Օգոստոսի 12-20-ն ընկած ժամանակահատվածում Հայաստանում կանցկացվի «Արծիվ գործընկեր-2025» անվանումը կրող հայ-ամերիկյան համատեղ զորավարժությունը, հայտնում է պաշտպանության նախարարությունը։
Զորավարժությանը ներգրավված են լինելու ՀՀ ԶՈւ խաղաղապահ բրիգադի, Եվրոպայում և Աֆրիկայում ԱՄՆ ցամաքային զորքերի և Կանզասի ազգային գվարդիայի զինծառայողները:
Զորավարժությունը ենթադրում է խաղաղապահ առաջադրանքների նախապատրաստում և իրականացում՝ բժշկական տարհանման ընթացակարգերի շեշտադրմամբ:
Զորավարժության նպատակն է բարձրացնել միջազգային խաղաղապահ առաքելությունների մասնակցող ստորաբաժանման փոխգործակցելիության մակարդակը խաղաղապահ գործողությունների շրջանակում, իրականացնել կառավարման և մարտավարական հաղորդակցման լավագույն փորձի փոխանակում, ինչպես նաև բարձրացնել ՀՀ ԶՈւ խաղաղապահ ստորաբաժանման պատրաստվածությունը:

С 12 по 20 августа в Армении пройдут совместные армяно-американские военные учения под названием «Eagle Partner-2025», сообщает Министерство обороны Армении.
В учениях примут участие военнослужащие миротворческой бригады ВС Армении, сухопутных войск США в Европе и Африке, а также Национальной гвардии штата Канзас.
Программа учений включает подготовку и выполнение миротворческих задач с акцентом на процедуры медицинской эвакуации.
Цель учений — повышение уровня взаимодействия подразделений, участвующих в международных миротворческих миссиях, обмен передовой практикой в области управления и тактической связи, а также повышение готовности армянского миротворческого подразделения.
В рамках подготовки к миротворческим операциям такие подразделения регулярно участвуют в аналогичных совместных учениях и тренировках в странах-партнерах.