Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Ժան-Նոել Բարոն օգոստոսի 11–ին տեղի ունեցած հեռախոսազրույցում անգամանալից անդրադարձ է կատարվել օգոստոսի 8-ի համաձայնություններին, ի թիվս մյուսների՝ ընդգծելով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի նախաստորագրումը՝ որպես գործընթացում այս պահին կարևորագույն հանգրվան:
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը նշել է, որ օգոստոսի 11–ին ԵԱՀԿ մասնակից պետություններին է շրջանառվել ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացի և առնչվող կառույցների լուծարման վերաբերյալ Հայաստանի և Ադրբեջանի համատեղ դիմումը և առաջարկվող համապատասխան որոշման նախագիծը:
Արարատ Միրզոյանն ու Ժան-Նոել Բարոն մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման պայմանավորվածության կյանքի կոչման արդյունքում տարածաշրջանի երկրների և դրանից անդին գործընկերների համար փոխկապակցվածության ավելացման աննախադեպ հնարավորությունների շուրջ:
Արարատ Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել Ֆրանսիայի կողմից շնորհավորանքի և գործընթացում շարունակական աջակցության համար:
Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել նաև Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասի հետ։
Միրզոյանը, անդրադառնալով օգոստոսի 8-ի վաշինգտոնյան պայմանավորվածություններին, ընդգծել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի նախաստորագրման նշանակությունը՝ այն որակելով որպես երկու երկրների հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում մինչ այժմ գրանցված ամենակարևոր փուլերից մեկը։
Նա կարևորել է նաև տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը, մասնավորապես՝ «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» ծրագրի իրագործումը, որը, նրա խոսքով, կարող է զգալի ազդեցություն ունենալ Հարավային Կովկասում և դրանից դուրս փոխկապակցվածության ընդլայնման վրա։
Արարատ Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել Կայա Կալասին ԵՄ-ի կողմից հնչեցված շնորհավորանքի համար։ Զրույցի ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացման ուղիները և տարածաշրջանային ծրագրերի ներառականության ապահովման կարևորությունը։

11 августа министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с министром Европы и иностранных дел Франции Жан-Ноэлем Бароном, сосредоточив внимание на договоренностях 8 августа. Мирзоян подчеркнул парафирование мирного договора между Арменией и Азербайджаном как важнейший этап процесса.
Он сообщил, что 11 августа среди государств-участников ОБСЕ было распространено совместное обращение Армении и Азербайджана с проектом решения о роспуске Минского процесса ОБСЕ и связанных с ним структур.
Мирзоян и Барон обменялись мнениями о беспрецедентных возможностях для связности, которые может открыть реализация договоренности о разблокировании региональных коммуникаций, принося пользу странам региона и их партнерам за его пределами. Глава МИД Армении поблагодарил Францию за поздравления и постоянную поддержку.
Мирзоян также провел телефонный разговор с вице-президентом Еврокомиссии, верховным представителем ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кайей Каллас. Он отметил значимость парафирования мирного договора, назвав это одним из важнейших этапов на пути нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном.
Министр подчеркнул и договоренность о разблокировании региональных коммуникаций, в частности проект «Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания», который, по его словам, способен значительно расширить связность на Южном Кавказе и за его пределами. Мирзоян поблагодарил Каллас за поздравления от имени ЕС, а также обсудил с ней пути углубления партнерства Армения–ЕС и важность обеспечения инклюзивности региональных проектов.