Դատախազությունը, գործարար Սամվել Կարապետյանի ձերբակալությունն ոչ իրավաչափ համարելու մասին Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատական ակտը ստանալուց հետո, վճռաբեկ բողոք կներկայացնի դրա դեմ: Այդ մասին հայտնել են Գլխավոր դատախազությունից, հայտնում է Արմենպրեսը։
Միաժամանակ, Գլխավոր դատախազությունից մեկնաբանել են, որ Վերաքննիչ քրեական դատարանի կողմից Սամվել Կարապետյանի ձերբակալումը ոչ իրավաչափ գնահատելու փաստը որևէ առնչություն չունի Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու մասին դատական ակտի օրինականության և հիմնավորվածության հետ:
Մասնավորապես՝ Սամվել Կարապետյանը վարույթն իրականացնող մարմնի որոշմամբ նշված ձերբակալումից ազատ է արձակվել, հետագայում նա ձերբակալվել է այլ հիմքով, ինչը կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու մասին դատարանի որոշմամբ, ինչպես նաև դրա բողոքարկման արդյունքում կայացված դատական ակտով ճանաչվել է իրավաչափ:

12 Август 2025 - 07:07 AMT
Генеральная прокуратура Армении заявила, что арест Самвела Карапетяна является законным, хотя Апелляционный уголовный суд признал его задержание незаконным. В ведомстве сообщили, что намерены подать кассационную жалобу на этот судебный акт, передает «Арменпресс».
В прокуратуре уточнили, что вывод апелляционного суда о незаконности задержания Карапетяна не связан с законностью и обоснованностью судебного акта о применении к нему меры пресечения в виде ареста.
По информации ведомства, Карапетян был освобожден после задержания, признанного апелляционным судом незаконным, однако впоследствии он был задержан по иным основаниям. Этот арест был признан законным как решением суда о применении меры пресечения, так и постановлением, вынесенным по итогам его обжалования.