ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Վաշինգտոնում Ադրբեջանի և ԱՄՆ-ի հետ եռակողմ հռչակագրի ստորագրումից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել է, որ գերիների թեման քննարկվել ու բարձրացվել է բարձրագույն մակարդակով:
Նա նշել է, որ հումանիտար խնդիրներն ունեն բարդություններ՝ «եթե այդպես չլիներ՝ դրանք վաղուց լուծված կլինեին»։
«Մեր փաստաթղթերում դա արտահայտված չէ, բայց ուզում եմ իմանաք, որ շատ էական ու կարևոր խոսակցություններ են տեղի ունեցել նաև հումանիտար հարցերի հետ կապված։
Գերիների թեման քննարկվել ու բարձրացվել է բարձրագույն մակարդակով․ հիմա քննարկումների ու մանրամասների մեջ չեմ մտնի՝ հաշվի առնելով նախորդ փորձը։ Քննարկումների մասին մանրամասներ ձեռնպահ կմնամ ասել, քանի դեռ արդյունք չկա, իսկ այս պահին, ցավոք՝ նկատելի արդյունք չկա, բայց այն, որ մենք բարձրագույն մակարդակում այդ հարցերը բարձրացրել ենք, բարձրացնում ենք ու կբարձրացնենք, ակնհայտ է։
Հումանիտար հարցերն առանձին վերցրած լուծում չունեն, որովհետև այս պատմական առաջընթացը, որ արձանագրվել է, հենց դա է բերելու հումանիտար խնդիրների լուծմանը, որոնք ունեն բարդություններ, եթե այդպես չլիներ՝ դրանք վաղուց լուծված կլինեին»,–ասել է վարչապետը։

После подписания в Вашингтоне трехсторонней декларации с Азербайджаном и США премьер-министр Армении Никол Пашинян в беседе с журналистами сообщил, что вопрос военнопленных был обсужден и поднят на высшем уровне.
Он отметил, что гуманитарные вопросы имеют сложный характер: «Если бы это было не так, они были бы решены уже давно».
«В наших документах это не отражено, но хочу, чтобы вы знали — состоялись очень важные и значимые разговоры, касающиеся гуманитарных вопросов. Тема пленных обсуждалась и поднималась на высшем уровне. Вдаваться в детали я не буду, учитывая предыдущий опыт. До появления результатов я воздержусь от комментариев. К сожалению, на данный момент заметных результатов нет. Но очевидно, что мы поднимали, поднимаем и будем поднимать эти вопросы на высшем уровне», — сказал он.
Пашинян добавил, что гуманитарные вопросы невозможно решить в отрыве от других процессов: «Тот исторический прогресс, который зафиксирован, и приведет к решению гуманитарных проблем. Эти вопросы сложные — если бы это было не так, они были бы решены уже давно».