ՀՀ–ում սեպտեմբերի 1–ից ավագ դասարաններում մի շարք առարկաներ հին դասագրքերով կդասավանդվեն։ Այդ մասին այսօր ուղիղ եթերում տեղեկացրեց ՀՀ ԿԳՄՍ փոխնախարար Արաքսիա Սվաջյանը։
«Բոլոր այն դասարաններում, որտեղ չափորոշիչը (կրթության նոր չափորոշիչ-խմբ.) ներդրվելու է և այն դասարաններում, որտեղ արդեն իսկ ներդրվել է, սակայն դասագրքեր չէին հրապարակվել, հիմնականում բոլոր մրցույթները կայացել են, դասագրքերը տպագրվել են։ Մի մասն արդեն առաքվել և բաշխման փուլում է, իսկ մյուս մասը մինչև օգոստոսի 25–ը կառաքվի ու կբաշխվի»,– վստահեցրել է նա, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Հին դասագրքերով դասավանդվող առարկաներն են՝ «Հայոց պատմություն», «Քիմիա», «Կենսաբանություն»՝ 10-րդ և 11-րդ դասարաններ, «Հանրահաշիվ»՝ 11-րդ դասարան, «Ռուսերեն», «Բնագիտություն»՝ 11-րդ դասարան, «Ռուսերեն»՝ 10-րդ դասարան, ՆԶՊ՝ 9-րդ և 11-րդ դասարաններ, «Ֆրանսերեն»՝ 5-11-րդ դասարաններ։
«Բոլոր նշված առարկաները նշված դասարաններում դասավանդվելու են հին դասագրքերով, և դպրոցներն այս մասին շրջաբերականներ ստացել են, սակայն կստանան նաև ուղեցույցներ, որպեսզի հին դասագրքերի բովանդակությունը ադապտացնեն նոր չափորոշիչին»,– ընդգծել է փոխնախարարը։
«Չորրորդ դասարանում գիտելիքների ստուգումն իրականացվում է արտաքին գնահատման միջոցով։ Մայիս ամսին անցկացվում է միասնական թեստ, որը ներառում է երեք առարկա՝ «Մայրենի», «Մաթեմատիկա» և «Ես և շրջակա աշխարհը»,-ասաց Սվաջյանը։
Փոփոխություններ են կատարվել նաև 9-րդ դասարանի քննությունների ձևաչափում։ Բնագիտական, տեխնոլոգիական, ճարտարագիտական և մաթեմատիկական (ԲՏՃՄ) առարկաներից աշակերտները հնարավորություն ունեն ընտրելու՝ անցկացնել թեստային քննություն, թե ներկայացնել նախագծային աշխատանք։
9-րդ դասարանում նոր ձևաչափ է ներդրվել նաև «Պատմություն» և «Գրականություն» առարկաների քննությունների համար։ Աշակերտները գրում են էսսե, որտեղ փորձում են կապել պատմական իրադարձությունները և գրական ստեղծագործություններում արտացոլված իրավիճակները՝ դրսևորելով վերլուծական, քննադատական և ստեղծագործական մտածողություն։
Փոխնախարարը հավելել է նաև, որ միայն Տավուշի մարզում է, որտեղ 12-րդ դասարանի ավարտական քննությունները իրականացվելու են կրթության նոր չափորոշիչի համաձայն։

С 1 сентября в Армении ряд предметов в старших классах будет преподаваться по старым учебникам. Об этом в прямом эфире сообщила заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Армении Араксия Сваджян.
«Во всех тех классах, где внедряется новый образовательный стандарт, и в тех, где он уже действует, но учебники ещё не были изданы, в основном все конкурсы проведены, учебники напечатаны. Часть уже доставлена и распределяется, а оставшиеся будут направлены в школы до 25 августа», — заверила она, передаёт «Sputnik Армения».
Предметы, которые будут преподаваться по старым учебникам:
- История Армении, Химия, Биология (10–11 классы)
- Алгебра (11 класс)
- Русский язык, Естествознание (11 класс), Русский язык (10 класс)
- Основы начальной военной подготовки (9 и 11 классы)
- Французский язык (5–11 классы)
«Все перечисленные предметы в указанных классах будут преподаваться по старым учебникам. Школы уже получили циркуляры, а также получат методические рекомендации по адаптации содержания старых учебников к новому стандарту», — подчеркнула Сваджян.
Также она отметила, что в 4-м классе проверка знаний будет проводиться через внешнюю оценку. В мае организуется единый тест по трём предметам: родной язык, математика и я и окружающий мир.
В 9-х классах изменился формат экзаменов. Ученики по естественно-научным, технологическим, инженерным и математическим предметам (СТЕМ) смогут выбирать между тестовой формой экзамена и представлением проектной работы.
Также введён новый формат экзаменов по истории и литературе. Ученики будут писать эссе, в котором необходимо связать исторические события с ситуациями, отражёнными в литературных произведениях, проявляя аналитическое, критическое и творческое мышление.
Замминистра добавила, что только в Тавушской области выпускные экзамены в 12-м классе будут проводиться в соответствии с новым образовательным стандартом.