Դիվանագետների համահայկական խորհուրդը հայտարարել է, որ այսպես կոչված TRIPP (Trump Route for International Peace and Prosperity – Միջազգային խաղաղության և բարգավաճման Թրամփի ճանապարհ) ծրագիրը ներառել է կետեր, որոնք լրջորեն վտանգում են Հայաստանի ռազմավարական ինքնուրույնությունը՝ կենսական ենթակառուցվածքները և տարանցիկ ճանապարհները դնելով օտարերկրյա դերակատարների ազդեցության տակ:
Նշվում է, որ խաբուսիկ է այն պնդումը, որ վերացվում է Հայաստանի շրջափակումը։
«Օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կայացած եռակողմ գագաթնաժողովի արդյունքները որպես պատմական խաղաղություն եվ տարածաշրջանային փոխկապակցվածության ու ապաշրջափակման բեկումնային հանգրվան ներկայացնելը խիստ չափազանցված է ու մոլորեցնող: Հասարակության թիկունքում գաղտնի պայմանավորվածություններ կնքելը դարձել է օրինաչափություն ներկայիս վարչախմբի համար, որը հետևողականորեն անտեսում է Հայաստանի ժողովրդին՝ գոյաբանական կարևորության որոշումներ կայացնելիս։
Այսպես կոչված TRIPP (Trump Route for International Peace and Prosperity – Միջազգային խաղաղության և բարգավաճման Թրամփի ճանապարհ) նախաձեռնությունը պարունակում է դրույթներ, որոնք լրջորեն վտանգում են Հայաստանի ռազմավարական ինքնուրույնությունը՝ կենսական ենթակառուցվածքները և տարանցիկ ճանապարհները դնելով օտարերկրյա դերակատարների ազդեցության տակ։ Չնայած այն պնդումներին, որ ներդրվելիք ընթացակարգերը գործելու են Հայաստանի ինքնիշխանության և իրավասության ներքո, հիմնավոր մտահոգություններ են առաջանում տարածքային ամբողջականության և պետության երկարաժամկետ կենսունակության վերաբերյալ։
Նույնքան խաբուսիկ է նաև այն պնդումը, որ վերացվում է Հայաստանի շրջափակումը։ Փոխանակ փոխադարձ և ինքնիշխան մուտք ապահովելու, ստորագրված փաստաթուղթն ինստիտուցիոնալացնում է ասիմետրիկ երթուղիները և «միջանցքային տրամաբանությունը», որոնք նպաստում են Ադրբեջանի շահերին, բայց զուգահեռաբար ու համաչափորեն խորացնում են Հայաստանի տնտեսական և անվտանգային խոցելիությունը։
Ավելին, այս գործարքը սպառնում է ոչ միայն Հայաստանի, այլև այն հիմնական տարածաշրջանային տերությունների շահերին, որոնք արդեն իսկ արտահայտել են իրենց վերապահումները։ Այս պայմանավորվածությունը վտանգում է ստեղծել նոր աշխարհաքաղաքական բաժանարար գծեր և կարող է առաջիկայում հանգեցնել նոր առճակատման ու բախման։ Ռազմավարական ենթակառուցվածքների հարկադիր համաձայնեցումն առանց տարածաշրջանային կոնսենսուսի խաթարում է Հարավային Կովկասում ուժերի նուրբ հավասարակշռությունը և վտանգում է ավելի լայն տարածաշրջանային անվտանգությունը։
Հատկապես հատկանշական է, որ գործարքից հետո Հայաստանի կառավարությունը մոբիլիզացրել է իր ամբողջ քարոզչական ապարատը՝ հանրությանը մոլորեցնելու և համաձայնագրի իրական բնույթը թաքցնելու համար։ Հաշվարկված այս ապատեղեկատվության արշավը բացահայտում է գործարքի կործանարար հետևանքների վերաբերյալ իշխանությունների գիտակցումը: Եթե համաձայնագիրը իսկապես բխեր ազգային շահերից, ապա ժողովրդի կողմից այն ընդունելու համար մանիպուլյացիաների կարիք չէր լինի։
Միևնույն ժամանակ, միջազգային ծափահարությունները Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև այսպես կոչված խաղաղության հաստատման կապակցությամբ վտանգավոր կերպով անտեսում են այն հարկադրանքի պայմանները, որոնց ներքո ձեռք է բերվել համաձայնագիրը՝ շարունակական սպառնալիքների, օկուպացիայի և Արցախի հայ բնակչության իրավունքների կոպտագույն խախտման ֆոնին։ Իրական խաղաղությունը չի կարող պարտադրվել արտաքին ճնշման և հաստատվել անարդարության միջոցով»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Դիվանագիտների համահայկական խորհուրդը զգուշացնում է, որ այս գործարքը կարող է ճանապարհ հարթել ոչ թե խաղաղության համար, այլ խթանել մշտական անկայունությունն և Հայաստանի ինքնիշխանության շարունակական քայքայումը:
«Մենք խորապես համոզված ենք, որ տարածաշրջանում հարատև խաղաղությունը հնարավոր է միայն այն դեպքում, երբ բոլոր ներգրավված կողմերը՝ տեղական և տարածաշրջանային, իրական շահագրգռվածություն ունեն պատվավոր, ներառական և արդարացի լուծման հարցում։ Ցանկացած խաղաղություն, որը կառուցված է բացառման, հարկադրանքի կամ խաբեության վրա, դատապարտված է ձախողման։
Հազարամյա հայրենիքի մի մասի կորստի, հարյուր հազարավոր հայերի հայրենազրկման, հոգևոր և մշակութային ժառանգության ոչնչացման, հայ ժողովրդի առաջնորդներին պատանդ պահելու, Հայաստանին շարունակաբար ապօրինի պահանջներ ներկայացնելու փաստերը մոռացության մատնող և ապագայում դրանք բարձրաձայնելու իրավունքից հրաժարվող իշխանությունների կողմից որևէ համաձայնություն որպես նվաճում մատուցելը երեսպաշտություն է և վիրավորական է մեր ժողովրդի համար:
Մենք կոչ ենք անում Հայաստանի ժողովրդին, Սփյուռքին և միջազգային հանրությանը չտրվել վտանգավոր պատրանքներին և ճիշտ գնահատել Հայաստանի շուրջ ձևավորվող վերահաս մարտահրավերները»,–ասվում է հայտարարության մեջ։

Всеармянский совет дипломатов выступил с заявлением, в котором предупредил, что так называемая программа TRIPP (Trump Route for International Peace and Prosperity — «Путь Трампа ради международного мира и процветания») содержит положения, серьезно угрожающие стратегической самостоятельности Армении, передавая жизненно важную инфраструктуру и транзитные пути под влияние иностранных игроков.
Совет назвал «обманчивым» утверждение о снятии блокады Армении. По его мнению, представление итогов трехстороннего саммита 8 августа в Вашингтоне как исторического мира и прорыва в региональной связанности — это преувеличенный и вводящий в заблуждение нарратив. Действующая власть, как отмечается, систематически заключает тайные договоренности, игнорируя мнение народа при принятии экзистенциально важных решений.
В заявлении подчеркивается, что, несмотря на заявления о работе в рамках суверенитета и юрисдикции Армении, инициатива TRIPP вызывает серьезные опасения в отношении территориальной целостности и долгосрочной жизнеспособности государства. Вместо обеспечения взаимного и суверенного доступа подписанный документ институционализирует асимметричные маршруты и «коридорную логику», выгодные Азербайджану, при этом углубляя экономическую и безопасность уязвимость Армении.
Совет отметил, что сделка угрожает не только интересам Армении, но и ключевых региональных держав, уже выразивших свои опасения. Она создает риск новых геополитических разделительных линий на Южном Кавказе и может привести к новым столкновениям. Принудительное согласование стратегической инфраструктуры без регионального консенсуса нарушает хрупкий баланс сил и угрожает более широкой региональной безопасности.
Отдельно подчеркивается, что после сделки власти Армении мобилизовали весь пропагандистский аппарат для введения общества в заблуждение и сокрытия истинной сути соглашения, что свидетельствует об их осознании его разрушительных последствий. Если бы оно действительно отвечало национальным интересам, манипуляции были бы излишни.
Совет также предупредил, что международные аплодисменты в связи с так называемым установлением мира между Арменией и Азербайджаном опасно игнорируют принудительный характер, в котором было достигнуто соглашение, на фоне угроз, оккупации и грубых нарушений прав армянского населения Нагорного Карабаха. «Настоящий мир нельзя навязать под внешним давлением и утвердить через несправедливость», — говорится в заявлении.
В заключение Совет подчеркнул, что прочный мир возможен только при подлинной заинтересованности всех местных и региональных сторон в честном, инклюзивном и справедливом урегулировании. Любой мир, построенный на исключении, принуждении или обмане, обречен на провал. Он назвал лицемерием попытки властей представить как достижения соглашения, игнорирующие утрату территории, изгнание сотен тысяч армян, уничтожение духовного и культурного наследия, удержание в заложниках лидеров народа и незаконные требования к Армении.
Совет призвал народ Армении, диаспору и международное сообщество не поддаваться опасным иллюзиям и трезво оценивать надвигающиеся вызовы.
8 августа в Белом доме премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент США Дональд Трамп и президент Азербайджана Ильхам Алиев подписали совместную декларацию по итогам встречи в Вашингтоне. В Вашингтоне министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов в присутствии лидеров Армении, Азербайджана и США предварительно подписали «Соглашение об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан».