Հայաստանի, ԱՄՆ–ի և Ադրբեջանի միջև Վաշինգտոնում ստորագրված եռակողմ փաստաթղթով Հայաստանը Ռուսաստանի հետ երկաթուղային կապ է ստանում, որը 30 տարի չի ունեցել։ Այս մասին ասուլիսում հայտնել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչ ազդեցություն կարող է ունենալ ԱՄՆ–ում ստորագրված փաստաթուղթը Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերությունների վրա, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Հարցն առաջացել է այն մտահոգությունների ֆոնին, որ փաստաթղթով նախատեսվող «Թրամփի ուղին» կարող է վնասել Ռուսաստանի և Իրանի լոգիստիկ շահերին տարածաշրջանում, ինչպես նաև նվազեցնել Չինաստանի դերակատարությունը Ասիա–Եվրոպա առևտրային հոսքերում։
«Այս տրամաբանության մեջ այդ երկաթուղային կապը կարող ենք ստանալ և՛ տրիպով, և՛ առանց տրիպի, որովհետև կարող է երկաթուղային կապ լինել Վրաստան–Ադրբեջան։ Կարող է լինել երկաթուղային կապ ինչ–որ մի սցենարով։ Եկեք չմոռանանք, որ այս պահին գոյություն ունեցող երկաթուղային ուղիները գտնվում են Ռուսաստանի կառավարման ներքո, և գուցե հետաքրքրություն առաջանա Ռուսաստանի համար ներդրում իրականացնել Իջևան–Հրազդան, Իջևան –Ղազախ երկաթուղին վերականգնելու մասով»,– ասել է Փաշինյանը։
Վարչապետը շեշտել է, որ նման նախագծի իրականացման համար անհրաժեշտ է նաև Ադրբեջանի համաձայնությունը։
«Եվ եկեք տեսնենք, որ մենք երկաթուղային կապ ենք ստանում նաև Իրանի հետ, որը էլի շատ կարևոր է և մենք չենք ունեցել։ Մենք երկաթուղային կապ ենք ստանում Կենտրոնական Ասիայի հետ, իհարկե նաև լաստանավային սցենարով։ Այդ թվում Չինաստանն է ստանում նոր երկաթուղային ճանապարհ դեպի Արևմուտք, որն այս պահին չունի։ Ուստի շատ էական է, թե հարցին, որ դիտանկյունից նայենք»,–ասել է Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ կան մեկնաբանություններ, որ այս փաստաթուղթը կարող է խնդիրներ առաջացնել Ռուսաստանի կամ Իրանի շահերի համար, սակայն նույն նախագիծը հնարավորություն է ստեղծում տնտեսական համագործակցություն սկսելու ինչպես Իրանի և ԱՄՆ–ի, այնպես էլ Ռուսաստանի և ԱՄՆ–ի միջև։
«Այսօր եկեք չմոռանանք, որ Իրանի ընկերությունն իրականացնում է Հյուսիս – հարավ ավտոճանապարհի կառուցումը , առաջիկայում մենք կսկսենք երկաթուղու կառուցումը Մեղրիի հատվածում, և դա կարող է գործակցության լավ հնարավորություն բացել։ Երասխ–Ախուրիկ երկաթուղու վերագործարկման հնարավորություն կարող է բացվել»,–ասել է վարչապետը։
Փաշինյանը հավելել է, որ նախագիծը կարող է դառնալ անսպասելի, բայց դրական գործընկերության հարթակ, և «Խաղաղության խաչմերուկը» իրագործում կստանա, քանի որ նույնիսկ հակասություններ ունեցող երկրները հնարավորություն կստանան համագործակցել Հայաստանի և ամբողջ Հարավային Կովկասի տարածքում։

9 Август 2025 - 08:22 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сообщил, что подписанный в Вашингтоне между Арменией, США и Азербайджаном трехсторонний документ обеспечит Армении железнодорожную связь с Россией, которой не было 30 лет. Об этом он заявил на пресс-конференции, отвечая на вопрос о влиянии соглашения на армяно-российские отношения, передает «Sputnik Армения».
Вопрос возник на фоне опасений, что планируемый «Маршрут Трампа» может нанести ущерб логистическим интересам России и Ирана в регионе, а также снизить роль Китая в торговых потоках Азия–Европа.
«В этой логике мы можем получить железнодорожную связь как с TRIPP, так и без TRIPP, потому что может быть ж/д соединение через Грузию–Азербайджан. Может быть и иной сценарий. Не будем забывать, что существующие сейчас железные дороги находятся под управлением России, и, возможно, у России появится интерес инвестировать в восстановление ж/д Иджеван–Раздан и Иджеван–Газах», — сказал Пашинян.
Премьер подчеркнул, что для реализации такого проекта потребуется также согласие Азербайджана.
«И давайте заметим, что мы получаем железнодорожную связь и с Ираном, что тоже очень важно и чего у нас не было. Мы получаем ж/д сообщение с Центральной Азией, в том числе по паромному сценарию. В результате Китай получает новую ж/д дорогу на Запад, которой сейчас у него нет. Поэтому важно, под каким углом мы рассматриваем этот вопрос», — отметил он.
Пашинян признал, что есть комментарии о возможных проблемах для интересов России или Ирана, но подчеркнул, что проект также создает возможности для экономического сотрудничества между Ираном и США, а также между Россией и США.
«Сегодня давайте не забывать, что иранская компания строит автомагистраль Север–Юг, и в ближайшее время мы начнем строительство ж/д участка в Мегрийском районе, что может стать хорошей возможностью для сотрудничества. Может открыться возможность перезапуска ж/д Ераскх–Ахурик», — сказал премьер.
Он добавил, что проект может стать неожиданной, но позитивной платформой партнерства, а «Перекресток мира» будет реализован, поскольку даже страны с противоречиями смогут сотрудничать на территории Армении и всего Южного Кавказа.
В Вашингтоне премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент Азербайджана Ильхам Алиев и президент США Дональд Трамп официально договорились о запуске «Маршрута Трампа». По словам Трампа, маршрут позволит Азербайджану добраться до Нахичевани при полном уважении суверенитета Армении, а партнерство может быть продлено до 99 лет. Ожидаются значительные инфраструктурные инвестиции со стороны американских компаний, что принесет экономическую выгоду всем трем государствам.