ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ու ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը պայմանավորվել են օգոստոսի երկրորդ կեսին հանդիպել՝ քննարկելու ԵԱՏՄ օրենսդրության հետ կապված հարցեր։ Այդ մասին տեղեկացրել են Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից, հայտնում է Factor.am-ը։
Փոխվարչապետի գրասենյակից, սակայն, չեն հստակեցրել, թե երբ տեղի կունենա երկու երկրների փոխվարչապետների հանդիպումը։
Մոտ մեկ ամիս առաջ նույն լրատվամիջոցի գրավոր հարցմանն ի պատասխան՝ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակը հայտնել էր, որ նա ստացել է Ալեքսեյ Օվերչուկի կողմից ուղարկված նամակը։
ՀՀ փոխվարչապետի գրասենյակի պատասխանից պարզ է դարձել, որ Օվերչուկի ուղարկած նամակը առնչվում է ՀՀ կառավարության՝ 2025 թվականի ապրիլի 3-ի թիվ 374-Ն որոշմամբ սահմանված կարգերի և պահանջների համապատասխանությանը ԵԱՏՄ օրենսդրությանը։ Համաձայն այդ որոշման՝ սահմանվել են պահանջներ այն պարենային ապրանքների համար, որոնք ԵԱՏՄ անդամ չհանդիսացող երկրներից ներկրվում են Հայաստան և սպառվում ՀՀ տարածքում։ Այդ ապրանքների համար անհրաժեշտ է համապատասխանության գնահատման փաստաթղթերի ձևակերպում և ներկայացում, ինչպես նաև ներառում ազգային ռեեստրում՝ ըստ հավելվածում նշված կարգի։
Նախքան նամակի ուղարկումը՝ Օվերչուկն արդեն բարձրաձայնել էր, որ Մոսկվան պատրաստում է գրավոր դիմում՝ Երևանի՝ ԵՄ-ին մերձենալու քայլերը ԵԱՏՄ կանոնակարգերին հակասելու վերաբերյալ։

1 Август 2025 - 12:41 AMT
Вице-премьер Армении Мгер Григорян и вице-премьер России Алексей Оверчук договорились провести встречу во второй половине августа для обсуждения вопросов, связанных с законодательством Евразийского экономического союза. Об этом сообщили в офисе Мгера Григоряна, передаёт «Factor.am ».
Однако вице-премьерский аппарат Армении не уточнил точную дату предстоящей встречи.
Около месяца назад тот же источник сообщил, что Мгер Григорян получил письмо от Алексея Оверчука.
Согласно официальному ответу, письмо касалось соответствия решений армянского правительства нормам ЕАЭС — в частности, постановления №374-Н от 3 апреля 2025 года. Согласно этому документу, установлены требования к продовольственным товарам, ввозимым в Армению из стран, не входящих в ЕАЭС, и реализуемым на её территории. Для таких товаров требуется оформление документов, подтверждающих соответствие, и включение их в национальный реестр в соответствии с приложением к постановлению.
До отправки письма Оверчук уже заявлял, что Москва готовит официальное обращение в связи с действиями Еревана, сближающегося с Европейским союзом, что, по мнению российской стороны, противоречит нормам ЕАЭС.