Քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը մեկնաբանել է Ռոբերտ Քոչարյանի վերջին հարցազրույցը՝ տարակուսանք հայտնելով նրա հնչեցրած երկու կարևոր թեզերի առնչությամբ։
Ըստ նրա՝ ամենամեծ ընդդիմադիր միավորներից մեկի առաջնորդն «Արցախը հանձնելու, դավաճանության հարցը, կարելի է ասել, փակված է համարում»։
«ՀՀ երկրորդ Նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը համարում է, որ Նոյեմբերի 9-ի տխրահռչակ Հայտարարության մեջ, որն ըստ էության Հայաստանի կապիտուլյացիայի փաստաթուղթն է, Ադրբեջանի շահերից բխող միակ կետն իններորդն է, որով Հայաստանը երաշխավորել է Ադրբեջանի «արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև տրանսպորտային հաղորդակցության անվտանգությունը»։
Այն, որ նույն Հայտարարության երկրորդ կետով ՀՀ-ն պարտավորվել է Աղդամի շրջանը վերադարձնել Ադրբեջանի Հանրապետությանը կամ վեցերորդ կետով հայկական կողմը պարտավորվել է Ադրբեջանին վերադարձնել Քելբաջարի ու Լաչինի շրջանները (անվանումներն ու ձևակերպումները՝ ըստ Հայտարարության տեքստի – Հ. Մ-Շ.), երևի թե Ադրբեջանի շահերից բխող կետեր չէին։ Կամ յոթերորդ կետը, ըստ որի «ներքին տեղահանված անձինք և փախստականները վերադառնում են Լեռնային Ղարաբաղի տարածք և հարակից շրջաններ» երևի նույնպես բխում էր Հայաստանի, այլ ոչ թե Ադրբեջանի շահերից… Էլ չեմ խոսում այդ Հայտարարության ընդհանուր բովանդակության մասին, որը, կրկնում եմ՝ ոչ այլ ինչ էր, քան Հայաստանի կապիտուլյացիայի փաստաթուղթ։
Երկրորդ Նախագահի հարցազրույցի երկրորդ ականջ ծակող արտահայտությունը, որը նա կրկնել է առնվազն երկու անգամ, «2018թ. հեղափոխության արժեքներն» են, որոնք, ըստ պարոն Քոչարյանի, Նիկոլը կրկին դավաճանել է։
Այս երկու թեզերն իրապես տարօրինակ էին ինձ համար։ Մեղմ ասած՝ տարօրինակ։
Հարցազրույցում արտահայտած մնացած բոլոր մտքերի համար՝ այդ թվում, որ այսօր քաղաքական դաշտում իբր ձևավորված են ընդամենը երկու մեծ ընդդիմադիր միավոր՝ «Հայաստան» դաշինքն ու Սամվել Կարապետյանի՝ նոր ստեղծվող ուժը, պարոն Քոչարյանին, թերևս, պետք է շնորհակալություն հայտնել։ Մարդը վերջապես անկեղծ բարձրաձայնեց՝ իր ձգտումների, նպատակների ու (նախապես ներողություն եմ խնդրում այս բառն օգտագործելու համար) երազանքների մասին։
Ի՞նչ կարելի է ասել։ Ոչինչ։ Ամեն ինչ պարզ է։ Ամենամեծ ընդդիմադիր միավորներից մեկի առաջնորդը Արցախը հանձնելու, դավաճանության, երկրի վրա օրհասական վտանգների հարցը, կարելի է ասել, փակված է համարում։ Նոր ընտրություններ, նոր իրողություններ… Հաջողություն եմ մաղթում պարոն Քոչարյանի քաղաքական թիմին 2026թ.-ի ընտրություններում։
P.S. Մի փոքրիկ մտավարժանք էլ ես առաջարկեմ։ Փորձեք լուծել այս հավասարումը` «Հայաստան» դաշինք – ՀՅԴ = ?»,–գրել է նա։
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, անդրադառնալով այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» շուրջ շարունակվող խոսակցություններին, ասել է, որ դա «դիվանագիտական ձախողման գլուխգործոց է»։

4 Август 2025 - 08:13 AMT
Политолог Грант Мелик-Шахназарян прокомментировал последнее интервью второго президента Армении Роберта Кочаряна, выразив недоумение по поводу двух основных тезисов, озвученных им.
По мнению аналитика, Кочарян, будучи лидером одного из крупнейших оппозиционных блоков, «по сути, считает вопрос сдачи Арцаха и национального предательства закрытым».
«Кочарян утверждает, что в печально известной Декларации от 9 ноября — по сути, документе капитуляции Армении — единственным пунктом, соответствующим интересам Азербайджана, является девятый, согласно которому Армения гарантирует безопасность транспортной связи между западными регионами Азербайджана и Нахичеванской автономной республикой.
Выходит, что второй пункт, по которому Армения обязуется вернуть Агдамский район Азербайджану, и шестой пункт, согласно которому армянская сторона возвращает Кельбаджарский и Лачинский районы (названия и формулировки приведены по тексту Декларации — Х. М.-Ш.), не являются выгодными для Азербайджана. Или седьмой пункт, разрешающий возвращение внутренне перемещённых лиц и беженцев в Нагорный Карабах и прилегающие районы, также работает в интересах Армении, а не Азербайджана… Не говоря уже о самой сути документа, которая, повторяю, является ничем иным, как актом капитуляции Армении», — отметил он.
Аналитика также удивило неоднократное упоминание Кочаряном «ценностей революции 2018 года», которые, по его словам, Пашинян впоследствии предал. «Эти два тезиса, мягко говоря, показались мне странными», — добавил он.
Тем не менее, Мелик-Шахназарян поблагодарил Кочаряна за откровенность по поводу текущего политического ландшафта — с двумя основными оппозиционными силами: блоком «Армения» и новой структурой, формируемой Самвелом Карапетяном. «По крайней мере, он честно озвучил свои стремления, цели и — прошу прощения за слово — мечты», — написал он.
«Что тут скажешь. Всё ясно. Один из лидеров крупнейших оппозиционных сил считает, что тема сдачи Арцаха, предательства и угроз для страны — закрыта. Новые выборы, новая реальность… Желаю удачи политической команде господина Кочаряна на выборах 2026 года».
В заключение он предложил «интеллектуальное упражнение»: «Попробуйте решить это уравнение: блок “Армения” – АРФ = ?».
Во время того же интервью Роберт Кочарян прокомментировал и продолжающиеся разговоры о так называемом «Зангезурском коридоре», назвав это «шедевром дипломатической неудачи».
«Этот вопрос должен был быть закрыт после сдачи Арцаха. Сейчас нет ни Карабаха, ни Лачинского коридора, но тема продолжает жить. Когда тема живёт сама по себе — это означает, что твоя территория стала спорной. Другие государства обсуждают создание коридора через твою территорию, а тебя на этих переговорах нет. Это ситуация, когда ты не за столом, а в меню», — заявил он.