«Հայաքվե» ազգային քաղաքացիական միավորումը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որտեղ ասվում է, որ ստորագրված «կապիտուլյացիոն փաստաթղթերի փաթեթը կարող է Հայաստանի մասնատման պատճառ դառնալ»։
«Հայաստանի իշխող վարչախումբը Բաքվի բռնապետի և ԱՄՆ ղեկավարության հետ օգոստոսի 8–ի երեկոյան ստորագրեց կապիտուլյացիոն փաստաթղթերի փաթեթ, որոնք ոչ միայն նոր արհավիրքների առաջ են կանգնեցնելու հայ ժողովրդին, այլև կարող են մեր երկրի մասնատման պատճառ դառնալ։
ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը լուծարելու վերաբերյալ դիմումն ստորագրելով՝ վարչախումբը փաստացի ընդունելի է համարում Արցախի բռնազավթումը և հայաթափումն Ադրբեջանի կողմից։ Բացի նրանից, որ սրանով ոտնահարվում են 140 հազար արցախցիների կյանքի, արժանապատվության և գույքային իրավունքները, ի չիք է դառնում սերունդների պայքարը Արցախի ազատության համար, նաև այս անպատժելիությունը Բաքվի բռնապետական ռեժիմի համար կանաչ լույս է վառում Հայաստանի հանդեպ նոր ագրեսիա սանձազերծելու, նոր տարածքներ գրավելու, նոր էթնիկ զտումներ իրականացնելու համար։
Փաշինյան-Ալիև նախաստորագրված հուշագիրը (պայմանագիրը) խաղաղության հարցում Ադրբեջանի համար պարտավորեցնող որևէ ուժ չունեցող փաստաթուղթ է, որը Փաշինյանին անհրաժեշտ է՝ խաղաղության պատրանքով առավել դյուրահավատ ընտրողներին մոլորեցնելու և առաջիկա ընտրություններում նրանց վստահության քվեն խաբեությամբ կորզելու համար։ Այս անարժեք թղթի կտորի դիմաց Փաշինյանը գնացել է հրեշավոր գործարքի՝ Մեղրիի հարևանությամբ գտնվող հայկական տարածքները տրամադրելով դեպի Նախիջան և հակառակ ուղղությամբ ադրբեջանցիների և թուրքերի անխոչընդոտ տեղաշարժն ապահովելու համար։ Հատկանշական է, որ տարանցման համանման ռեժիմ Ադրբեջանը Հայաստանին որևէ տեղ չի տրամադրում՝ սա բացարձակ միակողմանի զիջում է Հայաստանի կողմից, և ոչ այլ ինչ է, քան միջանցքի տրամադրում ագրեսոր Ադրբեջանին։
Ի հավելումն, այս խայտառակ գործարքով՝
Հայաստանը դառնում է Հարավային Կովկասում ամերիկյան ռազմական ներկայությունն ապահովող միակ երկիրը վերածվելով գերտերությունների բախման կիզակետի դրանից բխող ծանր հետևանքներով։ Հակամարտ բևեռների զինված ուժերի զուգահեռ ներկայությունը Հայաստանում մեր երկիրը «նոր Սիրիայի» վերածելու և երկրի մասնատման իրական ռիսկեր է պարունակում։
Խոստացված «խաղաղության խաչմերուկի» փոխարեն Հայաստանը կտրում է Ռուսաստան-Վրաստան-Հայաստան-Իրան ստրատեգիական համագործակցության շղթան։ Հայաստանը նաև կոնֆլիկտ է ստեղծում ԵԱՏՄ ներսում՝ խաթարելով նրա միասնական մաքսային տարածքը։
Հայաստանի շրջափակումը որևէ կերպ չի վերանում․ շարունակում են փակ մնալ Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ նրա սահմանները։
Բաքվում պահվող հայ պատանդներն ազատ չեն արձակվում, Հայաստանի Հանրապետության օկուպացված տարածքները չեն վերադարձվում, Ադրբեջանը շարունակում է պնդել Հայաստանին ներկայացվող իր ագրեսիվ պահանջները։ Հայաստանի իշխող վարչախմբի՝ Վաշինգտոնում ստանձնած պարտավորությունների կատարումը Հայաստանի համար աղետալի հետևանքներ է ունենալու։ Գիտակցելով, որ հայ ժողովրդի ճնշող մեծամասնությունը դեմ է այս խայտառակ գործարքին՝ Փաշինյանը, ԱՄՆ-ում ստանձնած իր պարտավորությունները կատարելու նպատակով, այժմ փորձելու է ամրապնդել իր բռնապետական կառավարումը և ճնշել երկրում ավելացող դիմադրության օջախները։ Փաշինյանի վարչախմբի հետագա իշխանավարման պարագայում առաջիկայում մեզ սպասում է երկրի ներսում բռնաճնշումների կտրուկ սաստկացում, ուստի նրա հեռացումն այժմ օրախնդիր նշանակություն ունի։
