Երևանի հանրային տրանսպորտում հսկիչներն արդեն երկու օր է, ինչ իրականացնում են ստուգումներ։ Այդ մասին լրագրողներին հայտնել է Երևանի փոխքաղաքապետ Սուրեն Գրիգորյանը՝ ընդգծելով, որ վճարումից խուսափող քաղաքացիները ստիպված կլինեն դրսևորել ավելի պատասխանատու վարքագիծ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Հուլիսի 14–ից ուժի մեջ է մտել հասարակական տրանսպորտի վճարման կարգը խախտելու համար 3-ից 15 հազար դրամ տուգանելու որոշումը։ Հուլիսի 28–ին Երևանի քաղաքապետարանի գործակարգավարական խորհրդակցության ժամանակ փոխքաղաքապետ Սուրեն Գրիգորյանը հայտարարեց, որ հասարակական տրանսպորտում ուղևորների վերահսկման նոր համակարգի գործարկման ծրագրային աշխատանքներն այս շաբաթ կավարտվեն, ինչին կհաջորդեն Հասարակական կարգի պահպանության ծառայության աշխատակիցների համար դասընթացները։
«Հսկիչները շրջելու են, զինված են համապատասխան սարքավորումներով, որոնց միջոցով հնարավորություն ունեն ստուգել՝ քաղաքացին տրանսպորտում վճարում իրականացրել է, թե ոչ։ Մենք տուգանելով գումարի հավաքագրման խնդիրը չենք ուզում լուծել, այլ ուզում ենք, որ քաղաքացիները վճարեն սահմանված ուղեվարձը։ Կոշտ մոտեցում չկա։ Եթե քաղաքացին անտեղյակ է, մենք պետք է համոզված լինենք, որ չարամտորեն չի խուսափում ուղեվարձից»,– ասել է Գրիգորյանը։
Լրագրողի դիտարկմանը, թե քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը նշել է, որ նոր շարժակազմ ձեռք բերելու հարցը կարող է տապալվել՝ ուղեվարձի թերհավաքագրման պատճառով, Գրիգորյանը պատասխանել է առանց որևէ հստակ ժամկետ նշելու։ Նա նաև չի ասել, թե երբ կարող են երևանցիները հույս ունենալ հանրային տրանսպորտի ամբողջական արդիականացման վրա։
«Երբ մենք ասում ենք, որ մեզ պետք է լրացուցիչ 240 18– մետրանոց ավտոբուս, նշանակում է, որ առկա շարժակազմը բավարար չէ ամբողջությամբ պատշաճ որակ ապահովելու համար։ Եթե հնարավոր լիներ առկա շարժակազմով իդեալական պայման ապահովել, որ մարդիկ չսպասեին, հարց կառաջանար՝ ավելին ինչու ենք գնում։ Իմ կարծիքով՝ շարունակաբար բարելավվում է ավտոբուսների սպասելու ժամանակահատվածը, որովհետև ամեն գործարկման ժամանակ զեկուցվում է գիծ դուրս եկող շարժակազմերի քանակի մասին։ Բայց այսօրը իդեալական չէ, սեպտեմբերին էլ չի լինելու իդեալական, քանի դեռ Երևան քաղաքը չունի այն շարժակազմի քանակը, որն իրեն անհրաժեշտ է»,– նշել է Գրիգորյանը։
Փոխքաղաքապետի խոսքով՝ երևանցիները կարողանում են տեսնել, թե ուղեվարձի բարձրացումից հետո հանրային տրանսպորտի ոլորտում կոնկրետ ինչ բարելավումներ են տեղի ունենում։ Օրինակ՝ մետրոյում արդեն իսկ սկսվել է շարժասանդուղքների փոխարինումը։
Գրիգորյանը նաև ընդգծել է, որ քաղաքացիներից շատերը դեռ տեղյակ չեն, որ արտոնյալ կարգավիճակ ունեցող բարեկամի ուղետոմսով երթևեկելը խախտում է և ենթակա է տուգանքի, հայտնում է Radar Armenian-ն։
«Բարեկամություն» կայանում մարդն անցկացնում էր, խնդիր առաջացավ, ասաց՝ տատի տոմսն է։ Եվս մեկ անգամ իրազեկում եմ, որ չի կարելի օգտվել այլ անձի արտոնյալ տոմսից։ Ասեմ ավելին, դրա համար ամենամեծ տուգանքն է նախատեսված, և շատ եմ խնդրում քաղաքացիներին՝ ուղղակի դա չանել»,–ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ քաղաքապետարանը գիտակցում է, որ իրավիճակը դեռ հեռու է կատարյալ լինելուց և սեպտեմբերին էլ դրական շրջադարձի սպասել պետք չէ։
«Սա շարունակական աշխատանք է: Որ ասեք՝ իդելական լինելո՞ւ է սեպտեմբերին: Ո՛չ այսօր է իդեալական, ո՛չ սեպտեմբերին է լինելու իդեալական և չի լինելու իդեալական, քանի դեռ Երևան քաղաքը չունենա ամբողջ շարժակազմի քանակը, որն իրեն անհրաժեշտ է»,–ասել է նա։
Գրիգորյանը հավելել է, որ հավաքագրված միջոցները ուղղվում են հենց շարժակազմի թարմացմանն ու արդյունավետության բարձրացմանը։

4 Август 2025 - 11:44 AMT
В общественном транспорте Еревана уже два дня работают контролёры, сообщил заместитель мэра Сурен Григорян. По его словам, граждане должны проявлять большую ответственность.
«Контролёры будут патрулировать, оснащены соответствующим оборудованием, позволяющим проверять, оплачен ли проезд. Цель — не сбор штрафов, а обеспечение оплаты установленного тарифа. Жёсткого подхода нет. Если человек неосведомлён, мы должны убедиться, что он не уклоняется умышленно», – заявил Григорян, передаёт «Sputnik Армения».
С 14 июля вступило в силу решение о штрафах от 3 до 15 тысяч драмов за нарушение порядка оплаты проезда. 28 июля на оперативном совещании в мэрии Григорян сообщил, что на этой неделе завершатся программные работы по запуску новой системы контроля, после чего начнутся тренинги для сотрудников Службы охраны общественного порядка.
Отвечая на вопрос журналиста о заявлении мэра Тиграна Авиняна о риске срыва закупки нового подвижного состава из-за низкого сбора платы за проезд, Григорян не назвал конкретных сроков. Также он не уточнил, когда можно ожидать полной модернизации транспорта.
«Когда мы говорим, что необходимо дополнительно 240 18-метровых автобусов, это значит, что текущего подвижного состава недостаточно для обеспечения надлежащего качества. Если бы существующие автобусы позволяли создать идеальные условия, возник бы вопрос — зачем больше? По моему мнению, время ожидания автобусов постепенно сокращается, поскольку при каждом запуске докладывается о количестве машин на линии. Но сегодня — не идеально, и в сентябре тоже не будет идеально, пока Ереван не получит весь необходимый подвижной состав», – отметил он.
По словам Григоряна, после повышения тарифа граждане уже могут видеть улучшения, например, в метро началась замена эскалаторов. Он также подчеркнул, что многие не знают: использование льготного билета, оформленного на родственника, является нарушением и карается максимальным штрафом. «На станции „Барекамуцюн“ человек пытался пройти и сказал, что билет бабушки. Ещё раз информирую — использовать льготный билет другого лица запрещено. Более того, за это предусмотрен самый высокий штраф. Очень прошу граждан — не делайте этого», – сказал он, сообщает «Radar Armenia».
Он вновь подчеркнул, что мэрия осознаёт: система далека от идеала, и в сентябре кардинальных изменений ждать не стоит. «Это непрерывная работа. Станет ли идеально в сентябре? Нет — ни сейчас, ни потом, пока Ереван не получит весь необходимый парк», – заключил он. Также он добавил, что все собранные средства направляются на обновление подвижного состава и повышение эффективности.