Ամռանը բարձր ջերմաստիճանի և առատ քրտնարտադրության պայմաններում շաքարի չարաշահումը կարող է առավել լուրջ բացասական ազդեցություն ունենալ առողջության վրա, հայտնում է առողջապահության նախարարությունը։
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) տվյալներով՝ շաքարի չարաշահումը բարձրացնում է 2-րդ տիպի շաքարային դիաբետի և ճարպակալման առաջացման ռիսկը: Ճարպակալումը ռիսկի գործոն է սրտանոթային համակարգի հիվանդությունների, որոշ տեսակի քաղցկեղների, ինչպես նաև շաքարային դիաբետի առաջացման համար։
Ի՞նչ անել ռիսկը նվազեցնելու համար
Ըմպելիքները կարող են մեծ քանակությամբ շաքար պարունակել, փորձե՛ք սահմանափակել շաքար պարունակող կոմպոտի, գազավորված քաղցր ըմպելիքների, մրգային հյութերի (նույնիսկ 100%), կաթնային քաղցր կոկտեյլների և այլ քաղցր ըմպելիքների օգտագործումը։ Փոխարենը խմե՛ք ավելի շատ ջուր:
Փոխարինե՛ք շաքարով հարուստ մթերքները (թխվածքաբլիթները, վաֆլիները, պաղպաղակները և այլն) թարմ մրգերով: Թխվածքաբլիթներ կամ տորթեր պատրաստելիս օգտագործե՛ք բաղադրատոմսում նշված շաքարի կեսը:
Շաքարի փոխարեն կարելի է օգտագործել վանիլինի, դարչինի, նարնջի կամ կիտրոնի էքստրակտներ։
Փորձե՛ք շաքարավազ չավելացնել թեյի, սուրճի կամ այլ տեսակի ըմպելիքների մեջ:
«Ամռանը նախընտրե՛ք ջուրը՝ քաղցր ըմպելիքների փոխարեն. այն կօգնի կանխել ջրազրկումը և պահպանել առողջությունը,- նշվում է նախարարության հաղորդագրության մեջ։

В условиях высокой температуры и обильного потоотделения злоупотребление сахаром может оказывать более серьезное негативное воздействие на здоровье, сообщает Министерство здравоохранения.
По данным Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), чрезмерное потребление сахара увеличивает риск развития сахарного диабета 2-го типа и ожирения. Ожирение является фактором риска сердечно-сосудистых заболеваний, некоторых видов рака, а также диабета.
Как снизить риск:
- Сладкие напитки могут содержать большое количество сахара. Ограничьте компоты, газированные сладкие напитки, фруктовые соки (даже 100%), молочные коктейли и другие сладкие напитки. Пейте больше воды.
- Заменяйте продукты с высоким содержанием сахара (печенье, вафли, мороженое и др.) свежими фруктами. При выпечке печенья или тортов используйте половину сахара, указанного в рецепте.
- Вместо сахара используйте ванилин, корицу, апельсиновый или лимонный экстракт.
- Старайтесь не добавлять сахар в чай, кофе и другие напитки.
«Летом отдавайте предпочтение воде, а не сладким напиткам — это поможет предотвратить обезвоживание и сохранить здоровье», — отмечается в сообщении министерства.