Երկու ամսով կալանավորված գործարար Սամվել Կարապետյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ նշելով, որ ուշադրության արժանի երկու իրադարձություն է սպասվում առաջիկա օրերին։
«Առաջինը. վաղը տեղի է ունենալու իմ ապօրինի կալանքի վերաբերյալ դատական նիստը։ Սա միայն իմ խնդիրը չէ. այս նիստում ընդունվելիք որոշմամբ կհասկանանք՝ գոյություն ունի՞ արդյոք արդարադատություն Հայաստանում։ Դատավորները պատրա՞ստ են արժանապատվորեն կատարել իրենց աշխատանքը, թե՞ փոքրիկ խմբակին դուր գալու համար չեն խորշի հեղինակազրկումից: Շատերը կասեն, թե պատասխանն արդեն պարզ է, բայց սպասենք՝ հասկանանք։
Երկրորդ. շուտով հանրությանը կներկայացնենք «Մեր ձևով» շարժումը։ Այս նախաձեռնությունը ձևավորվել է հստակ գաղափարների շուրջ և մեծ ծրագրեր ունի Հայաստանի համար։ Մեր նպատակներն են՝
- զարգացնել տնտեսությունը,
- ստեղծել իրական հնարավորություններ բիզնեսի և հարստացման համար,
- ամրապնդել ընտանեկան ու ազգային արժեքները,
- վերականգնել Հայաստանի՝ վստահելի գործընկերոջ համբավը,
- ապահովել արցախցիների՝ արժանապատիվ ապրելու իրավունքը,
- երիտասարդներին վերադարձնել ապագայի նկատմամբ հավատը՝ զարգացնելով կրթական համակարգը,
- պահպանել ու պաշտպանել մեր Սուրբ Եկեղեցին։
«Մեր ձևով» շարժումը դառնալու է այն հենքը, որի վրա կձևավորվի նոր քաղաքական ուժը. ուժ, որի կարիքը բոլորն են զգում այսօր։ Մեր ծրագրերը հաստատուն են։ Մենք շարունակելու ենք Մե՛ր ձևով»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Օգոստոսի 14-ին երկու ամսով կալանավորված գործարար Սամվել Կարապետյանի կալանքը երկարաձգելու միջնորդության քննություն է տեղի ունենալու ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարանում։
Օգոստոսի 11-ին Վերաքննիչ քրեական դատարանը ոչ իրավաչափ է ճանաչել Սամվել Կարապետյանի ձերբակալությունը։ Դատախազությունը հայտարարել է, որ բողոքարկելու է այդ որոշումը։ Միաժամանակ, Գլխավոր դատախազությունից մեկնաբանել են, որ Վերաքննիչ քրեական դատարանի կողմից Սամվել Կարապետյանի ձերբակալումը ոչ իրավաչափ գնահատելու փաստը որևէ առնչություն չունի Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու մասին դատական ակտի օրինականության և հիմնավորվածության հետ:

13 Август 2025 - 13:19 AMT
Бизнесмен Самвел Карапетян, находящийся под двухмесячным арестом, выступил с заявлением, в котором указал на две важные предстоящие инициативы.
«Первое: завтра состоится судебное заседание по поводу моего незаконного ареста. Это не только моя проблема. Решение, принятое на этом заседании, покажет, существует ли в Армении справедливость. Готовы ли судьи выполнять свою работу достойно, или ради угодничества перед узким кругом людей готовы пожертвовать своей репутацией? Многие скажут, что ответ уже очевиден, но подождем и увидим», — говорится в заявлении.
«Второе: скоро мы представим обществу движение «По-нашему». Эта инициатива сформирована на основе четких идей и нацелена на масштабные преобразования в Армении. Наши цели:
• развитие экономики,
• создание реальных возможностей для бизнеса и обогащения,
• укрепление семейных и национальных ценностей,
• восстановление репутации Армении как надежного партнера,
• обеспечение достойной жизни для арцахцев,
• возвращение молодежи веры в будущее через реформу образования,
• защита и сохранение нашей Святой Церкви».
«Движение «По-нашему» станет основой для формирования новой политической силы — той, в которой сегодня нуждается общество. Наши программы неизменны. Мы продолжим двигаться по-нашему», — подчеркивается в заявлении.
14 августа в Антикоррупционном суде Армении состоится заседание по ходатайству о продлении срока ареста Самвела Карапетяна. 11 августа Апелляционный уголовный суд признал его задержание незаконным. Прокуратура заявила, что обжалует это решение. При этом Генпрокуратура уточнила, что выводы Апелляционного суда о незаконности задержания не касаются правомерности и обоснованности меры пресечения в виде ареста.