ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը, լրագրողների հետ զրույցում, անդրադառնալով վերջին շրջանի կալանավորումներին, ասել է, որ դրա համար պատասխանատվություն են կրում ոչ միայն գործող իշխանության, այլև միջազգային կառույցների ներկայացուցիչները, որոնք, ըստ նրա, տարիներ շարունակ խոսել են ժողովրդավարությունից՝ չապահովելով իրենց իսկ արժեքների պաշտպանությունն այն երկրում, «որի վրա ունեն տոտալ ազդեցություն», հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Ըստ նրա՝, այդ տրամաբանությամբ, «ԵՄ և ԱՄՆ դեսպանները գործարար Սամվել Կարապետյանի և սրբազանների բանտապահն են»։
«Որևէ մեկդ կասկածո՞ւմ է, որ եթե ցանկացած ԵՄ անդամ ազգային պետության ղեկավար, օրինակ, Էստոնիայի վարչապետը Նիկոլի հետ «սիլիբիլիների» արանքում ասեր՝ Նիկոլ, սիրուն չի, քաղբանտարկյալներին ազատի, չես բռնում մեր այս արժեհամակարգին՝ 100% կազատեր, վստահ եմ։
Վստահեցնում եմ՝ անգամ Էստոնիայի նման փոքր երկրի վարչապետի խոսքը հերիք կլիներ, որ Նիկոլը սթափվեր և նմանատիպ վայրագությունների չդիմեր։ Սա ակնհայտ ճշմարտություն է, հետևաբար Եվրոպայի Միության դեսպանը, օրինակ, Սամվել Կարապետյանի և սրբազանների բանտապահն է։ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների տիկին դեսպանը բանտապահ է»,–ասել է նա։
Նա նաև նշել է, որ եթե ազատազրկումը, նույնիսկ ապօրինի ու անարդար, համարվում է հերոսություն, ապա այդ տրամաբանությամբ ամենամեծ հերոսը Մամիկոն Ասլանյանն է՝ նրան համարելով թե՛ ֆիզիկապես, թե՛ կալանքի տևողությամբ ամենախոշորը։
Նա շեշտել է, որ իրենց իշխանության օրոք, եթե որևէ անձի անուն հայտնվել է կոռուպցիոն կամ ապօրինի գործունեության կոնտեքստում, ինքը միևնույն է, չի ցանկացել, որ այդ մարդուն զրկեն արդար դատաքննության իրավունքից։
«Էդ ցանկում ես էլ կամ երկրորդ նախագահն էլ կա, 500-օր նստել է, որքանով հիշում եմ։ Նստելը ամոթ չի, նստելը հերոսություն չի, հանիրավի նստելը փորձություն է։ Դիտարկումը, որ դրանով ինձ փորձում էին լռեցնել՝ դա իմ դեմ Փաշինյանական ագրեսիայի հիմնավոր վարկածներից մեկն է։ Երկրորդը կարծում եմ ավելի իրական է։ Առանց ավելորդ համեստության ասեմ, որ, այնուհանդերձ, ես քաղաքական դաշտում, հատկապես ընդդիմադիր, տեսանելի մարդ էի դրսի կապերով։ Եթե ինձ անպատիժ նստեցրեց, անպատիժ ի նկատի ունեմ միջազգային ատյանների, սանկցիաների և այլն, ապա նա վախեցրեց մնացած բոլորին հետևյալ սխեմայով. եթե Աշոտյանին ենք նստեցրել իր ԵԺԿ-ով, Բրյուսելներով, Մոսկվաներով, Պեկիններով և այլն, ապա ցանկացածին կնստացնենք։ Սա էր հիմնական մեսիջը»,–ասել է Աշոտյանը։

Армен Ашотян, вице‑председатель Республиканской партии Армении (РПА), в разговоре с журналистами заявил, что ответственность за недавние аресты несут не только власти, но и представители международных структур, которые годами говорили о демократии, не обеспечив защиту своих же ценностей в стране, над которой имеют тотальное влияние, сообщает «Пастинфо».
По его словам: «Послы ЕС и США являются тюремщиками бизнесмена Самвела Карапетяна и духовенства».
Ашотян продолжил: «Есть ли сомнения, что если бы премьер-министр любого государства-члена ЕС — например, Эстонии — сказал Николу в личной встрече: „Никол, это неправильно, освободи политзаключённых, ты изменишь нашей ценностной системе“ — 100 % они бы освободили, я уверен?»
Он добавил: «Даже слова премьера столь небольшой страны, как Эстония, были бы достаточны, чтобы Никол задумался и подобные зверства не совершал. Это очевидная правда; поэтому посол ЕС — тюремщик Самвела Карапетяна и духовенства. Посол США также является тюремщиком».
Он также отметил, что если лишение свободы — даже незаконное и несправедливое — принято считать героизмом, то по этой логике самым большим героем является Мамикон Асланян, как по физическим параметрам, так и по сроку заключения.
Ашотян подчеркнул, что во времена их власти, если имя кого-либо всплывало в контексте коррупции или незаконной деятельности, он тем не менее не желал, чтобы этому человеку было отказано в праве на справедливый суд.
«В этом списке были вы или второй президент — кто‑то отсидел 500 дней, насколько я помню. Сидеть — это не позор, это не героизм; несправедливое заключение — это испытание. Утверждение, что это делалось, чтобы заставить меня замолчать — один из версий „пашинянской агрессии“. Вторую версию я считаю более реалистичной. Без лишней скромности скажу, что я был заметной фигурой в политике, особенно в оппозиции, с внешними связями. Если меня посадили безнаказанно — безнаказанность в понимании международных инстанций, санкций и т. д. — они напугали всех остальных схемой: если посадили Ашотяна с его Европейской народной партией, Брюсселем, Москвой, Пекином и так далее, то могут посадить любого.»