ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չի մասնակցի Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստին, որը կայանալու է օգոստոսի 15-ին Ղրղզստանում, քանի որ գտնվում է արձակուրդում։ Այդ մասին հայտնել է վարչապետի մամուլի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանը, գրում է Factor.am-ը։
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը կներկայացնի ՀՀ–ն Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստում, որն անցկացվելու է Ղրղզստանի Չոլպոն-Աթա քաղաքում։
Նիստի ընթացքում քննարկվելու են մի շարք առանցքային հարցեր, որոնց թվում են անդամ պետությունների 2024-2026 թթ․ տրանսպորտային քաղաքականության հիմնական ուղղությունները, կլիմայական օրակարգի կարգավորման մեթոդները, ինչպես նաև՝ դեղերի միասնական շուկայի զարգացման հայեցակարգի համադրումը։
Քննարկվելու է նաև ԵԱՏՄ աշխատաշուկայում առավել պահանջված մասնագիտությունների գծով որակավորման պահանջների մերձեցման նպատակահարմարությանը։

Prime Minister Nikol Pashinyan will not participate in the Eurasian Intergovernmental Council session scheduled for August 15 in Kyrgyzstan, as he is currently on vacation, Prime Minister’s spokesperson Nazeli Baghdasaryan told Factor.am .
Deputy Prime Minister Mher Grigoryan will represent Armenia at the meeting, which will take place in Cholpon-Ata, Kyrgyzstan.
The agenda includes key issues such as the main directions of member states’ transport policy for 2024–2026, methods for addressing the climate agenda, and coordination of the concept for developing a unified pharmaceutical market.
Participants will also discuss the advisability of harmonizing qualification requirements for the most in-demand professions in the EAEU labor market.