«Հայաստանը կհամագործակցի ԱՄՆ-ի հետ՝ կյանքի կոչելու «Թրամփի երթուղին»,- Վաշինգտոնում ընթացող եռակողմ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Նիկոլ Փաշինյանը, հայտնում է Aysor.am-ը։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ընդգծել է, որ ստորագրվող հռչակագրով նախատեսվել է հիմնել «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարեկեցության»։ Նա հավելել է, որ անվանումը առաջարկվել է Փաշինյանի և Ալիևի կողմից, և դա իր նախաձեռնությունը չի եղել։
«Զանգեզուրի միջանցքի», այժմ արդեն՝ «Թրամփի երթուղու» մասին խոսելիս՝ ԱՄՆ նախագահը նշել է․ «Երթուղին թույլ կտա, որ Ադրբեջանը կարողանա հասնել Նախիջևան՝ լիովին հարգելով Հայաստանի ինքնիշխանությունը։ Հայաստանը նաև բացառիկ գործընկերություն է ստեղծում ԱՄՆ-ի հետ, որպեսզի զարգացնի այս միջանցքը, ժամկետը կարող է մինչև 99 տարով երկարաձգվել, խոստացել են 99 տարուց հետո էլ երկարաձգել 99 տարով։ Ենթակառուցվածքային լուրջ զարգացումներ ենք ակնկալում, ամերիկյան ընկերություններն անհամբեր սպասում են՝ մուտք գործելու այս երկրներ և մեծ գումարներ ծախսելու, ինչը տնտեսական օգուտներ կբերի մեր երեք պետություններին»,–ասել է Թրամփը։
Դրանից հետո Դոնալդ Թրամփը, Նիկոլ Փաշինյանն ու Իլհամ Ալիևը ստորագրել են փաստաթուղթը, իսկ Փաշինյանն ավելացրել է․
«Շնորհավորում եմ բոլորիս, մեր տարածաշրջանի երկրներին, շնորհավորում եմ աշխարհին․ սրա արդյունքում աշխարհն ավելի լավն է դառնալու»,- ասել է Փաշինյանը։
Հռչակագրում ասվում է «Մենք՝ Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահը և Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը, 2025 թվականի օգոստոսի 8–ին հանդիպելով Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների մայրաքաղաք Վաշինգտոնում, հռչակում ենք հետևյալը․
1․ Մենք և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Ջ․ Թրամփը ականատես եղանք Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև խաղաղության ու միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի համաձայնեցված տեքստի նախաստորագրմանը Կողմերի արտաքին գործերի նախարարների կողմից։ Ըստ այդմ, մենք ընդունեցինք Համաձայնագրի ստորագրմանը և վերջնական վավերացմանը հասնելու ուղղությամբ հետագա գործողությունները շարունակելու անհրաժեշտությունը և ընդգծեցինք մեր երկու երկրների միջև խաղաղության պահպանման ու ամրապնդման կարևորությունը։
2․ Մենք ականատես եղանք նաև Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարների կողմից Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպությանն (ԵԱՀԿ) ուղղված՝ ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացի և կից կառուցակարգերի լուծարման վերաբերյալ համատեղ դիմումի ստորագրմանը։ Մենք կոչ ենք անում ԵԱՀԿ բոլոր մասնակից պետություններին ընդունել այս որոշումը։
3․ Մենք վերահաստատեցինք ներպետական, երկկողմ և միջազգային փոխադրումների համար երկու երկրների միջև հաղորդակցությունների բացման կարևորությունը՝ հիմնված պետությունների ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և իրավազորության հարգման վրա, տարածաշրջանում ու նրա հարևանությամբ խաղաղությունը, կայունությունն ու բարգավաճումը խթանելու նպատակով։ Այս ջանքերը կներառեն Ադրբեջանի Հանրապետության հիմնական մասի և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև Հայաստանի Հանրապետության տարածքով անխոչընդոտ հաղորդակցությունը, Հայաստանի Հանրապետության համար միջազգային ու ներպետական հաղորդակցության փոխադարձ առավելություններով։
4․ Հայաստանի Հանրապետությունն աշխատելու է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և փոխադարձաբար համաձայնեցված երրորդ կողմերի հետ՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» («Trump Route for International Peace and Prosperity» (TRIPP)) հաղորդակցության ծրագրի իրականացման շրջանակը սահմանելու նպատակով։ Մենք հաստատում ենք մեր վճռականությունը բարեխղճորեն ձեռնարկելու բոլոր միջոցները՝ սույն նպատակին հնարավորինս արագ կերպով հասնելու համար։
5․ Մենք ընդունում ենք անցյալի հակամարտությամբ չկանխորոշված, Միավորված ազգերի կազմակերպության կանոնադրությանն ու 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրին համապատասխան պայծառ ապագայի ուղի նախանշելու անհրաժեշտությունը։ Մարդկային անասելի տառապանքներ պատճառած հակամարտությունից հետո մեր ժողովուրդների համար ստեղծվել են վերջապես բարիդրացիական հարաբերություններ սկսելու պայմաններ՝ հիմնված միջազգային սահմանների անքակտելիության և տարածքներ ձեռք բերելու նպատակով ուժի կիրառման անթույլատրելիության սկզբունքների վրա։ Այս իրողությունը, որը ենթակա չէ և երբեք չպետք է ենթակա լինի վերանայման, ճանապարհ է հարթում մեր երկու ժողովուրդների միջև թշնամանքի էջը փակելու համար։ Մենք վճռականորեն մերժում և բացառում ենք վրեժխնդրության ցանկացած փորձ ներկայում և ապագայում։
