Քաղաքական գործիչ Միքայել Նահապետյանն անդրադարձ է կատարել գերեվարված Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի, մյուս հայ ղեկավարների ու գերիների հարցին՝ ընդգծելով, որ այս խնդիրները դուրս են մնացել բոլոր բանակցային գործընթացներից։
Նա ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ «ձևացնում ենք, թե չենք նկատում, որ Ռուբենի ու մյուսների հարցը դուրս է մղված բոլոր սեղաններից ու պրոցեսներից»։
«Չորս տարի առաջ այս օրերին` իսկ ավելի կոնկրետ 2021-ի հուլիսի 27-ի երեկոյան ժամը 8-ին նստած էինք Ռուբեն Վարդանյանի Դիլիջանի տան պատշգամբում։ Եվ այդ պահին Ռուբենն էլ ուներ տուն, ազատություն և ընտրության հնարավորություն։
2023-ին նրա գերեվարումից հետո ես հաճախ եմ մտածում մեր այդ առաջին ու առ այս պահը միակ հանդիպման մասին։ Մտածում եմ, նախ որովհետև սովոր եմ նեղության պահին մտածել մարդկանց մասին ում տան շեմքից երբևէ ոտքս ներս եմ դրել և երկրորդ, որովհետև այդ հանդիպման ողջ սովորականությամբ հանդերձ դրան հաջորդել են իրադարձություններ, որոնք փորձության են ենթարկել մեր երկու պետությունները և ազգային բարոյականությունը»,–գրել է նա։
Նա ողբերգական է համարել այն, որ հիմա, երբ Ռուբենը գտնվում է Բաքվի բանտում ու առողջ բանականության վրա հենված ոչ մի նշան չի հուշում, թե կա ազատության իրական պլան` հայ հասարակությունը, միևնույն է, մինչև վերջ հրաժարվում է հավատալ, որ Ռուբենը այդ ճանապարհն անցնում էր սեփական որոշմամբ ու մի բան փոխելու մարդկային վճռականությամբ, այլ ոչ թե ինչ-որ երաշխիքներով ու անվտանգության բարձիկներով։
«Մարդիկ կախարդվածի պես դադարել են հավատալ որ մեր մեջ, մեր կողքին կարող էր լինել մի մարդ, ով էշ-էշ վերլուծություններ անելու փոխարեն պատրաստ էր հանձն առնել անհաստատ, վտանգավոր ու ինչպես պարզվեց անհույս մի պատասխանատվություն։
Ասում են նա շահեր ուներ ու հեռահար պլաններ։ Իհարկե ուներ` Ռուբենը բնավ Ձմեռ պապիկը չէր ու ոչ էլ մարդ էր, որ մտածում էր «ով էշ` մենք փալան»։ Իսկ ո՞վ էր անամբիցիա` Վարդան Մամիկոնյանը՞, որ Ավարայրից տուն տարավ մյուս իշխանական տների հանդեպ դոմինանտությունը, թե՞ Վազգեն Սարգսյանը, որ քայլ առ քայլ հասել էր մի կետի, որտեղ նախագահական աթոռից կես քայլ էր բաժանում։ Գուցե ամբիցիայից զերծ էր Չերչի՞լը, որ ձախողակի կարգավիճակից հասավ վարչապետի պաշտոնի կամ Լի Կուան Յուն, որ դեռ դարերով կմնա ամենափառավոր առաջնորդների աստղաբույլում։ Էդ ի՞նչ պրագմատիզմ է, որ խորշում է մարդկանց պրագմատիկ լինելուց։
Հիմա բանակցություններ են, բանակցություններ ու բանակցություններ, առաջարկներ, առաջարկներ ու առաջարկներ, զիջումներ, զիջումներ ու զիջումներ, միջնորդներ, միջնորդներ ու միջնորդներ, լավատեսություն, լավատեսություն ու լավատեսություն… բայց մենք ձև ենք բռնում թե չենք նկատում, որ Ռուբենի ու մյուս առաջնորդների, Վագիֆ Խաչատրանի ու մնացած քաղաքացի-գերիների հարցը դուրս է մղված բոլոր տեսակի սեղաններից ու պրոցեսներից։ Այդ մարդկանց ազատության հարցի բարձրաձայնումը համարվում է «խաղաղության խոչընդոտ»` ի նկատի ունենալով, որ իբր մենք կարող ենք խաղաղվել նույնիսկ եթե ամեն օր հեռուստացույցով տեսնենք այդ մարդկանց տանջանքն ու նվաստացումը։
Հիմա երբ մենք ունենք տուն, ազատություն ու ընտրության հնարավորություն, երբ կիրակնօրյա արևը տաքացնում է մեր սիրտն ու հոգին, երբ ինչ-որ ակնթարթներում մեր տեսած դառնությունը սուրճից է ու մեզ հասու է արևահամ մրգերի շոյող քաղցրությունը… հիմա մենք պիտի ընտրություն կատարենք նախ մեր բարոյական կերպարի ու արժեքների հարցում` արդյո՞ք մենք էն մարդիկ ենք, ով անընդունակ է եղբայրական սիրո ու կարեկցանքի, արդյո՞ք մեզ խորթ է ինչ-որ բան անելու վճռականությունը և արդյո՞ք մենք ընտրում ենք նիկոլական լուռ իներցիան…
Ես ասել եմ ու էլի եմ ասում` գերիները հարցը կլուծվի մի դեպքում, եթե դա դառնա Նիկոլի համար իրական քաղաքական պրոբլեմ և Ալիևը կանգնի Նիկոլին կորցնել-պահելու ընտրության առջև»,–ասվում է գրառման մեջ։

Политик Микаэл Наапетян обратил внимание на ситуацию с бывшим государственным министром Арцаха Рубеном Варданяном и другими армянскими лидерами, находящимися в азербайджанском плену, подчеркнув, что эта тема выведена из всех переговорных процессов.
