ԱԳ նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանը նամակ է հղել Հայաստանում հավատարմագրված օտարերկրյա դեսպաններին, միջազգային հեղինակավոր իրավապաշտպան կազմակերպություններին ու հաստատություններին՝ ուշադրություն հրավիրելով «Հայաստանում քաղբանտարկյալների առկայության վրա և նրանց հորդորել միջամտել»՝ հարցը բարձրացնելով ՀՀ իշխանությունների առջև և հստակ հայտարարություններ անելով։ Նա նամակի տեքստը հրապարակել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
Նա տագնապալի է անվանել քաղբանտարկյալների հետ կապված իրավիճակը և նշել, որ Հայաստանի այսպես կոչված «ժողովրդավարական կայունության» գովաբանումը կարող է հանգեցնել «հետագա բռնաճնշումների»։
«Ավելի քան երկու տասնյակ մարդ, այդ թվում՝ խորհրդարանի անդամներ, ընդդիմության առաջնորդներ, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ, գործարարներ և Հայ Առաքելական Եկեղեցու երկու բարձրաստիճան հոգևորականներ, կալանքի տակ են ոչ թե որևէ հավաստիորեն ապացուցված հանցագործության, այլ կառավարության քաղաքականության հետ անհամաձայնություն հայտնելու համար։ Նրանց երկարատև նախնական կալանքը, հաճախ առանց համոզիչ իրավական հիմքերի, ակնհայտ խախտում է ինչպես Հայաստանի օրենսդրության, այնպես էլ մարդու իրավունքների միջազգային չափանիշների։
Սրանք եզակի դեպքեր չեն։ Այս իրավիճակը վկայում է այն մասին, որ Հայաստանում ընթանում է քաղաքական հետապնդումների կանխամտածված և համակարգված գործընթաց։ Արդարադատության համակարգը գնալով ավելի է շատ է հայտնվում գործադիրի ազդեցության տակ։ Այն կառույցները, որոնք նախկինում արևմտյան աջակցության շնորհիվ գործել են ժողովրդավարության ամրապնդման ուղղությամբ, այժմ գործում են քննադատների դեմ»,–գրել է Օսկանյանը։
Նա նշել է նաև, որ, չնայած ձևական ազատությանը, լրատվամիջոցները գտնվում են քաղաքական և ֆինանսական ճնշումների ներքո։ Անկախ քաղաքացիական հասարակությունը կրճատվում է։ Ամենատագնապալին արշավն է Հայ Առաքելական եկեղեցու դեմ՝ ձերբակալություններն ու զրպարտիչ հարձակումները, որոնք կարող են վտանգել ազգային ինքնության հիմքերը։
Չնայած այս ամենին՝ ձեզանից շատերը լռությունը կամ ռազմավարական երկիմաստությունը նախընտրել են սկզբունքային դիրքորոշման արտահայտմանը։ Այսօր Հայաստանի ենթադրյալ «ժողովրդավարական դիմադրողականության» վերաբերյալ շարունակական հրապարակային գովասանքը կարող է միայն խրախուսել հետագա ճնշումները… Գործելու ժամանակը հիմա է, նախքան մի ամբողջ սերնդի համար Հայաստանը վերջնականապես կկորցնի ժողովրդավարական լինելու հույսը, որը մի ժամանակ ուներ։ Կոչ եմ անում ձեզ չլռել»,–գրել է Օսկանյանը։
Ավելի վաղ իր հայտարարություններից մեկում Օսկանյանը նշել էր, որ անհրաժեշտ է ստեղծել հատուկ կառույց, որը կարտահայտի բանտարկված անձանց ձայնը, որոնք չեն կարող խոսել։

Former Armenian Foreign Minister Vartan Oskanian has sent a letter to foreign ambassadors accredited in Armenia, as well as to leading international human rights organizations and institutions, urging them to respond to the presence of political prisoners in Armenia and to raise the issue with the country’s authorities through clear and public statements. He posted the letter on his Facebook page.
Describing the situation regarding political prisoners as alarming, Oskanian warned that continued praise of Armenia’s so-called “democratic stability” could lead to “further repression.”
“More than two dozen individuals—including members of parliament, opposition leaders, civil society figures, businessmen, and two senior clergy of the Armenian Apostolic Church—are being held not for any proven crimes, but for expressing disagreement with government policies. Their prolonged pretrial detention, often lacking convincing legal grounds, is a blatant violation of both Armenian law and international human rights standards,” the letter reads.
Oskanian stressed that these are not isolated incidents, but signs of a deliberate and systemic campaign of political persecution in Armenia. He noted the judiciary is increasingly influenced by the executive branch, and that institutions once supported by the West to promote democracy now act against dissenters.
He also emphasized that, despite formal freedoms, the media is subject to political and financial pressure, while independent civil society is shrinking. Most concerning, he said, is the campaign against the Armenian Apostolic Church—marked by arrests and smear attacks—which threatens the foundations of national identity.
“Despite all this, many of you have chosen silence or strategic ambiguity over taking a principled stand. Continued public praise of Armenia’s supposed ‘democratic resilience’ can only encourage further repression… The time to act is now, before an entire generation loses hope in Armenia ever becoming the democracy it once aspired to be. I urge you not to remain silent,” Oskanian concluded.
Earlier, Oskanian had also proposed creating a special mechanism to amplify the voices of those imprisoned and unable to speak for themselves.