Օգոստոսի 19-ին մայրաքաղաք Երևանում նախատեսված է գործարար համաժողով, որը կկազմակերպվի Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի օգոստոսի 18-21-ը Հայաստան կատարվելիք պաշտոնական այցի շրջանակում, հայտնում է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը։
Իրանից համաժողովին մասնակցելու պատրաստակամություն են հայտնել արդյունաբերության, ճանապարհաշինության, գյուղատնտեսության, մատակարարման, դեղագործության, ինժեներական ծառայությունների և թեթև արդյունաբերության ոլորտների ներկայացուցիչներ։
Ավելի վաղ Փեզեշքիանը պատասխանելով հարցին՝ կապված Սպիտակ տանը վերջերս ստորագրված համաձայնագրի հետ, որը վերաբերում է այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքին» և կնքվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև, ասել էր, որ այս միջանցքն այն չէ, ինչի մասին լրատվամիջոցներում չափազանցված տեղեկություններ են տարածվել։ Նա հավելել էր, որ «Իրանի պահանջները բավարարվել են»։

19 августа в Ереване состоится бизнес-форум, организованный в рамках официального визита президента Ирана Масуда Пезешкиана в Армению, который запланирован на 18–21 августа, сообщает Министерство экономики РА.
Из Ирана в форуме выразили готовность участвовать представители промышленности, дорожного строительства, сельского хозяйства, поставок, фармацевтики, инженерных услуг и легкой промышленности.
Ранее, отвечая на вопрос о недавно подписанном в Белом доме соглашении, касающемся так называемого «Зангезурского коридора» между лидерами Армении и Азербайджана, Пезешкиан заявил, что этот коридор не соответствует преувеличенным сообщениям в СМИ. Он добавил, что «требования Ирана были удовлетворены».