ԱՄՆ դեսպանատունը հայտարարել է, որ չի թույլատրվում ԱՄՆ մեկնել զբոսաշրջային վիզայի կիրառմամբ, եթե այցի բուն նպատակն այնտեղ ծննդաբերելն է, որպեսզի երեխան ԱՄՆ քաղաքացիություն ստանա։
«Վիզայի դիմումը քննության առնող հյուպատոսական պաշտոնյան կարող է վիզայի տրամադրումը մերժել, եթե հիմքեր ունի կարծելու, որ ԱՄՆ եք մեկնում ծննդաբերելու նպատակով»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ գործող օրենսդրության, ԱՄՆ–ում ծնված երեխան ավտոմատ կերպով ստանում է այդ երկրի քաղաքացիություն, ինչը պատճառ է դարձել, որ աշխարհի տարբեր երկրներից, այդ թվում ՀՀ–ից, շատերը մեկնեն ԱՄՆ, այդ թվում զբոսաշրջային վիզայով, այնտեղ ծննդաբերելու նպատակով։

The U.S. Embassy in Armenia has stated that traveling to the United States on a tourist visa with the primary intent of giving birth—so that the child obtains U.S. citizenship—is not allowed.
In a message posted on the embassy’s official Facebook page, it was emphasized that “a consular officer may deny a visa if they believe the applicant’s main purpose for traveling to the U.S. is to give birth.”
This announcement serves as a warning to those considering "birth tourism," a practice whereby foreign nationals travel to the U.S. solely to deliver a child and thereby secure American citizenship for the newborn.