На своей странице в Facebook он написал: «Мы делаем вид, что не замечаем — вопрос Рубена и остальных исключён из всех переговоров и процессов».
Наапетян вспомнил их единственную встречу — 27 июля 2021 года в 20:00 они сидели на балконе дома Варданяна в Дилижане. «Тогда у Рубена был дом, свобода и выбор», — отметил он.
«С момента его пленения в 2023 году я часто возвращаюсь к этой встрече. Привык в трудные моменты думать о тех, чей порог когда-либо переступал. Эта, казалось бы, обычная встреча предшествовала событиям, которые поставили под сомнение моральный облик наших двух государств», — продолжил он.
Политик назвал трагичным, что сегодня, когда Варданян в тюрьме в Баку и ни один логический признак не указывает на наличие реального плана освобождения, армянское общество всё равно отказывается верить, что он сделал этот выбор сознательно и ради перемен, а не из-за обещаний или гарантий.
«Люди словно под гипнозом не верят, что рядом с нами мог быть человек, готовый взять на себя опасную, неопределённую и, как выяснилось, безнадёжную ответственность вместо бесконечных рассуждений. Говорят, у него были интересы и планы. Конечно, были — Рубен не был Дедом Морозом и не думал, что “кто дурак — мы умные”».
Он привёл в пример честолюбивых исторических лидеров — Вардана Мамиконяна, Вазгена Саркисяна, Черчилля, Ли Куан Юна — подчёркивая, что прагматизм не должен исключать амбиций. «Что это за прагматизм, который осуждает за прагматичность других?» — задал он вопрос.
Наапетян осудил исключение темы пленных армян из переговоров. «Переговоры, предложения, уступки, посредники, оптимизм… А мы делаем вид, что не замечаем — вопрос Рубена, других лидеров, Вагифа Хачатряна и остальных гражданских пленных выведен из повестки. Их свобода считается “препятствием миру”, как будто мир возможен, даже если ежедневно наблюдать их страдания и унижение по телевидению».
Он призвал общество задуматься о своих ценностях. «Сейчас у нас есть дома, свобода и выбор. Когда нас согревает воскресное солнце, когда горечь — лишь от кофе, а на столе — сладкие фрукты, мы должны выбрать: кто мы? Люди, неспособные к братской любви и сочувствию? Или те, кто решительно действует? Выбираем ли мы николовскую инертность молчания?»
«Я говорил и повторяю: вопрос пленных решится только тогда, когда он станет реальной политической проблемой для Никола, и Алиеву придётся выбирать — сохранить Никола или потерять его», — говорится в сообщении.
В сентябре 2023 года, после девятимесячной блокады и этнической чистки в Арцахе, Азербайджан захватил бывших президентов Аркадия Гукасяна, Бака Саакяна, Араика Арутюняна, экс-госсекретаря Рубена Варданяна, главу МИД Давида Бабаяна и других высокопоставленных лиц. Им предъявлены сфабрикованные обвинения, грозящие пожизненным заключением. Первый суд по их делу состоялся в Баку 17 января.
16 января в своём обращении Рубен Варданян заявил, что с момента ареста дал лишь имя и фамилию. Он подчеркнул, что все составленные на его имя протоколы — фальшивка, и подтвердил, что он, его адвокат и переводчик подвергались давлению.