ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպե՞ս է գնահատում Մեղրիի վերաբերյալ ամերիկյան միջնորդությամբ կնքված հայ-ադրբեջանական հռչակագիրը, ասել է, որ առայժմ զերծ կմնա պատասխանելուց, քանի որ «դրան հնարավոր է անդրադառնալ միայն համաձայնագրի գործադրումից հետո», տեղեկացնում է «Իլուր»-ը։
Նա նաև նշել է, որ որոշ տարակուսանք են առաջացնում բարեկամական Իրանի պաշտոնյաների տարաբնույթ գնահատականները և, մանավանդ, Ռուսաստանի գրեթե բացարձակ լռությունը։
«Իշխանությունները, բնականաբար, դա ցնծությամբ համարում են իրենց մեծագույն հաջողություններից մեկը։ Իսկ խորհրդարանական ընդդիմությունը, նույնքան բնականաբար, համաձայնագրում ոչ միայն որեւէ դրական բան չի տեսնում, այլեւ, ընդհակառակը, գուժում է նրա կիրառման կործանարար հետեւանքները։ Ինչ վերաբերում է ինձ ուղղած ձեր հարցին, ապա ես առայժմ զերծ կմնամ պատասխանելուց, քանի որ համոզված եմ` դրան հնարավոր է անդրադառնալ միայն համաձայնագրի գործադրումից հետո։
Ինձ մոտ առայժմ որոշ տարակուսանք են առաջացնում բարեկամական Իրանի պաշտոնյաների տարաբնույթ (թեեւ, գուցե, միմյանց լրացնող) գնահատականները եւ, մանավանդ, Ռուսաստանի գրեթե բացարձակ լռությունը։ Իրանական դիվանագիտությունն այնքան նուրբ է, որ երբեմն դժվար է անմիջապես այն ընկալել։
Իմ փորձից, սակայն, կարող եմ հավաստել, որ մեր երկրի անկախության վերականգնումից ի վեր Իրանը Հայաստանի նկատմամբ ոչ միայն որեւէ դժգոհություն կամ կշտամբանք չի արտահայտել, այլեւ դրականորեն է արձագանքել մեր բոլոր կարիքներին։ Մի խոսքով, Հայաստանի եւ Իրանի ավելի քան 30-ամյա հարաբերություններում ես որեւէ թյուրըմբռնում չեմ տեսել»,–ասել է Տեր–Պետրոսյանը։

13 Август 2025 - 07:38 AMT
Первый президент Армении Левон Тер-Петросян, отвечая на вопрос о том, как он оценивает армяно-азербайджанскую декларацию, подписанную при посредничестве США, заявил, что пока воздержится от комментариев, поскольку «о ней можно говорить только после реализации соглашения», сообщает «Илур».
Он также отметил, что недоумение вызывают разнонаправленные (хотя, возможно, взаимодополняющие) оценки официальных лиц дружественного Ирана и особенно — практически полное молчание России.
«Власти, естественно, считают это одним из своих крупнейших достижений. А парламентская оппозиция, столь же естественно, не видит в соглашении ничего положительного, напротив — предрекает катастрофические последствия его применения. Что касается вашего вопроса ко мне, то я пока воздержусь от ответа, поскольку убежден — комментировать можно будет только после реализации соглашения.
У меня вызывают некоторое недоумение разнонаправленные (возможно, взаимодополняющие) заявления официальных лиц дружественного Ирана и, особенно, почти абсолютное молчание России. Иранская дипломатия настолько тонка, что ее не всегда легко сразу расшифровать.
Но из собственного опыта могу подтвердить, что с момента восстановления независимости Армении Иран никогда не высказывал недовольства или упреков в ее адрес, наоборот — всегда позитивно откликался на наши потребности. Одним словом, за более чем 30 лет армяно-иранских отношений я не сталкивался с недопониманием», — заявил Тер-Петросян.
8 августа в Белом доме премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент США Дональд Трамп и президент Азербайджана Ильхам Алиев подписали совместную декларацию о результатах трехсторонней встречи. В Вашингтоне министры иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и Азербайджана Джейхун Байрамов в присутствии лидеров предварительно подписали соглашение «О мире и установлении межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан».