Արցախի նախկին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ համացանցում որպես գերիների ցուցակ տարածված ցուցակն ամերիկացի ավետարանական հովիվ Ջոել Թենիի բաց նամակից է վերցված և պայթյունի հետևանքով անհետ կորածների ցուցակն է։
Նա նշել է, որ յուրաքանչյուր գերի պետք է վերադարձվի, անհետ կորածի ճակատագիր՝ պարզվի:
«Այս ցուցակը բենզինի պահեստի պայթյունի հետևանքով անհայտ կորած անձանց ցուցակն է, որը Թենիին են փոխանցել նրանց հարազատները: Անհայտ կորած մեր այս հայրենակիցների ճակատագրի վերաբերյալ տարբեր հարազատներ ունեն ապացույցներ, ըստ որոնց՝ ոմանք կարող են գերության մեջ լինել Ադրբեջանում: եվ այդ ապացույցները նրանք ներկայացրել են ՀՀ պետական լիազոր մարմիններին:
Ուստի, կարևոր է, որ պետական մարմինները պատշաճ կերպով զբաղվեն նաև այս անհայտ կորածների ճակատագրերի պարզմամբ՝ հիմք ընդունելով նաև եղած ապացույցները: Յուրաքանչյուր գերի պետք է վերադարձվի, իսկ անհայտ կորածի ճակատագիր՝ պարզվի:
Միևնույն ժամանակ կարևոր է հստակեցնել, որ գերիների հաստատված ցանկն այլ է, որը ես երեկ հրապարակեցի՝ շփոթից խուսափելու համար: Բայց դա չի նշանակում, որ իրականում ավելի շատ գերի չի կարող լինել Ադրբեջանում, և շուրջ 80 նման հայի վերաբերյալ բազմաթիվ ապացույցներ կան, սակայն Ադրբեջանը չի հաստատում նրանց գերեվարումը»։
Մեկ այլ գրառմամբ Բեգլարյանը հրապարակել էր 23 հայերի անուններն ու կարգավիճակները, որոնց գերեվարության (ազատազրկման) հանգամանքը պաշտոնապես հաստատել է Ադրբեջանը: Նա նշել էր, որ հենց այս ցուցակն էլ քննարկվում է պատանդներին ազատելուն ուղղված աշխատանքներում:

Бывший государственный министр Арцаха Артак Бегларян в Facebook написал, что распространяемый в интернете список якобы пленных на самом деле взят из открытого письма американского евангельского пастора Джоэла Тенни и касается лиц, пропавших без вести после взрыва на топливном складе.
«Этот список — перечень пропавших в результате взрыва, который Тенни передали их родственники. У некоторых семей есть доказательства, что определенные лица могут находиться в плену в Азербайджане, и эти доказательства они представили государственным органам Армении.
Поэтому важно, чтобы государственные структуры надлежащим образом занимались выяснением судьбы этих пропавших, опираясь и на имеющиеся доказательства. Каждый пленный должен быть возвращен, а судьба каждого пропавшего установлена.
В то же время важно уточнить, что подтвержденный список пленных другой — его я опубликовал вчера, чтобы избежать путаницы. Но это не означает, что в Азербайджане не может находиться больше армянских пленных: есть многочисленные доказательства в отношении примерно 80 таких человек, однако Азербайджан не подтверждает факт их плена», — отметил он.
В другой публикации он обнародовал имена и статус 23 армян, пленение (лишение свободы) которых официально подтверждено Азербайджаном, подчеркнув, что именно этот список обсуждается в рамках работы по освобождению заложников.
Президент США Дональд Трамп в Вашингтоне заявил, что окажет содействие в освобождении 23 армянских пленных, находящихся в азербайджанских тюрьмах. Об этом он сообщил на встрече с премьер-министром Армении Николом Пашиняном в Белом доме. Азербайджан официально подтверждает наличие у себя 23 армянских пленных.