6․ Մենք արտահայտում ենք մեր համոզմունքը, որ այս գագաթնաժողովը ամուր հիմք է փոխադարձ հարգանքի և տարածաշրջանում խաղաղության առաջմղման համար։
7․ Մենք խորին շնորհակալություն ենք հայտնում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Ջ․ Թրամփին այս կարևոր գագաթնաժողովի հյուրընկալման եւ ցուցաբերած ջերմ ընդունելության, ինչպես նաև Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում իր նշանակալի ներդրման համար։
Սույն Հռչակագիրը ստորագրվել է 2025 թվականի օգոստոսի 8–ին Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների մայրաքաղաք Վաշինգտոնում»։

9 Август 2025 - 07:15 AMT
В Вашингтоне премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент Азербайджана Ильхам Алиев и президент США Дональд Трамп официально договорились о запуске «Маршрута Трампа».
«Армения будет сотрудничать с США для реализации “Маршрута Трампа”», — заявил Пашинян на трехсторонней встрече, сообщает «Aysor.am ».
Трамп подчеркнул, что подписанная декларация предусматривает создание «Маршрута Трампа во имя международного мира и процветания». Он отметил, что название предложили Пашинян и Алиев, а не он сам.
Говоря о «Зангезурском коридоре», который теперь носит название «Маршрут Трампа», Трамп заявил: «Маршрут позволит Азербайджану получить доступ к Нахичевани при полном уважении суверенитета Армении. Армения также создаст эксклюзивное партнерство с США для развития этого коридора. Срок действия может быть продлен до 99 лет, а затем еще на 99 лет. Мы ожидаем масштабных инфраструктурных проектов. Американские компании с нетерпением ждут возможности войти в эти страны и инвестировать значительные средства, что принесет экономическую выгоду всем трем государствам».
После этого Трамп, Пашинян и Алиев подписали документ. Пашинян добавил: «Поздравляю всех нас, страны нашего региона и весь мир. В результате мир станет лучше».
В декларации говорится:
1. Президент Азербайджана и премьер-министр Армении 8 августа 2025 года в Вашингтоне стали свидетелями предварительного подписания их министрами иностранных дел согласованного текста соглашения о мире и межгосударственных отношениях между Арменией и Азербайджаном. Стороны договорились продолжить работу для подписания и окончательной ратификации Соглашения, подчеркнув важность сохранения и укрепления мира между двумя государствами.
2. Они также стали свидетелями подписания министрами иностранных дел Армении и Азербайджана совместного обращения в Организацию по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) с просьбой о роспуске Минской группы ОБСЕ и связанных с ней структур. Они призвали все государства-участники ОБСЕ поддержать это решение.
3. Стороны подтвердили важность открытия коммуникаций между двумя государствами для внутренних, двусторонних и международных перевозок на основе уважения суверенитета, территориальной целостности и юрисдикции, с целью содействия миру, стабильности и процветанию в регионе и за его пределами. Эти усилия включают беспрепятственное сообщение между основной территорией Азербайджана и Нахичеванской Автономной Республикой через территорию Армении с взаимными преимуществами для международных и внутренних перевозок Армении.
4. Республика Армения будет работать с Соединенными Штатами Америки и согласованными третьими сторонами для определения рамок реализации на территории Армении проекта «Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания» (Trump Route for International Peace and Prosperity, TRIPP). Стороны подтвердили свою решимость предпринять все необходимые меры добросовестно и в кратчайшие сроки достичь этой цели.
5. Стороны признали необходимость прокладывания пути к светлому будущему, не определяемому прошлыми конфликтами, в соответствии с Уставом Организации Объединенных Наций и Алма-Атинской декларацией 1991 года. После конфликта, принесшего невыразимые человеческие страдания, теперь созданы условия для установления добрососедских отношений на основе принципов нерушимости международных границ и недопустимости применения силы для захвата территорий. Эти принципы не подлежат и никогда не должны подлежать пересмотру, что открывает путь к закрытию страницы вражды. Стороны решительно отвергают любые попытки мести сейчас и в будущем.
6. Стороны выразили уверенность, что этот саммит является прочной основой для взаимного уважения и продвижения мира в регионе.
7. Стороны выразили глубокую благодарность президенту США Дональду Трампу за проведение этого важного саммита, теплый прием и значительный вклад в процесс нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией.