Շարունակվում է Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանի աշխատանքային այցը Վայոց ձոր։
Օգոստոսի 8-ին Մանասյանը այցելություն է իրականացրել Ջերմուկ խոշորացված համայնք, ինչպես նաև Կեչուտ և Գնդեվազ բնակավայրեր։ Այցի ընթացքում տեղի են ունեցել հանդիպումներ բնակիչների հետ, որտեղ հավաքագրվել են նրանց իրավունքներին առնչվող խնդիրները։
«Վերոնշյալ բնակավայրերի բնակիչները ներկայացրել են զբաղվածության ապահովմանը, սեփականության իրավունքին, խմելու և ոռոգման ջրի հասանելիությանը, անվտանգությանը, զինծառայողների իրավունքներին, ինչպես նաև բնակիչների սոցիալ-կենցաղային պայմանների լավարկմանը միտված այլ հարցեր: Բնակիչները բարձրացրել են արոտավայրերի, խոտհարքների և վարելահողերի օգտագործման հետ կապված խնդիրներ։ Բացի այդ, նրանք նշել են, որ դժվարացել է գյուղատնտեսությամբ զբաղվելու և իրենց ընտանիքներին կենսական միջոցներով ապահովելու հնարավորությունը։ Բարձրացված խնդիրների հետ միաժամանակ բնակիչները ներկայացրել են նաև դրանց լուծման իրենց տեսլականը:
Անահիտ Մանասյանը վստահեցրել է, որ քննարկման շրջանակում վեր հանված խնդիրներն աշխատակազմում կուսումնասիրվեն, միջոցներ կձեռնարկվեն պետական իրավասու մարմինների հետ համագործակցությամբ դրանց լուծումներ գտնելու ուղղությամբ:»
Այցի ընթացքում Մանասյանը նաև այցելություն է կատարել Կեչուտի նախակրթարան։
Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից՝ հանրապետության տարբեր վայրերում մարդու իրավունքներին առնչվող խնդիրներին տեղում ծանոթանալու նպատակով իրականացվող մարզային այցերը շարունակական բնույթ ունեն։

8 Август 2025 - 14:59 AMT
8 августа продолжился рабочий визит Защитника прав человека Анаит Манасян в Вайоцдзорскую область. Она посетила укрупненную общину Джермук, а также населенные пункты Кечут и Гндеван.
В ходе встреч с жителями были собраны сведения о проблемах, касающихся их прав. Жители подняли вопросы обеспечения занятости, права собственности, доступа к питьевой и оросительной воде, безопасности, прав военнослужащих, а также другие темы, направленные на улучшение социально-бытовых условий. Обсуждались проблемы использования пастбищ, сенокосов и пахотных земель.
По словам местных жителей, заниматься сельским хозяйством и обеспечивать семьи жизненно необходимыми средствами становится все труднее. Наряду с этим они представили и свои предложения по возможным решениям.
Анаит Манасян заверила, что поднятые вопросы будут изучены аппаратом, и в сотрудничестве с компетентными государственными органами будут предприняты меры для их решения.
В рамках поездки Манасян также посетила детский сад в Кечуте.
Региональные визиты омбудсмена в различные части республики носят постоянный характер и направлены на непосредственное ознакомление с проблемами, связанными с правами человека, на местах.