Արցախի Ազգային ժողովի խմբակցությունները հայտարարությունեն տարածել Վաշինգտոնում Հայաստանի, Ադրբեջանի և ԱՄՆ ղեկավարների հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ՝ նշելով, որ մինչև 2020թ. Մինսկի խմբի համանախագահ երեք երկրները ամենաբարձր՝ նախագահների մակարդակով վստահեցրել են Արցախի ժողովրդին, որ հիմնախնդիրն ունի միայն խաղաղ լուծում։
Նշվում է, որ ՄԽ համանախագահ երկրները ընտրեցին «ամենահեշտ» ուղին՝ հրաժարվեցին միջնորդ-խաղաղարարի պարտավորություններից:
«Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը բարձր է գնահատում միջազգային հանրության կողմից Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության ամրապնդման ուղղությամբ տարվող բազմամյա ջանքերը։ Որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր՝ ԱՄՆ-ը կարևոր դեր է ունեցել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում, ինչը ըստ արժանվույնս է գնահատվել Արցախի ժողովրդի ու նրա իշխանությունների կողմից:
Տարիների ընթացքում և հետևողական ու համբերատար աշխատանքի արդյունքում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները մյուս երկու համանախագահ երկրների՝ Ֆրանսիայի և Ռուսաստանի հետ միասին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կողմերին ներկայացրել են միջազգային իրավունքի սկզբունքներին ու նորմերին համապատասխանող կարգավորման մի բանաձև՝ Մադրիդյան սկզբունքներ անունով, որի առանցքում եղել են ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառման անթույլատրելիությունը, ինքնորոշման իրավունքը և տարածքային ամբողջականությունը։ Մինչև 2020թ. Մինսկի խմբի համանախագահ երեք երկրները ամենաբարձր՝ նախագահների մակարդակով վստահեցրել են Արցախի ժողովրդին, որ հիմնախնդիրն ունի միայն խաղաղ լուծում և այն իրականացվելու է վերոնշյալ սկզբունքների հիման վրա:
Ամեն ինչ փլուզվեց 2020թ. սեպտեմբերի 27-ի ադրբեջանական լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով, իսկ դրա դատապարտաման բացակայությունը հանգեցրեց ավելի մեծ ողբերգության, երբ հազարամյա հայկական Արցախի 150 հազար բնակչությունը, ցեղասպանվելու սպառնալիքի տակ, տեղահանվեց իր հայրենիքից և ապաստան գտավ Հայաստանի Հանրապետությունում:
Ակնկալվում էր, որ գոնե այդ մեծ արհավիրքից հետո միջազգային ազդեցիկ կենտրոնները և, իհարկե, առաջին հերթին ՄԽ համանախագահ երկրները պարտավոր էին արագ արձագանքել՝ փակուղուց դուրս գալու ելքեր առաջարկելով: Սակայն, ցավով պետք է նշենք, որ ՄԽ համանախագահ երկրները ընտրեցին «ամենահեշտ» ճանապարհը՝ տարբեր պատրվակներով հրաժարվեցին միջնորդ-խաղաղարարի իրենց պարտավորություններից և նույնիսկ, փաստացի քաջալերելով մարդկության դեմ հանցագործությունը, անտեսեցին Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ իր պատմական հայրենիք անվտանգ և երաշխավորված վերադառնալու Արցախի ժողովրդի իրավունքը վերահաստատող պարտադիր որոշումը:
Խաղաղության և կայուն զարգացման նշանակությունը ոչ ոք ավելի լավ չգիտի, քան Արցախի ժողովուրդը, որ իր իրավունքների պաշտպանության համար անցել է բազում զրկանքների ու զոհողությունների միջով, դիմակայել է Ադրբեջանի կազմակերպած մոտ տասը ամսվա համատարած շրջափակմանը, բայց այսպիսի ընթացքը չի կարող մոտեցնել այն սպասված խաղաղությանը, որի կարիքն ունեն տարածաշրջանի բոլոր ժողովուրդները:
Հավատացած ենք, որ Հայաստանի իշխանությունների կեցվածքը Արցախի ժողովրդի հիմնարար իրավունքների անտեսման հարցում միայն թվացյալ հաջողության պատրանք կարող է առաջացնել միջազգային անվտանգային օրակարգում և առաջիկայում խորը հիասթափության առիթ է դառնալու իրական խաղաղությամբ շահագրգիռ դերակատարների համար:
Համոզված ենք, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման փաթեթն անպայման պետք է ներառի.
