Տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հեռախոսազրույցն Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի հետ։ Վարչապետն ԻԻՀ նախագահին ներկայացրել է օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշիգնտոնում տեղի ունեցած բանակցությունների արդյունքները, շեշտադրելով այն հնարավորությունները, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղությունը բացում է տարածաշրջանի համար։
Փաշինյանն ընդգծել է, որ տարածաշրջանային հաղորդուղիները գործելու են երկրների տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, իրավազորության սկզբունքների շրջանակում և փոխադարձության հիման վրա։
Վարչապետն Իրանի նախագահին շնորհակալություն է հայտնել վաշինգտոնյան համաձայնությունների մասին օբյեկտիվ գնահատականներով հանդես գալու համար և ընդգծել ԻԻՀ նախագահի՝ առաջիկայում Հայաստան կատարելիք այցի կարևորությունը։
Փեզեշքիանն ավելի վաղ ասել էր, որ «այս միջանցքը այն չէ, ինչի մասին լրատվամիջոցներում չափազանցված տեղեկություններ են տարածվել», և հավելել , որ «Իրանի պահանջները բավարարվել են»։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan held a phone conversation with Iranian President Masoud Pezeshkian to discuss peace and cooperation.
Pashinyan presented the outcomes of the August 8 negotiations in Washington, emphasizing the “opportunities that peace between Armenia and Azerbaijan could bring to the region.”
He underlined that “regional transport routes will operate within the principles of territorial integrity, sovereignty, jurisdiction, and on a reciprocal basis.”
The prime minister thanked the Iranian president for giving an objective assessment of the Washington agreements and highlighted the importance of Pezeshkian’s upcoming visit to Armenia.
Pezeshkian earlier stated that “this corridor is not what the media has exaggerated about,” adding that “Iran’s demands have been met.”