ՀՀ քաղաքաշինության, տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմինը հայտնել է, որ վերջին օրերին նկատվող բարձր ջերմային պայմանները Հայաստանի տարածքում զգալիորեն բարձրացրել են հրդեհների և պայթյունների առաջացման հավանականությունը գազալցակայաններում և բենզալցակայաններում։
Ըստ Տեսչական մարմնի՝ նման իրավիճակում հույժ կարևոր է, որ վառելիքալցակայաններ շահագործող կազմակերպությունները, դրանց պատասխանատուներն ու քաղաքացիները հետևեն մի շարք անհրաժեշտ կանոնների.
. գործադրեն առավելագույն զգուշություն և ցուցաբերեն իրավագիտակցություն,
. խստորեն վերահսկեն հրդեհային անվտանգության պահանջների պահպանումը գազի և բենզինի լցակայանների տարածքներում,
. անհապաղ կանխեն ծխելու կամ բաց կրակի գործածման բոլոր դեպքերը,
. իրականացնեն առօրյա վերահսկողություն տարածքների վրա՝ ապահովելով անհրաժեշտ տեխնիկական միջոցների առկայությունը։
«Տեղեկացնում ենք, որ վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում Տեսչական մարմնում զգալիորեն ավելացել են նշված ոլորտին վերաբերող քաղաքացիների ահազանգեր, բողոքները, որոնք հիմնականում վերաբերում են ծխելու դեպքերին, անպատասխանատու վարքագծին և անվտանգության կանոնների անտեսմանը։
Խնդրում ենք չանտեսել ստեղծված հրդեհավտանգ իրավիճակը և ձեռնարկել բոլոր կանխարգելիչ միջոցառումները՝ կանխելու հնարավոր վտանգներն ու ապահովելու քաղաքացիների, անձնակազմի և գույքի անվտանգությունը։
Ցուցաբերե՛ք բարձր պատասխանատվություն և իրավագիտակցություն, այդ կերպ նպաստելով հրդեհների ու տեխնածին վտանգների կանխարգելմանը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Инспекционный орган по градостроительной, технической и противопожарной безопасности Республики Армения сообщил, что в связи с установившейся в последние дни сильной жарой на территории страны существенно возросла вероятность возникновения пожаров и взрывов на газовых и бензиновых автозаправках.
Согласно заявлению ведомства, в сложившихся условиях крайне важно, чтобы организации, эксплуатирующие автозаправочные станции, их ответственные лица, а также граждане строго соблюдали ряд необходимых правил:
- проявляли максимальную осторожность и правосознание;
- строго контролировали соблюдение требований противопожарной безопасности на территории АЗС;
- немедленно предотвращали все случаи курения и использования открытого огня;
- осуществляли ежедневный контроль за территорией, обеспечивая наличие необходимого технического оснащения.
«Сообщаем, что за последнюю неделю в инспекционный орган значительно увеличилось количество обращений и жалоб граждан по вопросам, касающимся данной сферы. В основном они касаются случаев курения, безответственного поведения и игнорирования правил безопасности.
Просим не игнорировать сложившуюся пожароопасную ситуацию и принять все возможные профилактические меры для предотвращения потенциальных угроз и обеспечения безопасности граждан, персонала и имущества.
Проявляйте высокую ответственность и правосознание, тем самым способствуя предупреждению пожаров и техногенных катастроф», — говорится в сообщении.