Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնում ներկա է գտնվել Ազգային երիտասարդական երկրորդ համաժողովի բացման արարողությանը, ներկայացրել «Իրական Հայաստանի» գաղափարախոսության հիմնական սկզբունքները։
Բացի այդ, նա անդրադարձել է մասնակիցների հարցերին, որոնք առնչվել են ելույթում հնչեցված գաղափարներին, Հայաստան-Սփյուռք հարաբերություններին, ինչպես նաև կառավարության ձեռնարկած քայլերին՝ առկա մարտահրավերները հաղթահարելու ուղղությամբ ու տարածաշրջանային խնդիրներին։
Համաժողովի նպատակն է անդրադառնալ համահայկական երիտասարդական օրակարգում տեղ գտած հիմնախնդիրներին, ընդլայնել համագործակցությունը սփյուռքի և Հայաստանի երիտասարդների միջև՝ խթանելով ցանցային փոխգործակցությունը, ինչպես նաև հայրենիքում սփյուռքահայ երիտասարդների ներուժի առավել ակտիվ օգտագործումն ու նրանց դերի ամրապնդումը Հայաստան-Սփյուռք համատեղ ծրագրերի շրջանակում։
Միջոցառման մասնակիցների շարքում ընդգրկված է 18-35 տարեկան մոտ 600 սփյուռքահայ երիտասարդ, որոնք ներկայացնում են ավելի քան 50 երկիր։ Նրանց միացել են նաև 200 երիտասարդներ Հայաստանից։
Համաժողովը, որը նախաձեռնել է ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը, մեկնարկել է օգոստոսի 5-ին և անցկացվում է մինչև օգոստոսի 7-ը։

Prime Minister Nikol Pashinyan attended the opening ceremony of the second National Youth Conference at the Gabriel Sundukyan National Academic Theatre in Yerevan, where he presented the core principles of the 'Real Armenia' ideology.
He also engaged with the participants, addressing questions related to the ideas expressed in his speech, Armenia-Diaspora relations, and the government's measures to address existing challenges and regional issues.
The conference aims to address pressing issues on the pan-Armenian youth agenda, strengthen cooperation between diaspora and local Armenian youth, promote network-based collaboration, and enhance the active involvement and role of diaspora youth in joint Armenia-Diaspora initiatives.
Among the attendees were approximately 600 diaspora Armenians aged 18 to 35 from over 50 countries, joined by 200 young people from Armenia.
The conference, initiated by the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs, began on August 5 and will continue until August 7.