Երկու ամսով կալանավորված գործարար Սամվել Կարապետյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ նշելով, որ ուշադրության արժանի երկու իրադարձություն է սպասվում առաջիկա օրերին։
«Առաջինը. վաղը տեղի է ունենալու իմ ապօրինի կալանքի վերաբերյալ դատական նիստը։ Սա միայն իմ խնդիրը չէ. այս նիստում ընդունվելիք որոշմամբ կհասկանանք՝ գոյություն ունի՞ արդյոք արդարադատություն Հայաստանում։ Դատավորները պատրա՞ստ են արժանապատվորեն կատարել իրենց աշխատանքը, թե՞ փոքրիկ խմբակին դուր գալու համար չեն խորշի հեղինակազրկումից: Շատերը կասեն, թե պատասխանն արդեն պարզ է, բայց սպասենք՝ հասկանանք։
Երկրորդ. շուտով հանրությանը կներկայացնենք «Մեր ձևով» շարժումը։ Այս նախաձեռնությունը ձևավորվել է հստակ գաղափարների շուրջ և մեծ ծրագրեր ունի Հայաստանի համար։ Մեր նպատակներն են՝
- զարգացնել տնտեսությունը,
- ստեղծել իրական հնարավորություններ բիզնեսի և հարստացման համար,
- ամրապնդել ընտանեկան ու ազգային արժեքները,
- վերականգնել Հայաստանի՝ վստահելի գործընկերոջ համբավը,
- ապահովել արցախցիների՝ արժանապատիվ ապրելու իրավունքը,
- երիտասարդներին վերադարձնել ապագայի նկատմամբ հավատը՝ զարգացնելով կրթական համակարգը,
- պահպանել ու պաշտպանել մեր Սուրբ Եկեղեցին։
«Մեր ձևով» շարժումը դառնալու է այն հենքը, որի վրա կձևավորվի նոր քաղաքական ուժը. ուժ, որի կարիքը բոլորն են զգում այսօր։ Մեր ծրագրերը հաստատուն են։ Մենք շարունակելու ենք Մե՛ր ձևով»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Օգոստոսի 14-ին երկու ամսով կալանավորված գործարար Սամվել Կարապետյանի կալանքը երկարաձգելու միջնորդության քննություն է տեղի ունենալու ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարանում։
Օգոստոսի 11-ին Վերաքննիչ քրեական դատարանը ոչ իրավաչափ է ճանաչել Սամվել Կարապետյանի ձերբակալությունը։ Դատախազությունը հայտարարել է, որ բողոքարկելու է այդ որոշումը։ Միաժամանակ, Գլխավոր դատախազությունից մեկնաբանել են, որ Վերաքննիչ քրեական դատարանի կողմից Սամվել Կարապետյանի ձերբակալումը ոչ իրավաչափ գնահատելու փաստը որևէ առնչություն չունի Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու մասին դատական ակտի օրինականության և հիմնավորվածության հետ:

Karapetyan: 'Mer dzevov' movement to lay groundwork for new political force
“First, tomorrow the court will hold a hearing on my unlawful detention. This is not just my issue. The decision made during this hearing will show whether justice still exists in Armenia. Are the judges ready to perform their duties with integrity, or will they compromise their reputations to appease a small circle? Many say the answer is already clear, but let’s wait and see,” Karapetyan wrote.
“Second, we will soon present the Our Way movement to the public. This initiative is based on clear ideas and envisions ambitious goals for Armenia. Our aims include:
- developing the economy,
- creating real opportunities for business and wealth,
- strengthening family and national values,
- restoring Armenia’s image as a reliable partner,
- ensuring dignified living for the people of Artsakh,
- rebuilding youth confidence in the future through education,
- preserving and defending our Holy Church.”
Our Way will become the foundation for forming a new political force — one that the public strongly desires. Our plans are firm. We will continue, in our own way,” the statement concluded.
On August 14, a hearing is scheduled at Armenia’s Anti-Corruption Court on the motion to extend Samvel Karapetyan’s detention. On August 11, the Court of Criminal Appeals ruled his initial arrest unlawful. The Prosecutor’s Office announced it would appeal that decision. However, the Prosecutor General’s Office also clarified that this ruling has no bearing on the lawfulness or justification of the court decision imposing detention as a pre-trial measure.