ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարանի բակում լրագրողների հետ զրույցում «Տաշիր Կապիտալի» գլխավոր տնօրեն, ՀԷՑ-ի բաժնետեր և Սամվել Կարապետյանի եղբորորդի Նարեկ Կարապետյանը հայտարարել է, որ «Մեր ձևով» քաղաքական շարժումը բացառում է ՀՀ 2–րդ և 3–րդ նախագահների քաղաքական թիմերի հետ առաջիկա ընտրություններին կոալիցիայով մասնակցելու հնարավորությունը։
«Յուրաքանչյուր ուժ ունի իր առաջնահերթությունները։ Մեր առաջնահերթությունն է ներկայացնել մեր ծրագրերը»,– նշել է նա՝ հավելելով, որ նախընտրական համագործակցությունը կդիտարկվի միայն երիտասարդ և նորաստեղծ ուժերի հետ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Մեր քաղաքական դաշտի հին խաղացողների հետ մենք չունենք ծրագիր մոտակա ժամանակաշրջանում, ինչպես նաև մինչև ընտրությունները կոալիցիոն ինչ–որ պայմանավորվածություններ, քանի որ մեր ուղին տնտեսական ուղղվածության է, և մեր տեսլականները ՀՀ–ում դեռ որևիցե ուժ չի առաջարկում»,– ընդգծել է նա։
Կարապետյանը համոզված է, որ անգամ քաղաքական ու արտաքին, անվտանգային հարցերում մեծ նշանակություն ունի տնտեսապես հզոր լինելու հանգամանքը։
«Երկիրը պետք է տնտեսապես ուժեղ լինի, հարուստ լինի, և միայն դրանից հետո նա կարող է խաղացող լինել այս տարածաշրջանում։ Եթե դու աղքատ ես, չես կարող լինել խաղացող։ Ինչքան ուզում ես քաղաքականություն վարի, դու լինելու ես պարտվող կողմ բանակցություններում։ Եթե տնտեսապես հզոր ես, կարող ես քեզ թույլ տալ ունենալու պաշտպանական համակարգ և լուծել քո հարցերը այդ ձևաչափով։ Այսինքն՝ սկզբում քաղաքականությունը չէ, հետո տնտեսությունը, այլ ընդհակառակը։ Հենց դա է մեր մեսիջը հասարակությանը»,-ասել է նա։
Կարապետյանը նշել է նաև, որ առաջնայինը ոլորտային բարեփոխումների վերաբերյալ մասնագետների կարծիքների ներառումն է, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Շարժումը պետք է ներկայացնի այն առաջնահերթությունները, որոնք պետությանը, ժողովրդին պետք են՝ փոփոխությունների համար, որից հետո արդեն կգա քաղաքական հանգուցալուծումը, որը վաղ, թե ուշ, լինելու է, սակայն մենք պետք է առաջարկ ունենանք մարդկանց»,– ասել է Կարապետյանը։
Ներքաղաքական զարգացումների մասին նա հավելել է․ «Ամենաիրատեսական ճանապարհը մեր քաղաքական պրոցեսների մեջ՝ ընտրություններն են, պետք է գնանք ընտրությունների։ Իմ կարծիքով՝ մեր հասարակությունը մի փոքր հիասթափվել է փողոցային պայքարից, քանի որ նախկինում եղած փողոցային պայքարները բերել են տխուր հետևանքների»։
Սամվել Կարապետյանը կալանավորվել է հունիսի 18-ին, Հայ առաքելական եկեղեցուն հրապարակավ աջակցելու և իշխանություններին քննադատելուց հետո։ Նա այժմ գտնվում է «Երևան–Կենտրոն» ՔԿՀ-ում և հուլիսի 4-ին մեկուսարանից հայտարարել է նոր քաղաքական ուժ ձևավորելու մասին։

Speaking to reporters outside Armenia’s Anti-Corruption Court, Narek Karapetyan—CEO of Tashir Capital, shareholder in Electric Networks of Armenia, and nephew of businessman Samvel Karapetyan—stated that the Our Way political movement will not form coalitions with the political teams of Armenia’s 2nd and 3rd presidents in the upcoming elections.
“Every force has its own priorities. Our priority is to present our programs,” Karapetyan said, noting that electoral cooperation will be considered only with young and newly established forces, Sputnik Armenia reports.
Karapetyan stressed that economic strength is a prerequisite for political and security achievements: “The country must be economically strong and wealthy to be a player in this region. If you are poor, you cannot be a player. No matter how much politics you do, you will be the losing side in negotiations. If you are economically strong, you can afford a defense system and solve issues in that format. So, it’s not politics first and then the economy—it’s the other way around. That’s our message to society.”
He emphasized the importance of incorporating expert opinions on sectoral reforms, telling Aysor.am that the movement should set state and public priorities needed for change, after which political resolution will come. “The most realistic path in our political process is elections. I think our society is somewhat disillusioned with street protests, as they have led to sad outcomes in the past,” he added.
Samvel Karapetyan was arrested on June 18 after publicly supporting the Armenian Apostolic Church and criticizing the government. On July 4, from detention, he announced the creation of a new political force.