ՀՀԿ ԳՄ անդամ Էդուարդ Շարմազանովը ֆեյսբուքյան իր էջում, դիմելով ԱՄՆ նախագահին, հայտարարել է, որ «Արցախում էթնիկ զտման հեղինակները երբեք ՀՀ ու հայ ժողովրդի համար ընկերներ չեն կարող հռչակվել»:
«Խոսելով Հայաստանի ու Ադրբեջանի մասին՝ ԱՄՆ նախագահ Թրամփն ասում է.«35 տարի է՝ իրենք կռվել են, իսկ հիմա ընկերներ են ու ընկերներ են լինելու երկար ժամանակ»։
Պարոն նախագահ Թրամփ, Հայաստանում միայն կապիտուլյացիայի ջատագովն ու Արցախ հանձնողը կարող է Ադրբեջանին ընկեր համարել։
Արցախի օկուպացիայից ու հայաթափումից հետո միայն քաղաքական անմեղսունակության կրողը կարող է Ադրբեջանի «ընկեր» հռչակվել։
Պարոն Թրամփ, Արցախում էթնիկ զտում իրականացնողները չեն կարող հայ ժողովրդի ու Հայաստանի ընկեր հռչակվել։
Երբ Ադրբեջանն է ցնծում՝ հասկանալի է. նրանք առանց որևէ պարտավորության իրենց ուզածը ստանում են։
Բայց դուք՝ նիկոլականներ ու արևմտամոլներ, դուք ինչո՞ւ եք տենց երջանիկ։
Ո՞ր ուրացաք Եռաբլուրը, թե՞ որ թաղում եք Երրորդ Հանրապետությունը ու Հայաստանը դարձնում եք դրա խալխի համար միջանցք»,-գրել է նա։

Член исполнительного органа Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов написал в Facebook, что «организаторы этнической чистки в Арцахе никогда не могут быть объявлены друзьями Армении и армянского народа», обратив слова напрямую к президенту США Дональду Трампу.
Комментируя слова Трампа о том, что «35 лет они воевали, а теперь они друзья и будут друзьями долгое время» в отношении Армении и Азербайджана, Шармазанов отметил:
«Господин президент Трамп, в Армении только сторонник капитуляции и тот, кто сдал Арцах, может назвать Азербайджан другом. После оккупации и депопуляции Арцаха только политически несостоятельный человек может провозгласить Азербайджан «другом».
Господин Трамп, те, кто осуществил этническую чистку в Арцахе, не могут быть объявлены друзьями армянского народа и Армении.
Когда Азербайджан радуется — понятно, они получают желаемое без всяких обязательств. Но вы, сторонники Никола и западники, почему так счастливы? Потому что предали Ераблур или потому что хороните Третью Республику и превращаете Армению в коридор для чужих?»