Արցախի Ազգային ժողովի խմբակցությունները հայտարարությունեն տարածել Վաշինգտոնում Հայաստանի, Ադրբեջանի և ԱՄՆ ղեկավարների հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ՝ նշելով, որ մինչև 2020թ. Մինսկի խմբի համանախագահ երեք երկրները ամենաբարձր՝ նախագահների մակարդակով վստահեցրել են Արցախի ժողովրդին, որ հիմնախնդիրն ունի միայն խաղաղ լուծում։
Նշվում է, որ ՄԽ համանախագահ երկրները ընտրեցին «ամենահեշտ» ուղին՝ հրաժարվեցին միջնորդ-խաղաղարարի պարտավորություններից:
«Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը բարձր է գնահատում միջազգային հանրության կողմից Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության ամրապնդման ուղղությամբ տարվող բազմամյա ջանքերը։ Որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր՝ ԱՄՆ-ը կարևոր դեր է ունեցել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում, ինչը ըստ արժանվույնս է գնահատվել Արցախի ժողովրդի ու նրա իշխանությունների կողմից:
Տարիների ընթացքում և հետևողական ու համբերատար աշխատանքի արդյունքում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները մյուս երկու համանախագահ երկրների՝ Ֆրանսիայի և Ռուսաստանի հետ միասին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կողմերին ներկայացրել են միջազգային իրավունքի սկզբունքներին ու նորմերին համապատասխանող կարգավորման մի բանաձև՝ Մադրիդյան սկզբունքներ անունով, որի առանցքում եղել են ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառման անթույլատրելիությունը, ինքնորոշման իրավունքը և տարածքային ամբողջականությունը։ Մինչև 2020թ. Մինսկի խմբի համանախագահ երեք երկրները ամենաբարձր՝ նախագահների մակարդակով վստահեցրել են Արցախի ժողովրդին, որ հիմնախնդիրն ունի միայն խաղաղ լուծում և այն իրականացվելու է վերոնշյալ սկզբունքների հիման վրա:
Ամեն ինչ փլուզվեց 2020թ. սեպտեմբերի 27-ի ադրբեջանական լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով, իսկ դրա դատապարտաման բացակայությունը հանգեցրեց ավելի մեծ ողբերգության, երբ հազարամյա հայկական Արցախի 150 հազար բնակչությունը, ցեղասպանվելու սպառնալիքի տակ, տեղահանվեց իր հայրենիքից և ապաստան գտավ Հայաստանի Հանրապետությունում:
Ակնկալվում էր, որ գոնե այդ մեծ արհավիրքից հետո միջազգային ազդեցիկ կենտրոնները և, իհարկե, առաջին հերթին ՄԽ համանախագահ երկրները պարտավոր էին արագ արձագանքել՝ փակուղուց դուրս գալու ելքեր առաջարկելով: Սակայն, ցավով պետք է նշենք, որ ՄԽ համանախագահ երկրները ընտրեցին «ամենահեշտ» ճանապարհը՝ տարբեր պատրվակներով հրաժարվեցին միջնորդ-խաղաղարարի իրենց պարտավորություններից և նույնիսկ, փաստացի քաջալերելով մարդկության դեմ հանցագործությունը, անտեսեցին Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ իր պատմական հայրենիք անվտանգ և երաշխավորված վերադառնալու Արցախի ժողովրդի իրավունքը վերահաստատող պարտադիր որոշումը:
Խաղաղության և կայուն զարգացման նշանակությունը ոչ ոք ավելի լավ չգիտի, քան Արցախի ժողովուրդը, որ իր իրավունքների պաշտպանության համար անցել է բազում զրկանքների ու զոհողությունների միջով, դիմակայել է Ադրբեջանի կազմակերպած մոտ տասը ամսվա համատարած շրջափակմանը, բայց այսպիսի ընթացքը չի կարող մոտեցնել այն սպասված խաղաղությանը, որի կարիքն ունեն տարածաշրջանի բոլոր ժողովուրդները:
Հավատացած ենք, որ Հայաստանի իշխանությունների կեցվածքը Արցախի ժողովրդի հիմնարար իրավունքների անտեսման հարցում միայն թվացյալ հաջողության պատրանք կարող է առաջացնել միջազգային անվտանգային օրակարգում և առաջիկայում խորը հիասթափության առիթ է դառնալու իրական խաղաղությամբ շահագրգիռ դերակատարների համար:
Համոզված ենք, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման փաթեթն անպայման պետք է ներառի.
