ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը նշել է, որ եթե որևէ երկիր իրականում շահագրգռված է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև վստահության ձևավորմամբ և տարածաշրջանում խաղաղության կայացմամբ, ապա նախ և առաջ պետք է ջանքեր գործադրի Բաքվում պահվող բոլոր գերիների ազատ արձակման, Ադրբեջանի զորքերի՝ ՀՀ տարածքից դուրսբերման և բռնի տեղահանված արցախահայերի վերադարձի իրավունքի իրագործման ուղղությամբ։
Նա հավելել է, որ քանի չեն լուծվել անգամ հումանիտար բնույթի հարցերը, խաղաղության մասին խոսակցությունները ծաղր են հայ ժողովրդի նկատմամբ։
«Հայաստանը բավական ցավոտ և «խիզախ» միակողմանի զիջումներ արդեն արել է, սակայն այդ զիջումները ոչ միայն տարածաշրջանը չեն կայունացրել, այլ էլ ավելի են գրգռել Ադրբեջանի ախորժակը՝ դուռ բացելով նոր պատերազմի համար:
Քանի չեն լուծվել անգամ հումանիտար բնույթի հարցերը, խաղաղության մասին խոսակցությունները ծաղր են հայ ժողովրդի նկատմամբ:
Իհարկե դուք կարող եք տարբեր հուշագրեր ստորագրել խաղաղության մասին, կարող եք տասնյակ հայտարարություններ անել, բայց դրանցից և ոչ մեկը խաղաղություն չի բերելու տարածաշրջան:
Պատմության ընթացքում ոչ մի ուժի երբևէ չի հաջողվել ագրեսորի բոլոր պահանջները բավարարելով հասնել խաղաղության: Այդպիսի քաղակաքանությունն, ի վերջո, հանգեցրել է աղետի բոլորի համար:
Մինչ այդ` հերթական անգամ նշեմ, որ այս ընթացքում ձեռք բերված բոլոր պայմանավորվածությունները տեղի են ունենում ժողովրդի թիկունքում և բացառապես մեկ անձի հետ:
Հայաստանում ազդեցություն ունեցող որևէ քաղաքական ուժ, լուրջ հեղինակություն ունեցող որևէ անհատ կամ կառույց չի սատարում այդ պայմանավորվածությունները և օրվա ռեժիմի որդեգրած քաղաքական ուղեգիծը:
Ձեռք բերված պանմանավորվածությունները կյանքի կոչելու համար վարչախումբը ստիպված ամեն անգամ ընդլայնում է ռեպրեսիաների ալիքը, ավելացնում երկրում քաղբանտարկյալների թիվը:
Ուստի արտաքին այն ուժերը, որոնց հույսը Փաշինյանի անվերջ զիջելու մարտավարութնունն է, պետք է լավ իմանան, որ անվերջ ռեպրեսիաների միջոցով հանրային դժգոհության ալիքը երկարաժամկետ զսպել հնարավոր չէ»,–գրել է նա։

Armenian Revolutionary Federation representative and Hayastan faction MP Ishkhan Saghatelyan says unilateral concessions by Armenia have neither stabilized the region nor curbed Baku’s appetite—and that “as long as even humanitarian matters remain unresolved, peace talk is mockery of the Armenian people.”
He emphasized that a country genuinely interested in building trust and lasting peace between Armenia and Azerbaijan must first work toward releasing all detained prisoners in Baku, withdrawing Azerbaijani troops from Armenian territory, and ensuring the right of forcibly displaced Artsakh Armenians to return.
He stated that while Armenia has already made painful and “courageous” unilateral concessions, these have not only failed to stabilize the region but have further provoked Azerbaijan, opening the door to a new war.
He insisted:
- “As long as even humanitarian matters remain unresolved, peace talk is mockery of the Armenian people.”
- Regardless of how many peace agreements or declarations one signs or issues, none will bring peace to the region.
- Historically, no power has achieved peace by conceding all the aggressor’s demands—such appeasement ultimately leads to catastrophe for all.
Saghatelyan noted that all agreements reached so far have been made behind the people’s back and solely with one individual. No political force or respected institution in Armenia supports these agreements or the political course adopted by the regime.
To implement these agreements, the government has repeatedly broadened its wave of repression, increasing the number of political prisoners in the country.