ՀՀԿ ԳՄ անդամ Էդուարդ Շարմազանովը ֆեյսբուքյան իր էջում, դիմելով ԱՄՆ նախագահին, հայտարարել է, որ «Արցախում էթնիկ զտման հեղինակները երբեք ՀՀ ու հայ ժողովրդի համար ընկերներ չեն կարող հռչակվել»:
«Խոսելով Հայաստանի ու Ադրբեջանի մասին՝ ԱՄՆ նախագահ Թրամփն ասում է.«35 տարի է՝ իրենք կռվել են, իսկ հիմա ընկերներ են ու ընկերներ են լինելու երկար ժամանակ»։
Պարոն նախագահ Թրամփ, Հայաստանում միայն կապիտուլյացիայի ջատագովն ու Արցախ հանձնողը կարող է Ադրբեջանին ընկեր համարել։
Արցախի օկուպացիայից ու հայաթափումից հետո միայն քաղաքական անմեղսունակության կրողը կարող է Ադրբեջանի «ընկեր» հռչակվել։
Պարոն Թրամփ, Արցախում էթնիկ զտում իրականացնողները չեն կարող հայ ժողովրդի ու Հայաստանի ընկեր հռչակվել։
Երբ Ադրբեջանն է ցնծում՝ հասկանալի է. նրանք առանց որևէ պարտավորության իրենց ուզածը ստանում են։
Բայց դուք՝ նիկոլականներ ու արևմտամոլներ, դուք ինչո՞ւ եք տենց երջանիկ։
Ո՞ր ուրացաք Եռաբլուրը, թե՞ որ թաղում եք Երրորդ Հանրապետությունը ու Հայաստանը դարձնում եք դրա խալխի համար միջանցք»,-գրել է նա։

Eduard Sharmazanov, a member of the Republican Party of Armenia’s executive body, wrote on Facebook that “the perpetrators of ethnic cleansing in Artsakh can never be declared friends of Armenia or the Armenian people,” addressing his message directly to U.S. President Donald Trump.
Referring to Trump’s remark that “for 35 years they fought each other, and now they are friends and will be friends for a long time” about Armenia and Azerbaijan, Sharmazanov said:
“Mr. President Trump, in Armenia only the advocate of capitulation and the one who handed over Artsakh can call Azerbaijan a friend. After the occupation and depopulation of Artsakh, only someone politically incompetent can proclaim Azerbaijan a ‘friend.’
Mr. Trump, those who carried out ethnic cleansing in Artsakh cannot be declared friends of the Armenian people and Armenia.
When Azerbaijan rejoices, it’s understandable—they get what they want without any obligations. But you, Nikol supporters and ‘Westernizers’, why are you so happy? Is it because you betrayed Yerablur, or because you are burying the Third Republic and turning Armenia into a corridor for others?”