Ըստ նախապես ձեռք բերված պայմանավորվածության՝ օգոստոսի 11–ին ԵԱՀԿ-ին մասնակցող պետությունների միջև շրջանառվել է ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացի և նրա հետ կապված կառույցների լուծարման վերաբերյալ համատեղ դիմումն ու առաջարկվող որոշման նախագիծը։ Այդ մասին հայտնել են Հայաստանի արտգործնախարարությունից, տեղեկացնում է Արմենպրեսը։
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կառույցների լուծարման մասին որոշումը կայացվել է Վաշինգտոնում, նախագահ Դոնալդ Թրամփի հովանու ներքո, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը միտված համաձայնության շրջանակում։
ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը ստեղծվել է 1992թ․ ղարաբաղյան հակամարտութան կարգավորման նպատակով։
Ֆրանսիան ողջունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կառույցների լուծարման գործընթաց սկսելու կողմերի կոչը։ Ֆրանսիայի հետ մեկտեղ խմբի համանախագահներն են ԱՄՆ–ն ու ՌԴ–ն։

Как сообщили в Министерстве иностранных дел Армении, 11 августа, в соответствии с ранее объявленным соглашением, между государствами-участниками ОБСЕ было распространено совместное обращение и проект решения о роспуске Минского процесса и связанных с ним структур, передает «Арменпресс».
Решение о роспуске структур Минской группы было принято в Вашингтоне под эгидой президента США Дональда Трампа в рамках соглашения между президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и премьер-министром Армении Николом Пашиняном, направленного на нормализацию отношений.
Минская группа ОБСЕ была создана в 1992 году с целью урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Франция поприветствовала призыв сторон начать процесс роспуска структур группы. Вместе с Францией сопредседателями группы являются США и Россия.