ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանն օգոստոսի 12-13-ը Իրանում հանդիպումներ է ունեցել Իրանի ԱԳ նախարար Սեյեդ Աբբաս Արաղչիի, ԱԳ նախարարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Մաջիդ Թախթ Ռավանչիի, ԻԻՀ Գերագույն առաջնորդի խորհրդական և Արտաքին հարաբերությունների ռազմավարական խորհրդի ղեկավար Քամալ Խարազիի, միջազգային հարցերով խորհրդական Ալի Աքբար Վելայաթիի, ինչպես նաև Իրանի նախագահի քաղաքական հարցերով խորհրդական Մեհդի Սանայիի հետ, հայտնում է ԱԳՆ–ն։
Տեղի ունեցած հանդիպումների ընթացքում Վահան Կոստանյանը շեշտել է, որ Հայաստանը կարևորում է ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը, ինքնիշխանությունը և սահմանների անքակտելիությունն անվերապահորեն հարգելու անհրաժեշտության վերաբերյալ Իրանի հետևողական և հրապարակային դիրքորոշումը՝ վերահաստատելով, որ Հայաստանը փոխադարձաբար հաշվի է առնում Իրանի կենսական շահերը:
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը բարձր է գնահատել «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագիրը նախաստորագրելու և երկու երկրների հարաբերությունների կարգավորմանն ու տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը միտված վերջին առաջընթացի կապակցությամբ Իրանի շնորհավորանքն ու աջակցությունը:
Անդրադառնալով օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Հայաստանի, Ադրբեջանի և ԱՄՆ ղեկավարների ստորագրած համատեղ հռչակագրին՝ Վահան Կոստանյանն ընդգծել է, որ տարածաշրջանի տնտեսական ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման գործընթացը տեղի է ունենալու երկրների տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, իրավազորության և փոխադարձության սկզբունքների լիակատար հարգման շրջանակներում՝ համապատասխան վերոնշյալ հռչակագրի տառին և ոգուն: Կառուցողական մթնոլորտում մտքեր են փոխանակվել գործընթացի վերաբերյալ Հայաստանի և Իրանի դիրքորոշումների շուրջ, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել պահպանել մշտական երկխոսությունը:
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալի հանդիպումների ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև առաջիկայում նախատեսվող բարձրաստիճան շփումներին:

Armenia’s Deputy Foreign Minister Vahan Kostanyan visited Tehran on August 12–13, where he held meetings with Iranian Foreign Minister Seyed Abbas Araghchi, Deputy Foreign Minister for Political Affairs Majid Takht-Ravanchi, Advisor to the Supreme Leader and head of the Strategic Council on Foreign Relations Kamal Kharazi, senior international affairs advisor Ali Akbar Velayati, and Political Advisor to the President of Iran Mehdi Sanaei, according to the Armenian Foreign Ministry.
During these discussions, Kostanyan emphasized Armenia’s appreciation for Iran’s consistent and public stance on respecting Armenia’s territorial integrity, sovereignty, and the inviolability of its borders. He reaffirmed that “Armenia, in turn, takes into account Iran’s vital interests.”
Kostanyan expressed gratitude for Iran’s congratulations and support regarding the preliminary signing of the agreement “On the Establishment of Peace and Interstate Relations between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan,” and the recent progress toward normalizing relations and promoting peace in the region.
Addressing the joint declaration signed on August 8 in Washington by the leaders of Armenia, Azerbaijan, and the U.S., Kostanyan underlined that the unblocking of regional economic infrastructure must fully respect the principles of territorial integrity, sovereignty, jurisdiction, and reciprocity — in line with the letter and spirit of the said declaration. In a constructive atmosphere, both sides exchanged views on their respective positions and agreed to maintain continuous dialogue.
The meetings also touched on upcoming high-level engagements.
Iranian President Masoud Pezeshkian is set to arrive in Yerevan on an official two-day visit on August 18.