Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատմական իրադարձություն է անվանել Վաշինգտոնում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ եռակողմ հանդիպման արդյունքում ստորագրված փաստաթղթերը։
«Այսօր մենք կարող ենք ասել, որ խաղաղությունը հաստատված է, ընդ որում՝ հաստատված է մեր երկրների ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության ու իրավազորության շրջանակներում»,– ասել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը։
Վարչապետը ընդգծել է, որ Հայաստանն արդեն ապաշրջափակվում է։
«Մի դարակազմիկ իրադարձություն, Հայաստանին միլիարդների օգուտ է լինելու, որը բերելու է անվտանգության նոր շերտ»,– ասել է նա։
«Մենք իրար հետ դժոխքի միջով ենք անցել, ես համոզված եմ, որ տեղի կունենա ՀՀ բոլոր քաղաքացիների համախմբումը խաղաղության օրակարգի շուրջ, որը կլինի ոչ պակաս կարևոր հեղափոխություն մեր երկրի ապագայի տեսակետից։ Փա՛ռք նահատակներին, կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը»,– հավելել է Փաշինյանը։

Prime Minister Nikol Pashinyan described the documents signed following the trilateral meeting in Washington with U.S. President Donald Trump and Azerbaijani President Ilham Aliyev as a historic event.
“Today we can say that peace is established, and it is established within the framework of our countries’ sovereignty, territorial integrity, and jurisdiction,” Pashinyan said, as reported by Aysor.am .
He stressed that Armenia is now being unblocked.
“This is a landmark event. Armenia will gain billions, bringing a new layer of security,” he stated.
“We have gone through hell together, and I am confident that all citizens of Armenia will unite around the peace agenda, which will be no less important a revolution for our country’s future. Glory to the martyrs, long live the Republic of Armenia,” Pashinyan added.