ԱԳ նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանը նամակ է հղել Հայաստանում հավատարմագրված օտարերկրյա դեսպաններին, միջազգային հեղինակավոր իրավապաշտպան կազմակերպություններին ու հաստատություններին՝ ուշադրություն հրավիրելով «Հայաստանում քաղբանտարկյալների առկայության վրա և նրանց հորդորել միջամտել»՝ հարցը բարձրացնելով ՀՀ իշխանությունների առջև և հստակ հայտարարություններ անելով։ Նա նամակի տեքստը հրապարակել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
Նա տագնապալի է անվանել քաղբանտարկյալների հետ կապված իրավիճակը և նշել, որ Հայաստանի այսպես կոչված «ժողովրդավարական կայունության» գովաբանումը կարող է հանգեցնել «հետագա բռնաճնշումների»։
«Ավելի քան երկու տասնյակ մարդ, այդ թվում՝ խորհրդարանի անդամներ, ընդդիմության առաջնորդներ, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ, գործարարներ և Հայ Առաքելական Եկեղեցու երկու բարձրաստիճան հոգևորականներ, կալանքի տակ են ոչ թե որևէ հավաստիորեն ապացուցված հանցագործության, այլ կառավարության քաղաքականության հետ անհամաձայնություն հայտնելու համար։ Նրանց երկարատև նախնական կալանքը, հաճախ առանց համոզիչ իրավական հիմքերի, ակնհայտ խախտում է ինչպես Հայաստանի օրենսդրության, այնպես էլ մարդու իրավունքների միջազգային չափանիշների։
Սրանք եզակի դեպքեր չեն։ Այս իրավիճակը վկայում է այն մասին, որ Հայաստանում ընթանում է քաղաքական հետապնդումների կանխամտածված և համակարգված գործընթաց։ Արդարադատության համակարգը գնալով ավելի է շատ է հայտնվում գործադիրի ազդեցության տակ։ Այն կառույցները, որոնք նախկինում արևմտյան աջակցության շնորհիվ գործել են ժողովրդավարության ամրապնդման ուղղությամբ, այժմ գործում են քննադատների դեմ»,–գրել է Օսկանյանը։
Նա նշել է նաև, որ, չնայած ձևական ազատությանը, լրատվամիջոցները գտնվում են քաղաքական և ֆինանսական ճնշումների ներքո։ Անկախ քաղաքացիական հասարակությունը կրճատվում է։ Ամենատագնապալին արշավն է Հայ Առաքելական եկեղեցու դեմ՝ ձերբակալություններն ու զրպարտիչ հարձակումները, որոնք կարող են վտանգել ազգային ինքնության հիմքերը։
Չնայած այս ամենին՝ ձեզանից շատերը լռությունը կամ ռազմավարական երկիմաստությունը նախընտրել են սկզբունքային դիրքորոշման արտահայտմանը։ Այսօր Հայաստանի ենթադրյալ «ժողովրդավարական դիմադրողականության» վերաբերյալ շարունակական հրապարակային գովասանքը կարող է միայն խրախուսել հետագա ճնշումները… Գործելու ժամանակը հիմա է, նախքան մի ամբողջ սերնդի համար Հայաստանը վերջնականապես կկորցնի ժողովրդավարական լինելու հույսը, որը մի ժամանակ ուներ։ Կոչ եմ անում ձեզ չլռել»,–գրել է Օսկանյանը։
Ավելի վաղ իր հայտարարություններից մեկում Օսկանյանը նշել էր, որ անհրաժեշտ է ստեղծել հատուկ կառույց, որը կարտահայտի բանտարկված անձանց ձայնը, որոնք չեն կարող խոսել։

Бывший министр иностранных дел Армении Вардан Осканян направил письмо аккредитованным в стране иностранным дипломатам, а также ведущим международным правозащитным организациям и учреждениям, в котором призвал обратить внимание на наличие в Армении политических заключённых и настойчиво поднять этот вопрос перед властями, выступив с чёткими заявлениями. Текст письма он опубликовал на своей странице в Facebook.
Осканян охарактеризовал ситуацию с политзаключёнными как тревожную и отметил, что восхваление так называемой «демократической стабильности» Армении может привести к «дальнейшим репрессиям».
«Более двух десятков человек, в том числе депутаты парламента, лидеры оппозиции, представители гражданского общества, предприниматели и два высокопоставленных духовных лица Армянской Апостольской Церкви, находятся под арестом не за доказанные преступления, а за выражение несогласия с политикой правительства. Их длительное предварительное заключение, зачастую без достаточных юридических оснований, грубо нарушает как законодательство Армении, так и международные стандарты в области прав человека», — говорится в письме.
Он подчеркнул, что это не единичные случаи, а признаки продуманной и системной политики политических преследований в Армении. По его словам, судебная система всё больше оказывается под влиянием исполнительной власти, а те структуры, которые ранее при поддержке Запада способствовали укреплению демократии, теперь действуют против критиков режима.
Кроме того, он указал, что несмотря на формальную свободу, СМИ подвергаются политическому и финансовому давлению, а независимое гражданское общество сокращается. Особую тревогу вызывает кампания против Армянской Апостольской Церкви — аресты и клеветнические нападки, которые, по словам Осканяна, могут подорвать основы национальной идентичности.
«Несмотря на всё это, многие из вас предпочли молчание или стратегическую двусмысленность вместо выражения принципиальной позиции. Продолжение публичной похвалы мнимой “демократической устойчивости” Армении может лишь поощрить дальнейшие репрессии… Время действовать — сейчас, пока целое поколение окончательно не утратило надежду на демократическое будущее Армении. Призываю вас не молчать», — написал Осканян.
Ранее он также высказывался за создание специального механизма, который бы дал голос заключённым, лишённым возможности говорить от своего имени.