Մենք հորդորում ենք Ազգային ժողովի բոլոր խմբակցությունների պատգամավորներին՝ առանց հապաղման սկսել վարչապետի անվստահության գործընթացը և դրանով ձախողել այս խայտառակ գործարքը, ինչպես նաև կանխել դրա իրականացմանն ուղղված բռնաճնշումների նոր ալիքը երկրի ներսում։ «ՀայաՔվե» ազգային քաղաքացիական միավորումը վերահաստատում է իր հանձնառությունը՝ նպաստելու Փաշինյանի հակազգային վարչախմբի` օրինական ճանապարհով հեռացմանը, և պատրաստ է իր ուժերն ու հնարավորությունները ներդնելու՝ դրա շուրջ լայն հանրային կոնսոլիդացիա ապահովելու նպատակով»,–ասվում է հայտարարության մեջ։

9 Август 2025 - 08:20 AMT
Национальное гражданское объединение «Айакве» опубликовало заявление, в котором предупреждает, что «пакет капитуляционных документов», подписанный вечером 8 августа руководством Армении с президентом Азербайджана и администрацией США, может привести к расчленению страны.
По утверждению объединения, подписав обращение о роспуске Минской группы ОБСЕ, власти фактически признают захват и депопуляцию Нагорного Карабаха Азербайджаном, что нарушает права, достоинство и имущественные интересы 140 тысяч изгнанных армян. Это, по мнению авторов, сводит на нет многолетнюю борьбу за свободу Арцаха и дает режиму Алиева «зеленый свет» для новой агрессии против Армении, захвата новых территорий и проведения этнических чисток.
В заявлении говорится, что парафированный Пашиняном и Алиевым меморандум не содержит обязывающих положений для Азербайджана и служит лишь для создания у доверчивых избирателей иллюзии мира перед выборами, тогда как в обмен Пашинян согласился предоставить азербайджанцам и туркам беспрепятственный транзит через армянские территории возле Мегри в направлении Нахичевани — без ответных шагов со стороны Баку. Это, по словам движения, ничто иное, как предоставление агрессору «коридора».
Объединение также предупреждает, что:
• Армения станет единственной страной Южного Кавказа с военным присутствием США, оказавшись в эпицентре противостояния великих держав с тяжелыми последствиями.
• Параллельное присутствие вооруженных сил противоположных блоков может превратить страну в «новую Сирию» и создать риск распада.
• Вместо обещанного «мирного перекрестка» Армения разрывает стратегическую цепь Россия–Грузия–Армения–Иран и вносит конфликт в ЕАЭС, подрывая его единое таможенное пространство.
• Блокада страны не будет снята: границы с Азербайджаном и Турцией останутся закрытыми.
• Армянские пленные в Баку не освобождаются, оккупированные территории не возвращаются, Азербайджан продолжает агрессивные требования к Армении.
По мнению «Айакве», выполнение обязательств, взятых в Вашингтоне, приведет к катастрофическим последствиям. Понимая, что большинство граждан против сделки, премьер, считают они, попытается укрепить авторитарное правление и подавить усиливающиеся очаги сопротивления. Объединение призывает все фракции парламента немедленно начать процесс выражения недоверия премьеру, чтобы сорвать «позорную сделку» и предотвратить новую волну репрессий.
«Айакве» подтвердило готовность способствовать законному отстранению, как оно называет, «антинародного правительства» и мобилизовать широкую общественную консолидацию для достижения этой цели.
8 августа, во время трехсторонней встречи в Белом доме между премьер-министром Армении Николом Пашиняном, президентом США Дональдом Трампом и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, была подписана совместная декларация по итогам переговоров в Вашингтоне. В Вашингтоне министры иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и Азербайджана Джейхун Байрамов в присутствии лидеров Армении, Азербайджана и США также парафировали «Соглашение об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан».