«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության ներկայացուցիչ Դավիթ Խաժակյանը հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայրենակիցների համար ռուսական կազմակերպությունների կողմից տրամադրված մարդասիրական օգնությանը դեմ հանդես եկող կոչեր հնչեցնում են հիմնականում այն անձինք, որոնք համակարծիք են գործող իշխանությունների դիրքորոշումների հետ։ Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
Նա հավելել է, որ Ռուսաստանը ցույց է տալիս, որ իր համար դեռևս գոյություն ունի հավաքական արցախահայություն։
«Հանկարծ՝ հայտնվում են մարդիկ, ովքեր կոչ են անում արցախահայությանը հրաժարվել այդ օգնությունից։
Զարմանալի չէ։ Նման կոչեր հնչեցնում են հիմնականում այն մարդիկ, ովքեր համակարծիք են իշխանական այն թեզերի հետ, ըստ որոնց՝ չպետք է խոսել արցախահայության վերադարձի իրավունքի մասին, և ընդհանրապես, Արցախի կորուստը համարում են Հայաստանի «անկախացման» գին։
Ռուսաստանը նման քայլերով ցույց է տալիս, որ իր համար դեռևս գոյություն ունի հավաքական արցախահայություն՝ իր բազմաբնույթ հումանիտար կարիքներով։ Փոխարենը այս մարդիկ խրախուսեն նման աջակցությունը՝ որպես մարդասիրական և օրինակելի ժեստ, զբաղված են հակաքարոզչությամբ՝ թիրախավորելով արցախահայության հավաքական իրավունքների պաշտպանումը որևէ մակարդակում:
Ասել է թե՝ նրանց խնդիրը օգնությունը չէ, այլ այն, որ որևէ մակարդակում փորձ է արվում հիշեցնել Արցախի և արցախահայության մասին՝ որպես ադրբեջանաթուրքական ագրեսիայի և էթնիկ զտման զոհ»,–ասվում է գրառման մեջ։
Ռուսաստանից Հայաստան է տեղափոխվել 140 տոննա հումանիտար բեռ, որը տրամադրվել է Մասիսի Ազատաշեն, Արգավանդ, Գեղանիստ և Արբատ բնակավայրերում ապրող մոտ 100 տեղահանված ընտանիքներին։

4 Август 2025 - 14:41 AMT
Представитель партии «Просвещенная Армения» Давид Хажакян в своем посте на Facebook заявил, что призывы отказаться от гуманитарной помощи, предоставленной российскими организациями для насильно перемещенных соотечественников из Нагорного Карабаха, исходят в основном от сторонников текущей армянской власти.
Он подчеркнул, что «Россия такими действиями показывает, что для нее все еще существует коллективная идентичность арцахских армян с их разнообразными гуманитарными нуждами».
«Вдруг появляются люди, которые призывают арцахских армян отказаться от этой помощи. Это неудивительно. Такие призывы звучат в основном от тех, кто разделяет тезисы властей о том, что не следует говорить о праве арцахских армян на возвращение, и вообще считают потерю Арцаха ценой за «независимость» Армении», — написал он.
По его словам, Россия, оказывая такую помощь, подтверждает свое отношение к арцахским армянам как к коллективному субъекту с гуманитарными правами. Вместо того чтобы поддерживать такую помощь как гуманную и примерную инициативу, эти люди занимаются антипропагандой и ставят под удар защиту коллективных прав арцахских армян на любом уровне.
«Иначе говоря, их беспокоит не сама помощь, а то, что на каком-либо уровне поднимается вопрос Арцаха и арцахских армян как жертв азербайджано-турецкой агрессии и этнических чисток», — добавил он.
Из России в Армению было доставлено 140 тонн гуманитарного груза, который распределили среди около 100 семей переселенцев, проживающих в населенных пунктах Азаташен, Аргаванд, Геганист и Арбат Масисского района.