Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Թուրքմենբաշի քաղաքում կայացած Դեպի ծով ելք չունեցող երկրների ՄԱԿ-ի երրորդ համաժողովի պաշտոնական բացմանը ունեցած ելույթում խոսել է «Խաղաղության խաչմերուկի» ներուժի մասին։
Նա նշել է, որ այն նպատակ ունի ստեղծել գործնական առևտրային պայմանավորվածություններ՝ հիմնված ընդհանուր շահերի վրա՝ առևտրի, տրանսպորտի, էներգետիկայի և զբոսաշրջության ոլորտներում՝ տեսլականը վերածելով իրականության։
«Մուտքը համաշխարհային շուկաներ կենսական նշանակություն ունի ներառական և կայուն զարգացում ապահովելու համար։ Ժամանակակից փոխկապակցված աշխարհում ապրանքների, ծառայությունների և մարդկանց տրանսսահմանային հոսքերը համընդհանուր բարօրության հզոր շարժիչ ուժ են։ Սակայն դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրները շարունակում են բախվել լուրջ մարտահրավերների՝ պայմանավորված աշխարհագրական սահմանափակումներով, որոնք հաճախ խոչընդոտում են իրենց լիարժեք ներգրավվածությունը համաշխարհային առևտրում, տնտեսությունների դիվերսիֆիկացիան և ներդրումների ներգրավումը՝ դանդաղեցնելով մեր համատեղ առաջընթացը Կայուն զարգացման նպատակների ուղղությամբ։
Այս մարտահրավերները հաղթահարելու և դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների կյանքը և տնտեսությունները փոխակերպելու համար մենք այսօր ունենք հստակ և ապագային միտված ճանապարհային քարտեզ։ «Ավազայի Գործողությունների ծրագիրը» մի ամբողջական փաստաթուղթ է, որը պարունակում է բոլոր շահագրգիռ կողմերի կողմից ստանձնած հաստատուն քայլեր, հանձնառություններ և արդյունքներ՝ ուղղված հատկապես նոր առաջացող սպառնալիքների սոցիալ-տնտեսական հետևանքների հաղթահարմանը։ Նոր Գործողությունների ծրագրի հինգ առաջնահերթ ուղղությունները հիմնվում են Վիեննայի գործողությունների ծրագրի վրա և ուղղակիորեն արձագանքում են դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների առջև ծառացած ամենահրատապ մարտահրավերներին։
«Ավազայի Գործողությունների ծրագիրը» կարող է ծառայել որպես ուղեցույց՝ խթանելու ավելի սերտ համագործակցությունը դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների, տարանցիկ երկրների, ՄԱԿ-ի, դրա գործակալությունների, ինչպես նաև միջազգային զարգացման կազմակերպությունների և ֆինանսական հաստատությունների միջև՝ օգնելով մեզ արագ ու զգալի առաջընթաց ապահովել ընդհանուր առաջնահերթությունների ուղղությամբ»,–ասել է նա։
Նախագահը հավելել է, որ նոր Գործողությունների ծրագրի հավակնությունները կոնկրետ արդյունքների վերածելը լուրջ մարտահրավեր է՝ հաշվի առնելով ֆինանսավորման սղությունը, հատկապես տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ոլորտում։
«Ակնհայտ է՝ դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրները դա չեն կարող անել միայնակ։ Մեզ անհրաժեշտ է ուժեղացված տարածաշրջանային համագործակցություն՝ դեպի ծով ելք չունեցող և տարանցիկ երկրների միջև։ Պետք է վերացնել մարդկանց, ապրանքների և ծառայությունների ազատ տեղաշարժի վրա դրված արհեստական և շարժառիթներով պայմանավորված արգելքները։ Սա ոչ միայն գործնական անհրաժեշտություն է, այլ նաև կենսական՝ տնտեսական և սոցիալական իրավունքները, զարգացման իրավունքը և համապարփակ տարածաշրջանային ու գլոբալ կապակցվածությունը երաշխավորելու համար։
Մենք կարևորում ենք զարգացման գործընկերների կողմից տրանսսահմանային ենթակառուցվածքներում ներդրումների ծավալների ավելացմանը ուղղված էական աջակցությունը՝ առևտուրը ավելի արագ և արդյունավետ դարձնելու համար ։
Պետք է նաև երաշխավորենք, որ դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրները լիարժեքորեն ներգրավված լինեն համաշխարհային թվային և կանաչ փոխակերպման գործընթացներում՝ խուսափելու համար գլոբալ տնտեսության մեջ նրանց հետընթացից։
Անհրաժեշտ է նաև ամրապնդել դիմակայունությունը կլիմայի փոփոխության և կենսաբազմազանության կորստի պայմաններում։ Հայաստանը, որպես կենսաբազմազանության հարցերով COP17 համաժողովի հաջորդ հյուրընկալող և նախագահող երկիր, չի խնայելու ջանքերը այս կարևոր օրակարգը առաջ մղելու և ապահովելու համար, որ դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրները կապակցված լինեն և լիարժեքորեն օգտվեն իրենց հարուստ կենսաբազմազանության պաշարներից։
Ես ներկայացնում եմ երկիր, որն արդեն երեք տասնամյակից ավելի բախվում է աշխարհագրական սահմանափակումների և բարդ աշխարհաքաղաքական միջավայրի հետևանքներին։ Երկու հարևանների հետ փակ սահմաններով, ոչ մի ուղիղ ելք դեպի օվկիանոս կամ ծով, առևտրի, տրանսպորտի և բեռնափոխադրման ոլորտում առկա եզակի խնդիրներով՝ ՀՀ կառավարությունը լիովին գիտակցում է ներառական կապակցվածության, բաց սահմանների և հուսալի ճանապարհների ու տրանսպորտային ենթակառուցվածքների կենսական կարևորությունը համաշխարհային շուկաներին ինտեգրվելու համար։
Այս ըմբռնմամբ ՀՀ կառավարությունը մշակել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը, որը վկայում է իմ երկրի հանձնառությունը տարածաշրջանային խաղաղության և համագործակցության նկատմամբ՝ միաժամանակ խթանելով ներառական կապակցվածություն ինչպես տարածաշրջանային, այնպես էլ գլոբալ մակարդակներում։
«Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը ներուժ ունի մեր տնտեսությունները դարձնելու առավել բարեկեցիկ և դիմակայուն: Տնտեսական շահերի համադրումը վաղուց սպասված խաղաղության և կայունության հետ՝ նախագծի առանցքում դնելով, այն նպատակ ունի ստեղծել գործնական առևտրային պայմանավորվածություններ՝ հիմնված ընդհանուր շահերի վրա՝ առևտրի, տրանսպորտի, էներգետիկայի և զբոսաշրջության ոլորտներում՝ տեսլականը վերածելով իրականության»,–ասել է ՀՀ նախագահը։

5 Август 2025 - 14:56 AMT
Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян на официальном открытии третьей конференции ООН по проблемам развивающихся стран, не имеющих выхода к морю, в городе Туркменбаши представил потенциал инициативы «Перекресток мира».
