Օգոստոսի 4-ին աշխատանքային այցով Թուրքմենստանի Թուրքմենբաշի քաղաքում գտնվող նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը «Դեպի ծով ելք չունեցող երկրների երրորդ համաժողովի» շրջանակում հանդիպում է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության փոխնախագահ Մոհամմադ Ռեզա Արեֆի հետ։
Արեֆը կարևորել է Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի առաջիկայում Հայաստան կատարելիք այցը, տեղեկացնում է տեղեկացնում է Radar Armenia-ն IRNA գործակալության վրա հղումով։
«Մենք վստահ ենք, որ նախագահ Փեզեշքյանի այցը Հայաստան կհանգեցնի երկու երկրների հարաբերությունների ընդլայնմանն ու խորացմանը և նոր էջ կբացի երկու երկրների հարաբերություններում»,- ասել է նա։
Ըստ ՀՀ նախագահի աշխատակազմի՝ զրույցի ընթացքում հատուկ ուշադրություն է դարձվել տնտեսության, էներգետիկայի, ենթակառուցվածքների, բարձր տեխնոլոգիաների և մի շարք այլ ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման հեռանկարներին։ Նախագահ Խաչատուրյանը բարձր է գնահատել Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային միջանցքի Մեղրի-Քաջարան հատվածում իրանական կազմակերպության կողմից իրականացվող աշխատանքները՝ կարևորելով դրանց նշանակությունը տարածաշրջանային կապուղիների զարգացման գործում։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային ընդհանուր իրավիճակի և զարգացումների շուրջ՝ ընդգծելով բարիդրացիության, փոխադարձ հարգանքի և խաղաղ համագոյակցության սկզբունքների ամրագրումը որպես կայունության և զարգացման հիմք ողջ տարածաշրջանի համար։

Iranian Vice President Mohammad Reza Aref stated that President Masoud Pezeshkian’s upcoming visit to Armenia is expected to open a new chapter in bilateral relations.
During his working visit to Turkmenbashi, Turkmenistan, on August 4, President Vahagn Khachaturyan met with Aref on the sidelines of the third UN Conference on Landlocked Developing Countries.
“We are confident that President Pezeshkian’s visit to Armenia will lead to an expansion and deepening of relations between our two countries, marking a new page,” Aref stated, as quoted by IRNA via Radar Armenia.
According to the Armenian president's office, the two officials focused on prospects for enhancing cooperation in sectors including the economy, energy, infrastructure, and high technologies. President Khachaturyan praised the work carried out by an Iranian company on the Meghri-Kajaran section of the North-South Road Corridor, highlighting its significance in regional connectivity.
They also exchanged views on the broader regional situation and developments, underscoring the importance of good-neighborly relations, mutual respect, and peaceful coexistence as the foundation for stability and development across the region.