ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արսեն Թորոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում զգուշացրել է, որ առաջիկայում Հայաստանի դեմ հիբրիդային ճնշումներն ակտիվանալու են, և կոչ է արել քաղաքացիներին չտրվել սադրանքների։
Նա հորդորել է :
«Մոտ օրերին հիբրիդային հարձակումները մեր պետության վրա ուժգնանալու են, քանի որ մենք ավելի ենք մոտենում խաղաղության հաստատման մեր նպատակի իրագործմանը, ինչն էլ իր հերթին էականորեն բարձրացնելու է մեր ինքնիշխանությունն ու անկախությունը։
Այս նպատակի դեմ աշխատում է հայկական քաղաքական ներկապնակի մեծ մասը, ուղղորդված այնպիսի արտաքին ուժերի կողմից, որոնց պետք չէ խաղաղություն այս տարածաշրջանում, քանի որ այդ դեպքում նրանց ներկայության ներկայիս ձևը դառնալու է անիմաստ։ Նրանց նաև պետք չեն անկախ և ինքնիշխան պետություններ Հարավային Կովկասում, որոնք ինքնուրույն կարողանում են շփվել միմյանց հետ, լուծել միմյանց միջև եղած տարաձայնությունները, կառուցել վստահություն, որը երկար տարիներ չի եղել։
Հասկանալով սա՝ մենք չպետք է տրվենք նրանց տեղեկատվական և այլ տեսակի սադրանքներին, չպետք է տուրք տանք մանիպուլյացիաներին և տարատեսակ հին ու նոր քամիներին, որոնք մեզ փորձելու են շեղել խաղաղության և ինքնիշխան պետականության կառուցման կարևորագույն, բայց դժվար ճանապարհից։
Այս դժվար, բայց կարևոր ճանապարհը մենք միասին ենք անցնում, և մեզնից յուրաքանչյուրը՝ բառի բուն իմաստով յուրաքանչյուր ՀՀ քաղաքացի, իր անգնահատելի դերն ունի այս գործընթացի հաջողության մեջ։ Ես վստահ եմ, որ մենք բոլորս, գիտակցելով այդ դերը, պինդ կանգնած կմնանք մեր պետականության կողքին։

Председатель Постоянной комиссии НС Армении по вопросам здравоохранения Арсен Торосян на своей странице в Facebook заявил, что в ближайшие дни «гибридное давление на Армению усилится». Он призвал граждан «не поддаваться на провокации и следить исключительно за официальной информацией».
«В ближайшие дни гибридные атаки на наше государство будут усиливаться, поскольку мы приближаемся к реализации цели по установлению мира. Это, в свою очередь, существенно укрепит наш суверенитет и независимость», — написал Торосян.
Он отметил, что «большая часть армянского политического спектра действует против этой цели, следуя указаниям внешних сил, не заинтересованных в установлении мира в регионе». «В случае мира их нынешнее присутствие здесь станет бессмысленным. Им не нужны независимые и суверенные государства в Южном Кавказе, которые могут самостоятельно урегулировать разногласия и выстраивать доверие, которого так долго не было,» — написал он.
По его мнению, «важно не поддаваться на информационные и иные провокации».
«Не следует поддаваться манипуляциям и различным новым и старым сценариям, которые будут пытаться отвлечь нас от важного, хоть и трудного пути построения мира и суверенной государственности. Этот трудный, но важный путь мы проходим вместе, и каждый гражданин Армении имеет неоценимую роль в успехе этого процесса. Я уверен, что мы все, осознавая эту роль, останемся твёрдо на стороне нашего государства. Следите за официальными сообщениями и держитесь — всё будет хорошо», — говорится в записи.
8 августа президент США Дональд Трамп примет в Белом доме премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева. После отдельных встреч состоится трёхсторонняя встреча.
Высокопоставленный представитель Белого дома, пожелавший остаться анонимным, сообщил газете Washington Post, что на встрече с Трампом может быть объявлено о подписании мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном.