Դատախազությունը, գործարար Սամվել Կարապետյանի ձերբակալությունն ոչ իրավաչափ համարելու մասին Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատական ակտը ստանալուց հետո, վճռաբեկ բողոք կներկայացնի դրա դեմ: Այդ մասին հայտնել են Գլխավոր դատախազությունից, հայտնում է Արմենպրեսը։
Միաժամանակ, Գլխավոր դատախազությունից մեկնաբանել են, որ Վերաքննիչ քրեական դատարանի կողմից Սամվել Կարապետյանի ձերբակալումը ոչ իրավաչափ գնահատելու փաստը որևէ առնչություն չունի Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու մասին դատական ակտի օրինականության և հիմնավորվածության հետ:
Մասնավորապես՝ Սամվել Կարապետյանը վարույթն իրականացնող մարմնի որոշմամբ նշված ձերբակալումից ազատ է արձակվել, հետագայում նա ձերբակալվել է այլ հիմքով, ինչը կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու մասին դատարանի որոշմամբ, ինչպես նաև դրա բողոքարկման արդյունքում կայացված դատական ակտով ճանաչվել է իրավաչափ:

Armenia’s Prosecutor General’s Office has stated that the detention of Samvel Karapetyan is lawful, despite the Criminal Court of Appeals ruling that his arrest was unlawful. The Office announced it will file a cassation appeal against the court’s decision, Armenpress reports.
Prosecutors claim that the appeals court’s finding regarding the unlawfulness of Karapetyan’s arrest is “unrelated to the legality and validity of the court decision applying custody as a preventive measure.”
According to the statement, Karapetyan was released following the arrest deemed unlawful by the appeals court, but was later detained on different grounds. This subsequent detention was recognized as lawful both by the court decision ordering custody and by the ruling issued after its appeal.