Հայաստանին մոտենում են սառը օդային հոսանքներ։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան եթերում հայտարարել է «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն»-ի տնօրենի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը։
«Մեր երկրին արևմուտքից մոտենում են սառը օդային հոսանքներ, որոնց ներթափանցումը կսկսվի օգոստոսի 9–ի հետկեսօրյա ժամերից և կշարունակվի մինչև օգոստոսի 11-ը ներառյալ»,- ֆասել է նա։
Նրա խոսքով, օգոստոսի 9-11-ը ներառյալ, ինչպես ցերեկային, այնպես էլ գիշերային ժամերին հանրապետության ամբողջ տարածքում օդի ջերմաստիճանը օգոստոսի 8–ի համեմատ կնվազի 4-6 աստիճանով։
Արդեն օգոստոսի 11-ի գիշերը, նույնիսկ երկրի ամենաշոգ շրջաններում՝ Արարատյան դաշտում, Սյունիքի հովիտներում և Երևանում, հնարավոր է զգալ զովություն։
Oգոստոսի 9-13-ը երեկոյան ժամերին հանրապետության որոշ շրջաններում սպասվում են կարճատև անձրևներ և քամու ուժգնացում։
«Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Լևոն Ազիզյանն իր հերթին հայտնել է, որ 2025 թվականի հուլիսը երրորդ ամենատաք հուլիսն էր՝ միջին մակերևութային ջերմաստիճանը կազմել է 16.68°, որը 0.45°-ով բարձր է 1991–2020 թվականների հուլիսյան միջին ցուցանիշից։
2025 թվականի հուլիսը 0.27°-ով ավելի զով է եղել, քան 2023 թվականի ռեկորդային հուլիսինը, և 0.23°-ով ավելի զով, քան 2024 թվականի երկրորդ ամենատաք հուլիսը։
2025 թվականի հուլիսը 1.25°-ով բարձր է եղել 1850–1900 թվականների նախաարդյունաբերական ժամանակահատվածի միջին ցուցանիշից։
«2025 թվականի հուլիսին Եվրոպայում օդի միջին ջերմաստիճանը կազմել է 21.12°, որը 1.30°-ով բարձր է եղել 1991–2020 թվականների հուլիսի միջին ցուցանիշից, ինչն այն դարձրել է Եվրոպայում ամենատաք չորրորդ հուլիսը դիտարկումների ամբողջ պատմության ընթացքում։
Եվրոպայից դուրս ջերմաստիճանը միջինից բարձր է եղել Հիմալայներում, Չինաստանում և Ճապոնիայում: Միջինից ցածր ջերմաստիճաններ դիտվել են Անտարկտիդայի որոշ հատվածներում, ինչպես նաև Հյուսիսային և Հարավային Ամերիկայում, Հնդկաստանում, Ավստրալիայի մեծ մասում և Աֆրիկայի որոշ հատվածներում:
Կլիմայի փոփոխության եվրոպական ծառայության՝ Copernicus-ի տվյալներով՝ 2025 թվականի հուլիսին ծովի մակերևույթի միջին ջերմաստիճանը 60° հարավային լայնությունից բարձր և 60° հյուսիսային լայնությունից ցածր կազմել է 20.77°, որը երրորդ ամենաբարձր ցուցանիշն է և 0.12°-ով ցածր ռեկորդային՝ 2023 թվականի հուլիսի արժեքից։ Ջերմաստիճանը մնացել է անսովոր տաք շատ օվկիանոսային ավազաններում և ծովերում»,–նշել է նա։

К Армении приближаются холодные воздушные массы, сообщил в прямом эфире в Facebook заместитель директора «Центра гидрометеорологии и мониторинга» Гагик Суренян.
«С запада к нашей стране подходят холодные воздушные массы, вторжение которых начнется после полудня 9 августа и продлится до 11 августа включительно», — отметил он.
По словам Суреняна, в период с 9 по 11 августа, как днем, так и ночью, температура воздуха по всей территории республики снизится на 4–6° по сравнению с 8 августа.
Уже в ночь на 11 августа даже в самых теплых районах страны — Араратской долине, Сюникских долинах и в Ереване — ожидается прохлада.
С 9 по 13 августа в вечерние часы в отдельных районах республики пройдут кратковременные дожди и усилится ветер.
Директор «Центра гидрометеорологии и мониторинга» Левон Азизян, в свою очередь, сообщил, что июль 2025 года стал третьим самым теплым июлем в истории наблюдений: средняя приземная температура составила 16,68°, что на 0,45° выше среднемесячного показателя июля 1991–2020 годов.
Июль 2025 года оказался на 0,27° прохладнее рекордного июля 2023 года и на 0,23° прохладнее второго по теплоте июля 2024 года, но на 1,25° теплее среднемесячного значения июля доиндустриального периода 1850–1900 годов.
В Европе средняя температура воздуха в июле 2025 года составила 21,12°, что на 1,30° выше среднего показателя 1991–2020 годов, сделав его четвертым самым теплым июлем за всю историю наблюдений на континенте.
За пределами Европы температура была выше средней в Гималаях, Китае и Японии. Ниже средних значений она наблюдалась в некоторых районах Антарктиды, а также в Северной и Южной Америке, Индии, на большей части Австралии и в отдельных районах Африки.
По данным службы Copernicus по изменению климата, средняя температура поверхности моря в июле 2025 года между 60° ю. ш. и 60° с. ш. составила 20,77°, что стало третьим самым высоким показателем в истории и на 0,12° ниже рекорда июля 2023 года. Температура воды оставалась необычно высокой во многих океанских бассейнах и морях.