ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Մարիա Կարապետյանը ֆեյսբուքյան իր էջում, անդրադառնալով Վաշինգտոնում ՀՀ, ԱՄՆ և Ադրբեջանի կողմից ստորագրված փաստաթղթերին, գրել է, որ «ընդդիմությունը կանխատեսում և փափագում էր, որ Իրանն ու Ռուսաստանը ռումբերով պատերազմ կհայտարարեն Հայաստանին»։
Ըստ նրա՝ ընդդիմությունը բոլորովին չի պատկերացնում, թե որքան բարդ քաղաքականություն են վարում պետություն ունեցող ժողովուրդները։
«Պատերազմ չհայտարարվեց, և ահա դժկամորեն-ծուլորեն հրապարակվում են ընդդիմության հայտարարությունները, որտեղ նորից ու կրկին տեղ է գտել հինուբարի օքսիմորոնը՝ հետ բերել մի կողմից արդարությունն ու մարդու իրավունքները և մյուս կողմից Ռուսաստանին։
Այսպես ՀՀԿ-ն մեղադրում է կառավարող ուժին «գեոպոլիտիկ արկածախնդրության մեջ» և պահանջում «արդարության վրա հիմնված» խաղաղություն։
«Հայաստան» դաշինքը նույնպես պահանջում է «միջազգային կոնֆլիկտների լուծման արդարության չափանիշներ» և միևնույն ժամանակ «շահերի բազմակողմ համադրում» և «արտաքին դաշնակիցների ներգրավում»։
Մի խոսքով ընդդիմությանը պետք է մի բան, որը կամ գոյություն չունի, այն է՝ աշխարհաքաղաքական արդարություն կամ մի բան, որ իհարկե գոյություն ուներ՝ աշխարհաքաղաքական «ազդեցության գոտի» հռչակված Հարավային Կովկասում աշխարհից արդարություն պահանջող հայ ժողովուրդ և հարատև կոնֆլիկտ»,–գրել է նա։

Депутат фракции «Гражданский договор» Мария Карапетян на своей странице в Facebook, комментируя документы, подписанные в Вашингтоне Арменией, США и Азербайджаном, написала, что «оппозиция прогнозировала и желала, чтобы Иран и Россия бомбами объявили войну Армении».
По ее словам, оппозиция совершенно не понимает, насколько сложную политику ведут народы, обладающие государственностью.
«Война не была объявлена, и вот уже неохотно публикуются заявления оппозиции, где снова и снова встречается старый оксюморон — вернуть, с одной стороны, справедливость и права человека, а с другой — Россию», — отметила Карапетян.
Она указала, что Республиканская партия Армении обвиняет правящую силу в «геополитическом авантюризме» и требует «мир на основе справедливости». В свою очередь, блок «Армения» требует «критерии справедливости для разрешения международных конфликтов», а также «многостороннее согласование интересов» и «привлечение внешних союзников».
«Короче говоря, оппозиции нужно то, чего либо не существует — геополитическая справедливость, либо то, что когда-то было: объявленный «зоной влияния» Южный Кавказ, где армянский народ требовал от мира справедливости на фоне постоянного конфликта», — написала она.
Министры иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и Азербайджана Джейхун Байрамов в присутствии лидеров двух стран парафировали «Соглашение об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан».