«Դուք 23 քրիստոնյաների մասի՞ն եք խոսում։ Ես պատրաստվում եմ խնդրել նրան (խմբ. հավանաբար նկատի ունի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին), որ դա անի։ Կարծում եմ՝ նրանք կանեն դա ինձ համար: Սա կարևոր է, այնպե՞ս չէ»,-ասել է Թրամփը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Վարչապետի մամուլի քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանը, արձագանքելով այն պնդումներին, թե Փաշինյանը Վաշինգտոնում դեմ է արտահայտվել գերիների կամ նրանց մի մասի վերադարձին, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ «ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ հանդիպմանը հարցը քննարկման առարկա է դարձել հենց վարչապետ Փաշինյանի նախաձեռնությամբ»։
«Համացանցում անհեթեթության հասնող ենթադրություններ են շրջանառվում, թե իբր վարչապետ Փաշինյանը Վաշինգտոնում դեմ է արտահայտվել Ադրբեջանում անազատության մեջ գտնվող մեր հայրենակիցների կամ նրանց մի մասի վերադարձին։
Վարչապետը բազմիցս նշել է, որ ՀՀ ներկայացուցիչները տարբեր ձևաչափերի իրենց հանդիպումներում շարունակաբար բարձրացնում են այդ հարցը և փնտրում լուծումներ։ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ հանդիպմանը հարցը քննարկման առարկա է դարձել հենց վարչապետ Փաշինյանի նախաձեռնությամբ։ Ընդ որում, վարչապետը հարցի մասին խոսել է ամբողջության մեջ և ոչ թե մասնակի»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Վաշինգտոնում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել էր, որ բոլոր հանդիպումներում բարձրագույն մակարդակով բարձրացնում է Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների հարցը։

U.S. President Donald Trump announced in Washington that he would support efforts to secure the release of 23 Armenians held in Azerbaijani prisons. Trump made this statement at the White House during his meeting with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan.
“Are you talking about 23 Christians? I am going to ask him [referring to Azerbaijani President Ilham Aliyev] to do that. I think they will do it for me. This is important, isn’t it?” Trump said, according to Armenpress.
Responding to claims that Pashinyan had opposed raising the issue of the captives’ return in Washington, the prime minister’s spokesperson, Nazeli Baghdasaryan, wrote on Facebook that “the matter was brought up during the meeting with U.S. President Donald Trump precisely at the initiative of Prime Minister Pashinyan.”
“Absurd speculation is circulating online, claiming that the prime minister opposed the return of our compatriots held in Azerbaijan, or some of them, during his visit to Washington. The prime minister has repeatedly stated that Armenian representatives raise this matter in all formats of their meetings and seek solutions. In the meeting with U.S. President Donald Trump, the issue was discussed entirely at Prime Minister Pashinyan’s initiative, and he spoke about it in full, not partially,” the statement said.
During a press conference in Washington, Prime Minister Pashinyan reiterated that he raises the issue of Armenian captives in Azerbaijan at the highest level in all his meetings. Azerbaijan officially confirms that it holds about 23 Armenian captives.