- Արցախի ժողովրդի անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձի իրավունքն իր պատմական հայրենիք և մշտական բնակության վայրեր,
- Արցախի ժողովրդի հոգևոր-մշակութային ժառանգության պաշտպանության հարցը, որն արդեն խիստ վտանգված է ադրբեջանական օկուպացիայի հետևանքով,
- Հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց, այդ թվում՝ Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության վերադարձի չլուծված հարցերը, որոնք հանգեցնում են Բաքվի բանտերում նրանց իրավունքների ոտնահարման և անօրեն դատական գործընթացների:
Նման իրավիճակում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարման գործընթացի սկիզբը բացահայտում է համանախագահ երկրների վարած արտաքին քաղաքականության ոչ հետևողական լինելը, խաթարում է նրանց հեղինակությունը և ստանձնած պարտավորությունների հանդեպ առաջացնում անվստահություն և փաստում, որ փոքր կամ «նվազ ռազմավարական» տարածաշրջանները շարունակում են որպես մանրադրամ օգտագործվել քաղաքական մեծ խաղերի համար:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը ահազանգում է խաղաղարարության առաքելությունը տապալած դերակատարների պատասխանատվությունը քողարկելու փորձերի մասին և վերահաստատում է իր հավատարմությունը իրական խաղաղության գաղափարին՝ հիմնված արդարության, իրավունքի և փոխվստահության վրա»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Ըստ նախապես ձեռք բերված պայմանավորվածության՝ օգոստոսի 11–ին ԵԱՀԿ-ին մասնակցող պետությունների միջև շրջանառվել է ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացի և նրա հետ կապված կառույցների լուծարման վերաբերյալ համատեղ դիմումն ու առաջարկվող որոշման նախագիծը։ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կառույցների լուծարման մասին որոշումը կայացվել է Վաշինգտոնում, նախագահ Դոնալդ Թրամփի հովանու ներքո, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը միտված համաձայնության շրջանակում։
ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը ստեղծվել է 1992թ․ ղարաբաղյան հակամարտութան կարգավորման նպատակով։
Ֆրանսիան ողջունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կառույցների լուծարման գործընթաց սկսելու կողմերի կոչը։ Ֆրանսիայի հետ մեկտեղ խմբի համանախագահներն են ԱՄՆ–ն ու ՌԴ–ն։

The National Assembly of Artsakh responded to the outcomes of the summit in Washington between Armenian, Azerbaijani, and U.S. leaders.
The parliamentary factions issued a statement noting that, prior to 2020, the Minsk Group co‑chairs had reassured the people of Nagorno‑Karabakh at the highest presidential level that the conflict had only a peaceful resolution.
They assert that the co‑chairs chose “the easiest path” by foregoing their mediator and peacemaker responsibilities:
“The National Assembly of the Republic of Artsakh values the longstanding efforts of the international community to strengthen peace and stability in the South Caucasus. As a Minsk Group co‑chair, the United States played an important role in the settlement process, appreciated by Artsakh’s people and authorities.
Through years of consistent, patient work, the U.S., together with France and Russia, presented a peace formula aligned with international law—the Madrid Principles—emphasizing the prohibition of the use of force, the right to self‑determination, and territorial integrity. Until 2020, the Minsk Group co‑chairs, at the presidential level, assured Artsakh’s people that the issue has only a peaceful resolution based on such principles.
But everything collapsed with Azerbaijan’s broad aggression of September 27, 2020, and failure to condemn it led to a monumental tragedy: 150,000 people were displaced from their ancestral land under threat of genocide and found refuge in Armenia.
It was expected that powerful international centers, especially the Minsk Group co‑chairs, would respond quickly with solutions. Sadly, they chose the “easiest” route—refusing their peacemaker obligations under varying pretexts. By ignoring the binding ruling of the International Court of Justice reaffirming Artsakh’s people’s right to return safely to their historic homeland, they effectively encouraged a crime against humanity.
No one understands the necessity of peace and sustainable development better than the people of Artsakh, who endured deprivation, sacrifice, and a nearly ten‑month blockade orchestrated by Azerbaijan. Yet such developments cannot bring the genuine peace needed by all regional peoples.
We believe that the Armenian authorities’ stance on ignoring Artsakh’s fundamental rights may offer an illusion of success on the international security agenda—but is likely to lead to deep disappointment among genuine peacemakers.
We are convinced the normalization package between Armenia and Azerbaijan must include:
- The right of Artsakh’s people to return safely and with dignity to their historic homes.
- Protection of Artsakh’s spiritual and cultural heritage, now gravely endangered by Azerbaijani occupation.
- Resolution of unresolved issues concerning Armenian prisoners of war and civilians—including former Artsakh political‑military leaders—whose rights are violated and who face unlawful trials in Baku prisons.
Under such circumstances, the start of dismantling the Minsk Group reveals the co‑chairs’ inconsistent foreign policy, damages their credibility, and proves that small or “less strategic” regions continue to be treated as expendable in great‑power politics.
The National Assembly of Artsakh warns against attempts to conceal responsibility of those who failed at the mission of peace, and reaffirms its commitment to real peace built on justice, rule of law, and mutual trust.”
In line with prior agreements, on August11, a joint appeal and draft decision concerning the dissolution of the OSCE Minsk process and its structures were circulated among OSCE participating states. The decision originated in Washington under U.S. President Donald Trump’s auspices, within the framework of a normalization agreement between Azerbaijani President Ilham Aliyev and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan. The Minsk Group was created in 1992 to resolve the Karabakh conflict. France welcomed the call to begin dismantling its structures, and the group’s co‑chairs are the U.S., France, and Russia.