Երևանի մետրոյի կայարաններում հերթեր են գոյացել թղթային տոմսերի չեղարկման պատճառով։ Տոմսարկղերի մոտ հերթեր են առաջանում քարտեր գնելու համար, իսկ քարտերն անմիջապես չեն ակտիվանում։ Աշխատակիցները քաղաքացիներին խնդրում են մի քանի րոպե սպասել, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Օգոստոսի 1-ից դադարեցվել է հասարակական տրանսպորտում օգտագործվող մեկանգամյա թղթային տոմսերի օգտագործումը, որոնք պարունակել են QR կոդեր։
Շատ քաղաքացիներ, չիմանալով փոփոխության մասին, շարունակել են տոմսեր գնել «Telcell» սարքերում։ Ապարատը գանձել է գումարը և տրամադրել տոմս՝ առանց գործող QR կոդի։ Արդյունքում՝ այդ տոմսերով հնարավոր չի եղել մետրոյից օգտվել։
«Ինչո՞ւ «Telcell»-ը ծրագիրը չի անջատում, որ մարդիկ գոնե սխալմամբ չգնեն»,- ասել է ուղևորներից մեկը։
Ուղեվարձը կարելի է վճարել նաև բանկային քարտերով, բայց խնդիր է ծագում, եթե ուղևորը փորձում է իրենից բացի ուրիշի համար էլ վճարել. քարտը կարող է օգտագործվել մեկ անգամ։
Մետրոպոլիտենից տեղեկացրել են, որ թղթային տոմսերի չեղարկման պատճառով կայարաններում կուտակումներ չեն արձանագրվել։
«Քաոսային վիճակ չկա, պարզապես մարդիկ հերթ են կանգնում, որ քարտը լիցքավորեն, անցնեն»,– նշված է մամուլի ծառայության մեկնաբանության մեջ։
Մինչդեռ ուղևորները դեռ հնարավորություն ունեն մուտք գործել մետրո՝ այն QR կոդերով մեկանգամյա տոմսերով, որոնք ձեռք են բերվել նախկինում և դեռ ուժի մեջ են, ինչպես նաև իրենց անձնական բանկային քարտերով՝ բացառությամբ «ՎՏԲ-Հայաստան» բանկի քարտերի։
Հունվարի 1-ից ամբողջությամբ ներդրվել է միասնական տոմսային համակարգը, իսկ փետրվարի 1-ից սահմանվել են նոր սակագներ։ Այժմ գործում է նոր ուղետոմս՝ 150 դրամ արժեքով, որը մնալու է անփոփոխ մինչև 2026 թվականի հունվարի 1-ը։

С 1 августа в Ереване прекращено использование одноразовых бумажных билетов с QR-кодами в общественном транспорте.
В ереванском метро у касс образовались очереди из-за отмены бумажных билетов. Пассажиры стоят в очередях за транспортными картами, которые не активируются сразу. Сотрудники просят их подождать несколько минут, сообщает «Sputnik Армения».
Многие горожане, не зная об изменении, продолжили покупать билеты через аппараты «Telcell». Аппараты списывали деньги и выдавали билеты без действующего QR-кода. В результате по таким билетам невозможно было войти в метро.
«Почему “Telcell” не отключает эту функцию, чтобы люди хотя бы случайно не покупали?» — возмутился один из пассажиров.
Оплатить проезд можно и банковской картой, однако возникают проблемы, если пассажир пытается оплатить не только за себя. Карту можно использовать только один раз за поездку.
В метрополитене заявили, что скоплений в вестибюлях станций из-за изменений не фиксировалось.
«Хаоса нет, просто люди стоят в очередях, чтобы пополнить карту и пройти», — пояснили в пресс-службе.
Пассажиры всё ещё могут воспользоваться ранее приобретёнными одноразовыми билетами с QR-кодами, если они действительны, а также своими личными банковскими картами, за исключением карт банка «ВТБ-Армения».
С 1 января полностью введена единая билетная система, а с 1 февраля установлены новые тарифы. Сейчас действует проездной по цене 150 драмов, которая останется неизменной до 1 января 2026 года.