Օգոստոսի 8–ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Սպիտակ տանը կընդունի ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին։
Չի նշվում, սակայն, թե արդյոք ենթադրվում է, որ կողմերը կարող են ստորագրել դեռևս մարտին համաձայնեցված խաղաղության պայմանագիրը, թե խոսքը միայն բանավոր հայտարարության մասին է։
Դոնալդ Թրամփը նախընտրական շրջանում իր Truth Social հարթակում կոշտ քննադատության էր ենթարկել մրցակից Քամալա Հարիսին՝ նշելով. «Արցախից 120,000 հայ քրիստոնյաների սարսափելի հալածանքի ու բռնի տեղահանության ժամանակ ոչինչանելու համար», և տվել էր խոստում՝ «դադարեցնել բռնությունն ու էթնիկ զտումները»։ Նա հավելել էր. «Մենք կվերականգնենք խաղաղությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև»։
Հանդիպման մասին տեղեկատվություններ տարածվեցին դեռևս շաբաթվա սկզբին ադրբեջանական լրատվամիջոցներում։ Նշվում էր, որ Բաքուն և Երևանը պատրաստ են հայտարարել խաղաղության համաձայնագիր կնքելու իրենց մտադրության մասին։

6 Август 2025 - 09:05 AMT
8 августа президент США Дональд Трамп примет в Белом доме премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева. Как сообщает The Washington Post со ссылкой на высокопоставленного чиновника, пожелавшего остаться анонимным, на встрече возможно объявление о мирном соглашении между Арменией и Азербайджаном.
Не уточняется, будет ли это подписание официального документа или лишь устное заявление о намерениях. Также неизвестно, идет ли речь о соглашении, согласованном еще в марте, или о новом формате.
Во время предвыборной кампании Трамп на своей платформе Truth Social резко критиковал свою соперницу Камалу Харрис, обвиняя ее в бездействии во время «ужасных преследований и насильственного изгнания 120 000 армянских христиан из Арцаха». Он пообещал «остановить насилие и этнические чистки» и подчеркнул: «Мы восстановим мир между Арменией и Азербайджаном».
Информация о предстоящей встрече появилась в азербайджанских СМИ еще в начале недели. Отмечалось, что Баку и Ереван готовы заявить о намерении подписать мирное соглашение.