ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Մարիա Կարապետյանը ֆեյսբուքյան իր էջում, անդրադառնալով Վաշինգտոնում ՀՀ, ԱՄՆ և Ադրբեջանի կողմից ստորագրված փաստաթղթերին, գրել է, որ «ընդդիմությունը կանխատեսում և փափագում էր, որ Իրանն ու Ռուսաստանը ռումբերով պատերազմ կհայտարարեն Հայաստանին»։
Ըստ նրա՝ ընդդիմությունը բոլորովին չի պատկերացնում, թե որքան բարդ քաղաքականություն են վարում պետություն ունեցող ժողովուրդները։
«Պատերազմ չհայտարարվեց, և ահա դժկամորեն-ծուլորեն հրապարակվում են ընդդիմության հայտարարությունները, որտեղ նորից ու կրկին տեղ է գտել հինուբարի օքսիմորոնը՝ հետ բերել մի կողմից արդարությունն ու մարդու իրավունքները և մյուս կողմից Ռուսաստանին։
Այսպես ՀՀԿ-ն մեղադրում է կառավարող ուժին «գեոպոլիտիկ արկածախնդրության մեջ» և պահանջում «արդարության վրա հիմնված» խաղաղություն։
«Հայաստան» դաշինքը նույնպես պահանջում է «միջազգային կոնֆլիկտների լուծման արդարության չափանիշներ» և միևնույն ժամանակ «շահերի բազմակողմ համադրում» և «արտաքին դաշնակիցների ներգրավում»։
Մի խոսքով ընդդիմությանը պետք է մի բան, որը կամ գոյություն չունի, այն է՝ աշխարհաքաղաքական արդարություն կամ մի բան, որ իհարկե գոյություն ուներ՝ աշխարհաքաղաքական «ազդեցության գոտի» հռչակված Հարավային Կովկասում աշխարհից արդարություն պահանջող հայ ժողովուրդ և հարատև կոնֆլիկտ»,–գրել է նա։

Maria Karapetyan, a lawmaker from the Civil Contract party, commented on Facebook about documents signed in Washington by Armenia, the U.S., and Azerbaijan. She claimed the opposition had predicted and even wished for Iran and Russia to declare war on Armenia “with bombs.”
According to her, the opposition fails to grasp the complexity of the politics practiced by nations with statehood.
“No war was declared, and now the opposition reluctantly publishes statements repeating the old paradox: to bring back justice and human rights on one hand, and Russia on the other,” Karapetyan wrote.
She noted that the Republican Party of Armenia accuses the ruling force of “geopolitical adventurism” and demands a “justice-based” peace. Meanwhile, the Hayastan alliance demands “criteria of justice for resolving international conflicts” while also calling for “multilateral alignment of interests” and “involvement of external allies.”
“In short, the opposition wants something that either doesn’t exist—geopolitical justice—or something that once existed: a South Caucasus declared as a ‘sphere of influence,’ where the Armenian people demanded justice from the world amid perpetual conflict,” she added.
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov, in the presence of their leaders, initialed the “Agreement on the Establishment of Peace and Interstate Relations between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan.”