Ադրբեջանագետ Անժելա Էլիբեգովան, ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադառնալով Վաշինգտոնում կայացած ՀՀ, ԱՄՆ և Ադրբեջանի ղեկավարներ Նիկոլ Փաշինյանի Դոնալդ Թրամփի և Իլհամ Ալիևի հանդիպմանը, ինչպես նաև այնտեղ ստորագրված փաստաթղթերին, իր գրառմամբ ընդգծել է, որ դրանց բովանդակությունը միակողմանիորեն ձեռնտու է Ադրբեջանին։
Ըստ նրա՝ «Ադրբեջանը ստացավ իր պահանջածը, Հայաստանը՝ հերթական թղթի կտոր»
«Ադրբեջանը ստացավ ՀՀ տարածքով անխափան երթևեկություն, Հայաստանը Ադրբեջանի տարածքով՝ ոչ։
Ադրբեջանը ստացավ ԱՄՆ-ից ռազմական օգնության սահմանափակման վերացում, Հայաստանը գերիների վերադարձի երաշխիք՝ ոչ։
Ադրբեջանը ստացավ Մինսկի խմբի լուծարում, Հայաստանը արցախցիների իրենց տներ վերադարձի երաշխիք՝ ոչ։
Ադրբեջանը ստացավ իր պահանջածը, Հայաստանը՝ հերթական թղթի կտոր, որը Ադրբեջանը նույնիսկ նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթի պես խախտելու կարիք էլ չի ունենա, որովհետև չկան էլ հայանպաստ կետեր, որ խախտի։
ՔՊ-ականների պաթոսախեղդ «հաղթելու ենք» կենացները այ հենց դրա մասին են։ Ամենավախենալուն ա, երբ միաբերան սկսում են խաղաղությունից խոսել։ Ուրեմն գործներս բուրդ ա»։

Armenian political analyst and expert in Azerbaijani affairs, Anzhela Elibegova, commenting on the Washington meeting between Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, U.S. President Donald Trump, and Azerbaijani President Ilham Aliyev, as well as the documents signed there, said the content is unilaterally advantageous to Azerbaijan.
“Azerbaijan got what it wanted, Armenia got another scrap of paper,” she wrote on Facebook.
According to Elibegova:
- “Azerbaijan received unobstructed transit through Armenian territory; Armenia got nothing in return through Azerbaijan’s territory.
- Azerbaijan secured the lifting of U.S. restrictions on military assistance; Armenia received no guarantees on the return of captives.
- Azerbaijan achieved the dissolution of the Minsk Group; Armenia got no guarantees for the return of displaced Karabakh Armenians to their homes.
Azerbaijan got what it wanted, Armenia got another scrap of paper, which Baku won’t even need to violate like the November 9 document, because there are no pro-Armenian provisions to break.”
She added that the ruling Civil Contract party’s emotional toasts about “we will win” are exactly about such situations. “The scariest moment is when everyone starts talking about peace in unison—that’s when you know we’re in trouble,” Elibegova wrote.