Փաստաբան Րաֆֆի Ասլանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում, անդրադառնալով այն փաստին, որ ՀՀ կառավարությունը 2008–ի մարտի 1-ին զոհված 10 քաղաքացիների իրավահաջորդներից յուրաքանչյուրին 67 միլիոն դրամ փոխհատուցում է տվել, գրել է, որ վարչապետի շարասյան ավտոմեքենայի կողմից վրաերթի ենթարկված հղի կնոջ՝ Սոնա Մնացականյանի իրավահաջորդին որևէ փոխհատուցում չի տրամադրել։
Նա հավելել է, որ նույնիսկ քրեական դատավարության կարգով հատուցման ենթակա նյութական վնասը որևէ չափով չի վերականգնվել։
«ՀՀ կառավարությունը 2008 թվականի մարտի 1-ին զոհված 10 քաղաքացիների իրավահաջորդներին տրամադրել է 670 միլիոն ՀՀ դրամ, այսինքն յուրաքանչյուրին 67 միլիոն դրամ, և այդ ահռելի, անհասկանալի գումարը հիմա քրեական գործով պահանջում են ՀՀ երկրորդ նախագահից և մյուսներից։
Սա այն պայմաններում, երբ ՀՀ վարչապետին ուղեկցող ավտոշարասյան կողմից վրաերթի ենթարկված Սոնա Մնացականյանի իրավահաջորդը թե ՀՀ կառավարության կողմից և թե առհասարակ՝ որևէ դրամի փոխհատուցում չի ստացել, ավելին՝ նույնիսկ քրեական դատավարության կարգով հատուցման ենթակա նյութական վնասը որևէ չափով չի վերականգնվել։ Իհարկե, տուժողի իրավահաջորդ Մնացական Մնացականյանի համար դա որևէ նշանակություն չունի, վերջինս միայն իր աղջկա մահվան մեջ մեղավոր անձանց քրեական պատասխանատվությունն ու խիստ պատիժն է կարևորում, բայց սա ընդամենը արձանագրենք ողջամիտ մարդկանց հետևությունների համար»,–ասվում է գրառման մեջ։
2022–ի ապրիլի 26-ին՝ ժամը 18:05-ի սահմաններում, Պարոնյան-Լեո փողոցների խաչմերուկում ՀՀ ոստիկանության Ճանապարհային ոստիկանության ուղեկցող սպայական վաշտի հրամանատարը, վարելով «Տոյոտա Պրադո» մակնիշի ավտոմեքենա, վրաերթի է ենթարկել Արարատի մարզի 28-ամյա բնակչուհուն։ Վերջինս ստացել է ծանր մարմնական վնասվածքներ և տեղափոխվել է «Նաիրի» բժշկական կենտրոն, որտեղ գիտակցության չգալով մահացել է։ Վթարի պահին ավտոշարասյունը ուղեկցելիս է եղել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին։ Մահացած կինը հղի էր՝Սոնա Մնացականյանը։

Адвокат Раффи Асланян на своей странице в Facebook сообщил, что наследник Соны Мнацаканян — беременной женщины, погибшей в результате наезда автомобиля из кортежа премьер-министра Армении, — не получил от правительства никакой компенсации.
Асланян отметил, что правительство выплатило по 67 млн драмов наследникам десяти погибших в событиях 1 марта 2008 года, всего 670 млн драмов. По его словам, даже материальный ущерб, подлежащий возмещению в порядке уголовного судопроизводства, в случае с Мнацаканян не был восстановлен.
Он подчеркнул, что, в то время как власти теперь требуют вернуть эти выплаты по уголовному делу к бывшему второму президенту Армении и другим лицам, семья Мнацаканян не получила ничего — ни от правительства, ни от каких-либо других источников.
Асланян добавил, что для отца погибшей, Мнацакана Мнацаканяна, главное — это привлечение виновных в смерти дочери к уголовной ответственности и назначение им строгого наказания, однако отсутствие компенсации следует зафиксировать для понимания обществом.
Согласно материалам дела, 26 апреля 2022 года около 18:05 на перекрестке улиц Пароняна и Лео в Ереване командир офицерского взвода Дорожной полиции, управляя автомобилем Toyota Prado, сбил 28-летнюю жительницу Араратской области. Женщина получила тяжелые травмы и скончалась в медцентре «Наири», не приходя в сознание. В момент ДТП кортеж сопровождал премьер-министра Никола Пашиняна. Погибшая, Сона Мнацаканян, была беременна.