Ռուսաստանաբնակ գործարար Սամվել Կարապետյանի կալանքը երկարաձգվել է ևս 2 ամսով, հայտնում է նրա փաստաբանական թիմը։
Դատական նիստը շարունակվել է մի քանի ժամ, որից հետո Հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր Տիգրան Դավթյանը կայացրել է համապատասխան որոշում։
«Հակակոռուպցիոն դատարանի այսօրվա անտրամաբանական վճիռը ցույց տվեց, որ Հայաստանում արդարադատություն չկա։ Բայց մենք անպայման վերականգնելու ենք այն։ Դատավորները ազատ են լինելու իրենց մասնագիտական գործունեությունն իրականացնելու մեջ ու չեն առաջնորդվելու վախով, այլ բացառապես օրենքներով;
Ամեն դեպքում, մեր բոլոր ծրագրերն ուժի մեջ են մնում։ Օգոստոսի վերջին կմեկնարկի Սամվել Կարապետյանի «Մեր ձևով» շարժումը, որի գործունեությունը, անկասկած, նոր, վաղուց սպասված էջ է բացելու մեր երկրի պատմության մեջ»,- ասված է Սամվել Կարապետյանի պաշտպանության խորհրդի տարածած հայտարարության մեջ։
Կարապետյանը կալանավորվել է հունիսի 18-ին՝ երկամսյա ժամկետով։ Կարապետյանին մեղադրանք է առաջադրվել սահմանադրական կարգի բռնի տապալման և իշխանության զավթման հրապարակային կոչերի համար։ Նա չի ընդունել իր նկատմամբ ներկայացված մեղադրանքը, իսկ նրա պաշտպանական թիմը պնդել է, որ գործը կառուցված է անհիմն հիմքերի վրա։
Վերաքննիչ քրեական դատարանը ոչ իրավաչափ է ճանաչել Սամվել Կարապետյանի ձերբակալումը։ Քննչական կոմիտեի հաղորդմամբ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցվել է քրեական վարույթ՝ կապված նրա՝ զանգվածային լրատվության միջոցով տված հարցազրույցում արտահայտած հրապարակային կոչերի հետ, որոնք ուղղված են եղել սահմանադրությամբ չնախատեսված եղանակով կառավարության լիազորություններին տիրանալուն։

Samvel Karapetyan, a businessman residing in Russia, has had his detention extended for another two months, according to his legal team.
The Anti-Corruption Court session lasted several hours before Judge Tigran Davtyan issued the decision.
«Today’s irrational verdict by the Anti-Corruption Court proves that there is no justice in Armenia. But we are determined to restore it. Judges will be free to carry out their professional duties without fear and guided solely by the law,» reads a statement issued by Karapetyan’s defense council.
Karapetyan was initially arrested on June 18 for a two-month term. He faces charges of publicly calling for “the violent overthrow of the constitutional order and the usurpation of power.” He has denied all allegations, while his lawyers argue the case lacks a legal foundation.
Although the Criminal Court of Appeals later ruled his initial arrest unlawful, the Investigative Committee reports that a new criminal case has been launched under Article 422, Part 2 of Armenia’s Criminal Code. The charges stem from public statements Karapetyan made during a media interview, which allegedly called for seizing government powers through unconstitutional means.