Տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Տիգրան Քոչարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձ է կատարել Սպիտակ տանը Բաքվում պահվող հայ գերիների մասին հիշատակմանը՝ անդրադառնալով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի մատնանշած հայ քրիստոնյաների ցուցակին։
Նա գրել է, որ ցուցակը կազմվել է, ոչ թե ՀՀ կողմից, այլ մասնավոր ամերիկացու նախաձեռնությամբ, և որ Արցախի ղեկավարներն այնտեղ չկան։
«Սա Թրամփի ասած 23 քրիստոնյաների ցուցակն է, որի մասին նա անսպասելիորեն Փաշինյանի համար խոսեց հանդիպման ժամանակ։
Այս ցուցակում չկան Բակո Սահակյանն ու մնացած ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը, որը հիմա գտնվում է Բաքվի բանտում։
Այս ցուցակում չկան 2023 թվականին գերի ընկած զինվորականներն ու խաղաղ բնակիչները։
Ավելին ասեմ, այս ցուցակը կազմել է Ջոէլ ամերիկացի բողոքական մի քարոզիչ, ով հնարավորություն է ունեցել, ըստ իր խոսքերի, անձամբ խոսել Թրամփի հետ։
Այսպիսով․
Ա. փաշինյանը չի բարձրացրել բանակցությունների ժամանակ Բակո Սահակյանի,Արկադի Ղուկասյանի, Ռուբեն Վարդանյանի և այլ գերևարվածների հարցը։
Բ. 23 հոգու ցուցակը չի կազմվել ու ներկայացվել ՀՀ որևէ պաշտոնական կառույցի կողմից, դա մասնավոր ամերիկացու նախաձեռնություն է։
Գ. Փաշինյանի համար ընդհանրապես անսպասելի էր այս ցուցակի մասին հիշատակումը. իր ժեստերը և արձագանքը դրա վառ ապացույցն էին։
Հ.Գ. Իրենց ընդդիմադիր հռչակող, բայց ներսից նիկոլական մարդկանց էլ, ով հավեսով տարածում էր Թրամփի խոսքերը, որպես ահա, տեսեք, նիկոլը գերիներով զբաղվում ա, խորհուրդ կտամ փսլինքները հավաքել ու վերադառնալ դառը իրականություն»։
Քոչարյանը ընդգծել է, որ այս ցուցակը որևէ կապ չունի պաշտոնական հայկական կողմի հետ և ձևավորվել է բացառապես մասնավոր նախաձեռնության շրջանակում, իսկ Փաշինյանի արձագանքը հուշում է, որ թեման նրա համար լիովին անակնկալ է եղել»,–ասվում է գրառման մեջ։
Վարչապետի մամուլի քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանը, արձագանքելով այն պնդումներին, թե Փաշինյանը Վաշինգտոնում դեմ է արտահայտվել գերիների կամ նրանց մի մասի վերադարձին, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ «ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ հանդիպմանը հարցը քննարկման առարկա է դարձել հենց վարչապետ Փաշինյանի նախաձեռնությամբ»։

Эксперт по информационной безопасности Тигран Кочарян в Facebook прокомментировал упоминание в Белом доме армянских пленных, находящихся в Баку, и список армян-христиан, озвученный президентом США Дональдом Трампом.
Он написал, что список был составлен «не Арменией, а частным американским лицом» и что «в нем нет руководителей Арцаха».
«Это список 23 христиан, о котором Трамп неожиданно для Пашиняна заговорил во время встречи.
В нем нет Баако Саакяна и других военно-политических лидеров, которые сейчас находятся в тюрьме в Баку.
В нем нет военнослужащих и мирных жителей, попавших в плен в 2023 году.
Более того, этот список составил Джоэл — американский протестантский проповедник, который, по его словам, имел возможность лично поговорить с Трампом», — указал Кочарян, добавив ссылку на список.
Он выделил следующие пункты:
А. Пашинян не поднимал на переговорах вопрос Баако Саакяна, Аркадия Гукасяна, Рубена Варданяна и других задержанных.
Б. Список из 23 человек не был подготовлен или представлен каким-либо официальным органом Армении, это частная инициатива американца.
В. Для Пашиняна упоминание этого списка стало полной неожиданностью, что ясно видно по его жестам и реакции.
Кочарян подчеркнул, что этот список не имеет отношения к официальной армянской стороне и был сформирован исключительно в рамках частной инициативы, а реакция Пашиняна показала, что тема стала для него полной неожиданностью.
8 августа в Вашингтоне президент США Дональд Трамп заявил, что окажет содействие в освобождении 23 армянских пленных, находящихся в азербайджанских тюрьмах. Он сделал это заявление во время встречи с премьер-министром Армении Николом Пашиняном в Белом доме.
Отвечая на утверждения, что Пашинян в Вашингтоне выступил против возвращения пленных или их части, пресс-секретарь премьера Назели Багдасарян написала в Facebook, что «вопрос был поднят на встрече с президентом Трампом именно по инициативе премьер-министра Пашиняна».