Он отметил, что цель инициативы — создать практические торговые договоренности, основанные на общих интересах в сферах торговли, транспорта, энергетики и туризма, превращая заявленное видение в реальность.
«Доступ к мировым рынкам имеет жизненно важное значение для обеспечения инклюзивного и устойчивого развития. В современном взаимосвязанном мире трансграничные потоки товаров, услуг и людей являются мощным двигателем всеобщего благополучия. Однако развивающиеся страны без выхода к морю продолжают сталкиваться с серьезными вызовами, обусловленными географическими ограничениями, которые часто мешают их полноценному участию в глобальной торговле, диверсификации экономики и привлечении инвестиций, замедляя наше общее продвижение к Целям устойчивого развития.
Для преодоления этих вызовов и преобразования жизни и экономик таких стран у нас сегодня есть четкая и ориентированная на будущее дорожная карта. «Программа действий» — это комплексный документ, содержащий согласованные всеми заинтересованными сторонами конкретные шаги, обязательства и ожидаемые результаты, направленные, в частности, на преодоление социально-экономических последствий новых возникающих угроз. Пять приоритетных направлений новой программы основываются на Венской программе действий и напрямую отвечают на самые актуальные проблемы стран, не имеющих выхода к морю.
Эта программа может служить ориентиром для углубления сотрудничества между странами без выхода к морю, транзитными государствами, ООН и её структурами, а также международными организациями развития и финансовыми учреждениями, помогая нам добиться быстрого и значительного прогресса по общим приоритетам», — заявил он.
Президент добавил, что превращение амбиций новой программы действий в конкретные результаты — серьезная задача, особенно учитывая нехватку финансирования, в первую очередь в области транспортной инфраструктуры.
«Очевидно, что развивающиеся страны без выхода к морю не справятся с этим в одиночку. Необходима усиленная региональная кооперация между странами без выхода к морю и транзитными государствами. Следует устранить искусственные и стимулируемые препятствия на пути свободного передвижения людей, товаров и услуг. Это не только практическая необходимость, но и жизненно важно для обеспечения экономических и социальных прав, права на развитие и всесторонней региональной и глобальной взаимосвязанности.
Мы придаем особое значение значимой поддержке со стороны партнеров по развитию, направленной на увеличение инвестиций в трансграничную инфраструктуру, чтобы ускорить и упростить торговлю.
Также необходимо обеспечить полное вовлечение стран без выхода к морю в процессы глобальной цифровой и зеленой трансформации, чтобы избежать их отставания в мировой экономике.
Следует укреплять устойчивость к изменениям климата и утрате биоразнообразия. Армения, как следующая страна-хозяйка и председатель Конференции сторон по биоразнообразию (COP17), прилагает все усилия для продвижения данной повестки и обеспечения того, чтобы страны без выхода к морю были связаны между собой и могли в полной мере использовать свои богатые биоресурсы.
Я представляю страну, которая уже более трех десятилетий сталкивается с последствиями географических ограничений и сложной геополитической обстановки. С закрытыми границами с двумя соседями, без прямого выхода к морю и с особыми вызовами в области торговли, транспорта и грузоперевозок, правительство Армении в полной мере осознает важность инклюзивной взаимосвязанности, открытых границ и надежной инфраструктуры для интеграции в мировую экономику.
Исходя из этого, правительство разработало инициативу «Перекресток мира», которая отражает стремление Армении к региональному миру и сотрудничеству, одновременно продвигая инклюзивную взаимосвязь как на региональном, так и на глобальном уровнях.
Проект «Перекресток мира» обладает потенциалом сделать наши экономики более процветающими и устойчивыми. Сочетая экономические интересы с давно ожидаемыми миром и стабильностью, проект стремится создать практические торговые механизмы на основе общих интересов в сферах торговли, транспорта, энергетики и туризма, воплощая видение в реальность», — сказал президент Армении.
Правительство разработало проект «Перекресток мира», в центре которого восстановление и развитие коммуникаций между Арменией, Турцией, Азербайджаном и Ираном через строительство, модернизацию и запуск дорог, железных дорог, трубопроводов, кабелей и линий электропередач. Все объекты инфраструктуры будут функционировать под суверенитетом и юрисдикцией стран, через которые они проходят.