ՀՀ ԱԳՆ-ն հաստատել է, որ Նարեկ Սպարտակյանն ազատվել է Եկատերինբուրգում պատվավոր հյուպատոսի պաշտոնից, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Ավելի վաղ ռուսական Ura.ru-ն անդրադարձել է Սպարտակյանի ազատման հնարավոր պատճառներին՝ նշելով, որ Սպարտակյանը պաշտոնից ազատվել է Հայաստանի ղեկավարության` Հայ առաքելական եկեղեցու հանդեպ դրսևորած դիրքորոշման և գործարար Սամվել Կարապետյանի կալանքի հարցում ունեցած անհամաձայնության պատճառով։
«Նարեկ Սպարտակյանն ազատվել է ՌԴ Եկատերինբուրգի/Սվերդլովսկի մարզում ՀՀ պատվավոր հյուպատոսի պարտականությունները կատարելուց», – պատասխանել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը։
Գերատեսչությունը այլ մանրամասներ չի հայտնել։ ԱԳՆ–ն չի պատասխանել նաև այն հարցին, թե արդյոք նման որոշումը կապված է Սպարտակյանի անհամաձայնության հետ։
Նարեկ Սպարտակյանը պատվավոր հյուպատոս էր պաշտոնում 2018 թվականին։
Սպարտակյանն ասել էր, որ «անթույլատրելի է համարում ցանկացած գործողություն Հայ առաքելական եկեղեցու դեմ, որը համայն հայության հոգևոր միասնության կարևոր հիմքն է»։ Ինչ վերաբերում է Սամվել Կարապետյանի կալանքին, ապա նա նշել է. «ինչպես բոլոր հայերը, այնպես էլ ինքը, շատ է հարգում գործարարին, քանի որ նա վառ օրինակ է, թե ինչպես կարելի է կառուցել և արարել»:

Narek Spartakyan has been officially relieved of his duties as Armenia’s Honorary Consul in Yekaterinburg, according to a confirmation from the Armenian Ministry of Foreign Affairs, as reported by Sputnik Armenia.
Earlier, the Russian outlet Ura.ru reported on potential reasons behind Spartakyan's dismissal, suggesting that it stemmed from his disagreement with the Armenian leadership’s stance toward the Armenian Apostolic Church and the arrest of businessman Samvel Karapetyan.
“Narek Spartakyan has been dismissed from his duties as the Honorary Consul of the Republic of Armenia in Yekaterinburg/Sverdlovsk Region of the Russian Federation,” the Foreign Ministry stated.
The ministry did not provide any further details and also refrained from answering whether the decision was linked to Spartakyan’s disagreement with official policy.
Spartakyan had held the honorary consul position since 2018.
Spartakyan had previously stated that “any action against the Armenian Apostolic Church is unacceptable, as it is a fundamental element of spiritual unity for all Armenians.” Regarding Karapetyan’s arrest, he said: “Like all Armenians, I deeply respect the businessman, as he is a vivid example of how to build and create.”