- Արցախի ժողովրդի անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձի իրավունքն իր պատմական հայրենիք և մշտական բնակության վայրեր,
- Արցախի ժողովրդի հոգևոր-մշակութային ժառանգության պաշտպանության հարցը, որն արդեն խիստ վտանգված է ադրբեջանական օկուպացիայի հետևանքով,
- Հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց, այդ թվում՝ Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության վերադարձի չլուծված հարցերը, որոնք հանգեցնում են Բաքվի բանտերում նրանց իրավունքների ոտնահարման և անօրեն դատական գործընթացների:
Նման իրավիճակում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարման գործընթացի սկիզբը բացահայտում է համանախագահ երկրների վարած արտաքին քաղաքականության ոչ հետևողական լինելը, խաթարում է նրանց հեղինակությունը և ստանձնած պարտավորությունների հանդեպ առաջացնում անվստահություն և փաստում, որ փոքր կամ «նվազ ռազմավարական» տարածաշրջանները շարունակում են որպես մանրադրամ օգտագործվել քաղաքական մեծ խաղերի համար:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը ահազանգում է խաղաղարարության առաքելությունը տապալած դերակատարների պատասխանատվությունը քողարկելու փորձերի մասին և վերահաստատում է իր հավատարմությունը իրական խաղաղության գաղափարին՝ հիմնված արդարության, իրավունքի և փոխվստահության վրա»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Ըստ նախապես ձեռք բերված պայմանավորվածության՝ օգոստոսի 11–ին ԵԱՀԿ-ին մասնակցող պետությունների միջև շրջանառվել է ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացի և նրա հետ կապված կառույցների լուծարման վերաբերյալ համատեղ դիմումն ու առաջարկվող որոշման նախագիծը։ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կառույցների լուծարման մասին որոշումը կայացվել է Վաշինգտոնում, նախագահ Դոնալդ Թրամփի հովանու ներքո, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը միտված համաձայնության շրջանակում։
ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը ստեղծվել է 1992թ․ ղարաբաղյան հակամարտութան կարգավորման նպատակով։
Ֆրանսիան ողջունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կառույցների լուծարման գործընթաց սկսելու կողմերի կոչը։ Ֆրանսիայի հետ մեկտեղ խմբի համանախագահներն են ԱՄՆ–ն ու ՌԴ–ն։

13 Август 2025 - 07:18 AMT
Национальное собрание Республики Арцах отреагировало на итоги встречи лидеров Армении, Азербайджана и США в Вашингтоне.
Парламентские фракции заявили, что до 2020 года три страны‑со‑председатели Минской группы ОБСЕ на самом высоком уровне заверяли народ Арцаха, что конфликт может быть разрешён исключительно мирно.
Указывается, что со‑председатели выбрали «самый лёгкий путь» – отказались от обязанностей посредников‑миротворцев:
«Национальное собрание Арцаха высоко ценит многолетние усилия международного сообщества по укреплению мира и стабильности на Южном Кавказе. США как со‑председатель Минской группы играли важную роль в урегулировании конфликта, что было по достоинству оценено народом и властями Арцаха.
В результате длительной и терпеливой работы вместе с Францией и Россией США предложили формулу урегулирования, основанную на международном праве — Мадридские принципы, включающие неприемлемость силы, право на самоопределение и территориальную целостность. До 2020 года со‑председатели на уровне президентов уверяли народ Арцаха в исключительно мирном решении, основанном на этих принципах.
Однако всё рухнуло после масштабной агрессии Азербайджана 27 сентября 2020 года. Отсутствие осуждения привело к трагедии: 150 000 человек, под угрозой геноцида, были вынуждены покинуть родину и нашли убежище в Республике Армения.
Ожидалось, что влиятельные международные центры, прежде всего со‑председатели Минской группы, отреагируют незамедлительно и предложат выход из кризиса. К сожалению, они избрали «самый лёгкий» путь — отказались от миротворческих обязанностей, варьируя предлоги. Игнорируя обязательное постановление Международного суда, подтверждающее право народа Арцаха безопасно вернуться на историческую родину, они фактически поощрили преступление против человечности.
Никто лучше народа Арцаха не понимает важность мира и устойчивого развития — они прошли через лишения, жертвы и почти десятимесячную блокаду, организованную Азербайджаном. Тем не менее такой сценарий не приближает настоящего мира, столь необходимого всем народам региона.
Считаем, что позиция властей Армении в вопросе игнорирования фундаментальных прав народа Арцаха может создавать иллюзию успеха на международной безопасности, но скоро приведёт к глубокому разочарованию среди сторон, заинтересованных в реальном мире.
Мы убеждены, что пакет нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном должен обязательно включать:
• Право народа Арцаха на безопасное и достойное возвращение на историческую родину и постоянное место жительства,
• Защиту духовно‑культурного наследия Арцаха, серьёзно поставленного под угрозу азербайджанской оккупацией,
• Решение нерешённых вопросов о возвращении армянских военнопленных и гражданских лиц, включая лидеров политико‑военного руководства Арцаха, права которых нарушаются, а судебные процессы в тюрьмах Баку незаконны.
В такой ситуации начало процесса роспуска Минской группы демонстрирует непоследовательность внешней политики со‑председателей, подрывает их авторитет, порождает недоверие к обязательствам и доказывает, что малые или «менее стратегические» регионы продолжают использоваться как мелочь в политических играх великих держав.
Национальное собрание Арцаха сигнализирует о попытках скрыть ответственность тех, кто провалил миссию мира, и подтверждает свою приверженность настоящему миру, основанному на справедливости, праве и взаимном доверии».
Согласно предварительному соглашению, 11 августа была направлена совместная нота и проект решения об упразднении Минской группы ОБСЕ и связанных с ней структур государствам‑участникам ОБСЕ. Решение было принято в Вашингтоне при поддержке президента США Дональда Трампа, в рамках соглашения о нормализации между президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и премьер‑министром Армении Николом Пашиняном. Минская группа была создана в 1992 году для урегулирования конфликта вокруг Карабаха. Франция приветствовала начало процесса её упразднения, а со‑председателями являются США, Франция и Россия.