Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատմական իրադարձություն է անվանել Վաշինգտոնում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ եռակողմ հանդիպման արդյունքում ստորագրված փաստաթղթերը։
«Այսօր մենք կարող ենք ասել, որ խաղաղությունը հաստատված է, ընդ որում՝ հաստատված է մեր երկրների ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության ու իրավազորության շրջանակներում»,– ասել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը։
Վարչապետը ընդգծել է, որ Հայաստանն արդեն ապաշրջափակվում է։
«Մի դարակազմիկ իրադարձություն, Հայաստանին միլիարդների օգուտ է լինելու, որը բերելու է անվտանգության նոր շերտ»,– ասել է նա։
«Մենք իրար հետ դժոխքի միջով ենք անցել, ես համոզված եմ, որ տեղի կունենա ՀՀ բոլոր քաղաքացիների համախմբումը խաղաղության օրակարգի շուրջ, որը կլինի ոչ պակաս կարևոր հեղափոխություն մեր երկրի ապագայի տեսակետից։ Փա՛ռք նահատակներին, կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը»,– հավելել է Փաշինյանը։

Премьер-министр Никол Пашинян назвал документы, подписанные по итогам трехсторонней встречи в Вашингтоне с президентом США Дональдом Трампом и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, историческим событием.
«Сегодня мы можем сказать, что мир установлен, и установлен в рамках суверенитета, территориальной целостности и юрисдикции наших стран», — сказал Пашинян, передает «Aysor.am ».
Он подчеркнул, что Армения уже разблокируется.
«Это знаковое событие. Армения получит миллиарды, что принесет новый уровень безопасности», — заявил он.
«Мы прошли вместе через ад, и я уверен, что все граждане Республики Армения объединятся вокруг повестки мира, которая станет не менее важной революцией для будущего страны. Слава мученикам, да здравствует Республика Армения», — добавил Пашинян.