«Դուք 23 քրիստոնյաների մասի՞ն եք խոսում։ Ես պատրաստվում եմ խնդրել նրան (խմբ. հավանաբար նկատի ունի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին), որ դա անի։ Կարծում եմ՝ նրանք կանեն դա ինձ համար: Սա կարևոր է, այնպե՞ս չէ»,-ասել է Թրամփը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Վարչապետի մամուլի քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանը, արձագանքելով այն պնդումներին, թե Փաշինյանը Վաշինգտոնում դեմ է արտահայտվել գերիների կամ նրանց մի մասի վերադարձին, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ «ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ հանդիպմանը հարցը քննարկման առարկա է դարձել հենց վարչապետ Փաշինյանի նախաձեռնությամբ»։
«Համացանցում անհեթեթության հասնող ենթադրություններ են շրջանառվում, թե իբր վարչապետ Փաշինյանը Վաշինգտոնում դեմ է արտահայտվել Ադրբեջանում անազատության մեջ գտնվող մեր հայրենակիցների կամ նրանց մի մասի վերադարձին։
Վարչապետը բազմիցս նշել է, որ ՀՀ ներկայացուցիչները տարբեր ձևաչափերի իրենց հանդիպումներում շարունակաբար բարձրացնում են այդ հարցը և փնտրում լուծումներ։ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ հանդիպմանը հարցը քննարկման առարկա է դարձել հենց վարչապետ Փաշինյանի նախաձեռնությամբ։ Ընդ որում, վարչապետը հարցի մասին խոսել է ամբողջության մեջ և ոչ թե մասնակի»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Վաշինգտոնում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել էր, որ բոլոր հանդիպումներում բարձրագույն մակարդակով բարձրացնում է Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների հարցը։

11 Август 2025 - 07:32 AMT
Президент США Дональд Трамп в Вашингтоне заявил, что окажет поддержку в освобождении 23 армян, удерживаемых в азербайджанских тюрьмах. Об этом он сообщил в Белом доме на встрече с премьер-министром Армении Николом Пашиняном.
«Вы говорите о 23 христианах? Я собираюсь попросить его [вероятно, имеется в виду президент Азербайджана Ильхам Алиев] сделать это. Думаю, они сделают это для меня. Это важно, не так ли?» — сказал Трамп, передает «Арменпресс».
Отвечая на утверждения о том, что Пашинян в Вашингтоне якобы был против поднятия вопроса о возвращении пленных, пресс-секретарь премьера Назели Багдасарян на своей странице в Facebook написала, что «вопрос был поднят на встрече с президентом США Дональдом Трампом именно по инициативе премьер-министра Пашиняна».
«В сети распространяются абсурдные предположения о том, что премьер-министр в Вашингтоне якобы выступил против возвращения наших соотечественников, находящихся в заключении в Азербайджане, или их части. Премьер неоднократно заявлял, что представители РА в различных форматах встреч постоянно поднимают этот вопрос и ищут решения. На встрече с президентом США Дональдом Трампом этот вопрос был обсужден именно по инициативе премьера, причем он говорил о нем в полном объеме, а не частично», — говорится в заявлении.
Во время пресс-конференции в Вашингтоне премьер-министр Пашинян подчеркнул, что на всех встречах на высшем уровне поднимает вопрос об армянских пленниках в Азербайджане. Азербайджан официально подтверждает, что удерживает около 23 армянских пленных.