ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ Ադրբեջանն իր երկրում տեղակայված Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցչությունն է փակում, դրանից առաջ էլ ՄԱԿ-ի տարբեր ծրագրեր, միջազգային ԶԼՄ-ների թղթակցային գրասենյակներ և այդպես շարունակ, սակայն որևէ լուրջ դերակատարի կողմից արձագանք չկա։
«Ադրբեջանում գերեվարված հայերի գտնվելու պայմաններում այդ երկրից հեռանում է միակ միազգային կառույցը, որը մինչև սույն թվականի հունիս ամիս այցելում էր նրանց, կոմունիկացիա ապահովում նրանց հարազատների հետ, նրանց առողջական վիճակին ծանոթանում և այլն:
Կարմիր Խաչի ներկայությունն ադրբեջանական բռնատիրության և «բեսպրեդելության» պայմաններում նաև որոշակի զգոնություն և «երրորդ աչքի» կարգավիճակ էր ապահովում:
Մարդու իրավունքներից և օրենքի գերակայությունից խոսող ու այդ դաշտում գործող որևէ կառույց, կազմակերպություն, գերտերություն որևէ լուրջ արձագանք չիջեցրեցին:
Ադրբեջանը նրանց պետք է ՌԴ-ն էներգետիկ և ենթակառուցվածքային առումով շրջանցելու, Հայաստանի հետ մի սեղանի նստեցնելու և Իրանի դեմ օգտագործելու համար, որ պայմաններում ժողովրդավարությունն ու մարդու իրավունքների հիմնարար արժեքներն այլևս հեռաքրքիր չեն»,–գրել է նա:
Բաքվի բանտում պահվող հայ գերիների ընտանիքներին Կարմիր խաչից միջազգային կոմիտեից (ԿԽՄԿ) փոխանցել են՝ այլևս չեն այցելելու գերիներին:ԿԽՄԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Զառա Ամատունին ասել է, որ վերջին այցելությունը հայ գերիներին կատարվել է հունիս ամսին, իսկ հուլիսին այցելություն տեղի չի ունեցել։ Ըստ Ամատունու՝ Ադրբեջանի կառավարության պահանջով ԿԽՄԿ-ի Բաքվի գրասենյակն առաջիկայում կդադարեցնի իր գործունեությունը։

Tigran Abrahamyan, MP from the I Have Honor parliamentary faction, has criticized the lack of international response to Azerbaijan's decision to close the local office of the International Committee of the Red Cross (ICRC). In a Facebook post, he noted that the move follows previous closures of various UN programs and international media bureaus.
“In a country where Armenian prisoners are held, the only international institution still maintaining contact with them — the ICRC — is being removed. Until June, ICRC representatives visited them, kept families informed, monitored their health, and more. Now it’s leaving,” Abrahamyan wrote.
He stressed that the Red Cross served as a form of external oversight in Azerbaijan’s repressive environment: “In conditions of authoritarianism and lawlessness, its presence ensured some alertness — a ‘third eye’ on the ground.”
“No serious response has come from any organization, institution, or major global actor that claims to champion human rights and the rule of law,” Abrahamyan lamented.
According to him, the international community is silent because Azerbaijan is needed for bypassing Russia in energy and infrastructure, for sitting Armenia at the negotiating table, and for pressuring Iran. “Under these circumstances, democracy and fundamental rights have lost relevance,” he concluded.
The ICRC has informed the families of Armenian prisoners held in Baku that it will no longer be able to visit them. According to Zara Amatuni from the ICRC’s Armenia office, the last visit took place in June. No visit occurred in July. She confirmed that the ICRC’s Baku office will cease operations soon at the request of the Azerbaijani government.