ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Վաշինգտոնում հայ լրագրողների հետ մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է, որ այն նույն բանաձևը, որի շուրջ Հայաստանը, ԱՄՆ-ն և Ադրբեջանը հասել են համաձայնության, Երևանը առաջարկել է նաև Ռուսաստանին։ Նա այդպես է պատասխանել այն հարցին, թե ինչու ռուսական միջնորդությամբ չի հաջողվել իրականացնել տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակումը։
«Հիշում եք, որ եռակողմ աշխատանքային խումբ կար, որը զբաղվում էր տարածաշրջանային կոմունիկացիաների հարցով։ Մենք այդտեղ միշտ պատրաստակամություն ենք հայտնել այս տրամաբանությամբ աշխատելու և մեզ համար այդպես էլ հասկանալի չդարձավ՝ ինչո՞ւ, այնուամենայնիվ, ուղղակի կամ անուղղակի ձևերով խոչընդոտվեց դա», — ընդգծել է նա, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Փաշինյանի խոսքով՝ դա տեղի չի ունեցել, որովհետև ՀՀ իշխանությունները տեսել են, որ գործընթացները փորձ է արվում տանել այն ուղղությամբ, որ ՀՀ ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը և իրավազորությունը նսեմացվեն։
«Մենք դրան որևէ կերպ չէինք կարող համաձայնվել։ Որևէ մեկը չի կարող մեզ մեղադրել անկեղծ չլինելու մեջ, որովհետև մենք միշտ ասել ենք՝ դա մեզ համար կարմիր գիծ է։ Այս առումով իրադրության փոփոխությունն այն է, որ այսօրվա տեքստում այս ամենի մասին շատ ավելի բացված է գրված», — ասել է Փաշինյանը։
ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը բազմիցս հայտարարել է, որ տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման մասին խոսելիս ոչ ոք կասկածի տակ չի դնում Հայաստանի ինքնիշխանությունը։
Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Հարավային Կովկասում տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակման աշխատանքային խմբում Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև համագործակցությունը կանգ է առել արևմտյան երկրների ապակառուցողական ազդեցության և հայկական իշխանությունների անհասկանալի դիրքորոշման պատճառով։
Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետներ Մհեր Գրիգորյանի, Ալեքսեյ Օվերչուկի և Շահին Մուստաֆաևի համանախագահությամբ տարածաշրջանում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցերով եռակողմ աշխատանքային խմբի վերջին նիստը տեղի է ունեցել 2023 թվականի հունիսի 2-ին Մոսկվայում։

In a press conference with Armenian journalists in Washington, Prime Minister Nikol Pashinyan said that the same formula on which Armenia, the U.S., and Azerbaijan reached agreement was also proposed to Russia. He was responding to a question about why unblocking regional communications had not succeeded under Russian mediation.
“Do you remember there was a trilateral working group on regional communications? We always expressed readiness to work within this logic, and we never understood why, directly or indirectly, this was obstructed,” he said, Sputnik Armenia reported.
According to Pashinyan, the process stalled because Armenian authorities saw attempts to steer it toward undermining Armenia’s sovereignty, territorial integrity, and jurisdiction.
“We could not agree to this in any way. No one can accuse us of insincerity, because we have always said this is a red line for us. The difference now is that today’s text spells this out much more explicitly,” the prime minister stated.
Russian Deputy Prime Minister Alexey Overchuk has repeatedly said that in discussions on unblocking transport links in the region, no one questions Armenia’s sovereignty.
Earlier, Russian Foreign Ministry spokesperson Maria Zakharova said cooperation within the Armenia-Azerbaijan-Russia working group on unblocking transport and economic links in the South Caucasus had stalled due to the West’s destructive influence and the unclear position of the Armenian authorities. The last meeting of the trilateral working group, co-chaired by Armenian Deputy Prime Minister Mher Grigoryan, Russian Deputy Prime Minister Alexey Overchuk, and Azerbaijani Deputy Prime Minister Shahin Mustafayev, took place on June 2, 2023, in Moscow.