Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը Վաշինգտոնում, Հայաստանի, Ադրբեջանի և ԱՄՆ ղեկավարների մասնակցությամբ, նախաստորագրել են «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագիրը։
Ադրբեջանի հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, համաձայնագրի նախաստորագրված տարբերակը նախատեսված է հրապարակել օգոստոսի 11-ի երեկոյան։
Նախարարները համատեղ դիմում են ստորագրել՝ ուղղված ԵԱՀԿ-ին, որը վերաբերում է Մինսկի խմբի աշխատանքների և հարակից կառույցների գործունեության դադարեցմանը։
Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը X սոցիալական հարթակում հայտարարել է, որ սա հիրավի պատմական պահ է խաղաղության համար։
«Նշանակալի և խորհրդանշական օր Հայաստանի Հանրապետության, տարածաշրջանի և աշխարհի համար։ Այսօր մենք նաև հայտարարում ենք ավելի ամուր փոխկապակցվածության, բարօրության և մեր սերունդների համար ավելի լավ ապագայի մասին»,- գրել է նախարարը։
Սպիտակ տանը կայացած ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպմանը ստորագրվել է համատեղ Հռչակագիր` Վաշինգտոնում տեղի ունեցած հանդիպման արդյունքների մասին:

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов в присутствии лидеров Армении, Азербайджана и США парафировали в Вашингтоне «Соглашение об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан».
Согласно достигнутой договоренности с Азербайджаном, парафированный вариант соглашения планируется опубликовать вечером 11 августа.
Министры также подписали совместное обращение в Организацию по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) о прекращении работы Минской группы ОБСЕ и связанных с ней структур.
В социальной сети X министр иностранных дел Армении Мирзоян назвал этот момент «по-настоящему историческим для мира».
«Знаковый и символичный день для Республики Армения, региона и мира. Сегодня мы также заявляем о более прочной взаимосвязанности, благополучии и лучшем будущем для наших поколений», — написал министр.
Ранее, во время трехсторонней встречи в Белом доме премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента США Дональда Трампа и президента Азербайджана Ильхама Алиева, была подписана совместная декларация по итогам переговоров в Вашингтоне.